العالم/ یک منبع آگاه اعلام کرد که افراد مسلح وهابی با حمله به دفتر رئیس دولت وفاق ملی در طرابلس با ارعاب و تهدید وی را وادار کردند حکم انتصاب یکی از شیوخ برجسته وهابی را در وزارت اوقاف و امور اسلامی لیبی امضا کند.

پایگاه اهل بیت به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که شبه نظامیان یک گروهک مسلح وهابی وابسته به دستگاه اطلاعاتی عربستان با حمله به مقر شورای ریاستی دولت وفاق ملی در طرابلس پایتخت لیبی حمله کرده و "فایز السراج" رئیس دولت وفاق ملی وی را در دفتر کارش حبس کرده و با استفاده از ارعاب و تهدید مسلحانه، وی را وادار ساختند که وزیر اوقاف و امور اسلامی در دولت وفاق ملی را برکنار کرده و حکم انتصاب "محمد احمیده العبانی" یکی از شیوخ برجسته وهابیت در لیبی را در این پست وزارتی امضا کند.

این منبع همچنین تاکید کرد که این افراد مسلح با به کارگیری خشونت و درحالی که اسلحه های خود را به سمت رئیس دولت وفاق ملی لیبی نشانه گرفته بودند به وی ناسزا می گفتند که در مراسم ولادت پیامبر اکرم(ص) مشارکت کرده و بخشنامه ای را نیز درخصوص برگزاری این مراسم صادر کرده بود.

شایان ذکر است لیبی اخیرا صحنه درگیری های گسترده ای میان جریان سلفی وهابی که مورد حمایت مالی عربستان و امارات است و طریقت میانه رو متصوفه المالکی که مخالف گسترش وهابیت محسوب می شود است، و انتظا می رود در آینده نزدیک این کشمکش ها به درگیری های مسلحانه تبدیل شود این در حالی است که طرف متصوف از اقبال عمومی بیشتری در میان مردم لیبی برخوردار است.

انتصاب العبانی به عنوان وزیر اوقاف و امور اسلامی لبی با واکنش تند بسیاری از گروه های اسلامی در لیبی مواجه بوده و بسیاری از این گروه ها اعلام کردند که با این وزیر وهابی همکاری نخواهند کرد.

لیبی از زمان سرنگونی نظام «معمر قذافی» در سال 2011 با مشکل هرج و مرج و بی ثباتی روبه رو است.
اکنون دو دولت شامل دولت 'وفاق ملی' به ریاست 'السراج' در طرابلس که مورد حمایت جامعه جهانی است و دولت «طبرق» در شرق لیبی به ریاست «عبدالله الثنی» که از ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای مسلح این کشور حمایت می کند؛ در این کشور وجود دارد. پارلمان لیبی نیز از دولت مستقر در شرق لیبی حمایت می کند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید