ایسنا/ مایک پامپئو در حالی وارد امارات شد که آمریکا سفیری برای خوش‌آمدگویی به او در این کشور نداشت.

۹ ماه است که آمریکا در امارات سفیری ندارد. گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا برای تصدی این مقام نیز از سوی سنا تایید نشده است.

ترامپ بارها سنا را به استفاده از شبکه پیچیده قوانینش برای رد کردن گزینه‌های پیشنهادی او متهم کرده است اما انتخاب جان راکولتا جونیور، نامزد تصدی سفارت امارات چالش‌های پر کردن یک پست دولتی عالی با نامزدی را نشان می‌دهد که هیچ تجربه دیپلماتیکی ندارد.

راکولتا که مدیرعامل یک شرکت عمرانی است، ۲۵۰ هزار دلار در کمیته مراسم تحلیف دونالد ترامپ سرمایه‌گذاری کرد. همسر و فرزندان او ده‌ها هزار دلار را صرف کمپین ترامپ و منافع حزب جمهوری‌خواه کرده‌اند. راکولتا از خویشاوندان سببی رانا رامنی مک‌دنیل، رییس کمیته ملی جمهوری‌خواه است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نامزدی او از سوی سنا رد شد و اوایل ماه جاری میلادی به کاخ سفید بازگشت. غیرمعمول نیست که کاخ سفید افرادی را که نامزدیشان پذیرفته نشده، دوباره به عنوان گزینه تصدی سمتی مطرح کند اما دولت ترامپ هنوز درباره احتمال مطرح کردن مجدد نام راکولتا اظهار نظری نکرده است.

واجد شرایط بودن راکولتا و زمینه تجاری‌اش که شراکت با یک شرکتی در ابوظبی را شامل می‌شود، مورد بررسی کمیته روابط خارجی سنا قرار گرفته و از این بررسی نتیجه‌ای برای عدم پذیرش او حاصل نشده است.

پاداش دادن به اهداکنندگان مالی در عرصه سیاست و حامیان کمپین‌های انتخاباتی با اعلام نام آنان به عنوان گزینه‌های تصدی سفارت، یک سنت ریاست جمهوری دیرینه است و روسای جمهور پیشین آمریکا مانند باراک اوباما نیز چنین کاری کرده‌اند.

سفارت آمریکا در امارات از اواخر ماه مارس گذشته و با بازنشسته شدن باربارا لیف، سفیر سابق آمریکا در امارات پس از ۳۳ سال خدمت دیپلماتیک در وزارت امور خارجه آمریکا خالی مانده است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید