شفقنا/ دهها شخصیت ازحزب دمکرات برای رقابت احتمالی با دونالد ترامپ درانتخابات سال ۲۰۲۰صف کشیده اند اما برخلاف نظرسنجی های اخیر ، ترامپ احتمالا پیروز انتخابات خواهد بود.

به گزارش پایگاه خبری هیل، جو بایدن معاون سابق رییس جمهور (اوباما)، سناتور کامالا هریس و سناتور برنی سندرز از جمله دمکرات ها و مستقل هایی هستند که رقابت با ترامپ را بررسی می کنند و حتی هیلاری کلینتون نیز مایل است برای بار سوم شانس خود را امتحان کند. او در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ از نامزدهای مطرح دمکرات و در سال ۲۰۱۶ نامزد نهایی حزب دمکرات بود که در رقابت با ترامپ شکست خورد.
با این حال با فرض اینکه ترامپ برای انتخاب مجدد به مقام ریاست جمهوری نامزد شود، برخلاف نظرسنجی های اخیر او فردی است که بخت زیادی برای پیروزی خواهد داشت.علت این امر ساده است: رئیس جمهور مستقر در زمان انتخابات مزیت های خود را دارد. از سال ۱۹۰۰ تاکنون ۲۰ رئیس جمهوری برای انتخاب مجدد نامزد شده اند که ۱۵ مورد پیروز و ۵ مورد شکست خورده اند.
همچنین بر خلاف ادعاهای مطرح شده در خصوص معنای انتخابات میان دوره ای کنگره در سال ۲۰۱۸ برای انتخابات ۲۰۲۰، در حقیقت ارتباط زیادی بین انتخابات میان دوره ای با ریاست جمهوری وجود ندارد. مثلا حزب بیل کلینتون در سال ۱۹۹۴در مجلس نمایندگان ۵۲ کرسی از دست داد. حزب اوباما نیز در سال ۲۰۱۰ در مجلس نمایندگان ۶۳ کرسی از دست داد اما هر دوی آنها در سالهای ۱۹۹۶ و ۲۰۱۲ بیش از ۳۳۰ رای الکتروال به دست آوردند. این را هم باید در نظر داشت که شرایط ‘کالج انتخاباتی’ احتمالا بسیار شبیه سال ۲۰۱۶ خواهد بود .
بزرگترین نگرانی ترامپ نه نامزد دمکرات ها و نه حتی تحقیقات درباره دخالت روسیه در انتخابات، بلکه نگرانی اصلی او وضعیت اقتصادی در سال ۲۰۲۰ است و همین نکته مورد توجه او در گفتگو با ‘فاکس بیزنس’ در ماه اکتبر بود که گفت بزرگترین تهدید برای او بانک مرکزی است.
اینها همه به معنی حتمی بودن پیروزی ترامپ یا آسیب ناپذیر بودن او نیست. اما اگر ترامپ بتواند راهی برای گسترش پایگاه رای دهندگان خود و تضعیف حمایتها از دمکراتها در خصوص مساله بهداشت و درمان پیدا کند ، یک رئیس جمهور دو دوره ای خواهد بود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید