فارس/ صدراعظم اتریش از دستگیری یک نظامی اتریشی به اتهام جاسوسی برای روسیه خبر داد.


بنا بر گزارش خبرگزاری «رویترز»، کورتس امروز در یک کنفرانس خبری فوری در وین حاضر شد و در این رابطه گفت، اتریش به این نتیجه رسیده است که این نظامی اتریشی که اخیرا بازنشسته شده دهه‌ها است که برای روسیه جاسوسی می‌کرده و وین خواستار توضیح مسکو در این رابطه شده است.

صدراعظم اتریش همچنین تأکید کرد که به احتمال زیاد فعالیت‌های جاسوسی این فرد از دهه 1990 آغاز شده و تا سال 2018 میلادی همچنان ادامه داشته است.

کورتس بدون اشاره به نام این نظامی بازنشسته گفت: «اگر این ظن تأیید شود، چنین پرونده‌هایی بدون توجه به اینکه در هلند یا در اتریش اتفاق افتاده باشند روابط میان روسیه و اتحادیه اروپا را به خطر می‌اندازد».

وی همچنین متعهد شد تا درباره گام‌های بیشتر با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا گفت‌وگو کند. صدراعظم اتریش از روسیه خواسته است تا اطلاعات «شفافی» در این خصوص ارائه دهد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «تاس»، وزیر خارجه اتریش نیز با تأیید خبر بازداشت این فرد گفته که سفرش به روسیه را لغو کرده است.

خبرگزاری تاس روسیه علاوه بر این گزارش کرد که نمایندگان سفارت روسیه در اتریش به وزارت خارجه این کشور در وین احضار شده است.

بنا بر این گزارش، «میشل بوئر» نماینده وزارت دفاع اتریش نیز با تأیید اخبار مربوط به جاسوسی این نظامی بازنشسته برای روسیه گفت، سرویس اطلاعات نظامی اتریش با کمک‌های بین‌المللی موفق به کشف یک رونده جاسوسی از طریق یک نظامی اتریشی بازنشسته شده است که ظاهرا از دهه 1990 میلادی تا کنون اسنادی را در اختیار روسیه قرار داده است.

خبرگزاری «اسپوتنیک» گزارش کرد، سرویس اطلاعات خارجی روسیه از اظهارنظر درباره ادعای وین در خصوص همکاری مسکو با سرهنگ بازنشسته اتریشی سر باز زده است.

روزنامه اتریشی «کرونن تسایتونگ» صبح امروز به نقل از وزارت دفاع اتریش گزارش کرده بود که سرویس اطلاعاتی این کشور روز پنجشنبه یک سرهنگ بازنشسته 70 ساله را که به مدت 20 سال برای روسیه جاسوسی می‌کرده، بازداشت کرده است.

گفته می‌شود که این مظنون، مبلغی حدود 300 هزار یورو از کارفرمایان ادعایی خود در روسیه دریافت کرده است و ممکن است به حداقل دو سال حبس محکوم شود.

ماه گذشته، مسکو با اتهامات گسترده‌ای از جانب کشورهای غربی درباره فعالیت‌های جاسوسی افسران اطلاعات نظامی روسیه در این کشورها و همچنین تلاش برای انجام حملات سایبری علیه برخی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی مواجه شد.

وزارت دفاع هلند در آن زمان گزارش کرد که سرویس اطلاعاتی این کشور حمله سایبری عوامل روس علیه سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی را خنثی کرده است. این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که هلند چهار تبعه روس با گذرنامه دیپلماتیک را به اتهام تلاش برای اجرای این عملیات سایبری در ماه آوریل گذشته اخراج کرده است.

پس از این بیانیه وزارت دفاع هلند و همراهی دولت انگلیس با آن، وزارت دادگستری آمریکا نیز بیانیه‌ای مجزا منتشر کرد و گفت که این اتباع روس سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی، سازمان بین‌المللی مبارزه با دوپینگ، سازمان مبارزه با دوپینگ آمریکا و شرکت نیروگاه هسته‌ای «وستینگ‌هاوس» را که برای اوکراین برق تولید می‌کند، در کنار دست‌کم 250 قهرمان برجسته رشته‌های ورزشی، سازمان مبارزه با دوپینگ کانادا و آزمایشگاهی در سوئیس که روی نمونه‌های مربوط به پرونده مسمومیت «سرگئی اسکریپال» افسر سابق روس در «سالزبری» انگلیس در ماه مارس گذشته، هدف حملات سایبری خود قرار داده‌اند.

در ماه مارس ۲۰۱۸ یک جاسوس سابق روس به نام «سرگئی اسکریپال» که به انگلیس پناهنده شده، در شهر «سالزبوری» مسموم و به بیمارستان منتقل شد. ساعاتی بعد انگلیس روسیه را به تلاش برای ترور شیمیایی اسکریپال متهم کرد. مسکو این اتهام را رد کرده و از لندن خواست کمیته‌ای مشترک برای تحقیق درباره این حادثه تشکیل شود، اما انگلیس این درخواست را نپذیرفت.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید