تسنیم/ به گفته یک کارشناس کُرد، آمریکا با وعده واهی تغییر اوضاع به نفع کُردها، تلاش می‌کند تا مذاکرات رهبران کُرد با مقامات دمشق را به شکست بکشاند، چرا که نمی‌‌خواهند ارتش سوریه بر شرق رود فرات و مناطق مرزی با ترکیه کنترل داشته باشد.

"ریزان حدو" کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد. به عقیده وی، آمریکا از تمامی امکانات خود استفاده می‌کند تا مانع از آن شود که ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مناطق مرزی با ترکیه کنترل پیدا داشته باشد.

لازم به یادآوری است که "فیصل مقداد" معاون وزیر خارجه سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد که در شرایطی که امکان از سرگیری عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه وجود دراد، مقامات دمشق مذاکرات خود با شبه نظامیان کرد این منطقه را از سر گرفته است. مقداد یادآور شد که در سال 2018چند دور مذاکرات با کردها انجام گرفته و تمایلات مثبت بین طرفین همچنان باقی مانده و امیدواری به نتیجه بخش بودن مذاکرات بین دو طرف وجود دارد.

حدو گفت: «من اطلاع دارم که جیمز جفری، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور سوریه، پیام‌‌های را داده و در آن به رهبران شبه نظامیان کرد توصیه کرده که عجله‌ای برای به توافق رسیدن با دمشق نشان ندهند، برای اینکه تغییراتی در شرف وقوع است و ناتو نشست مهمی درباره سوریه در ماه فوریه برگزار خواهد کرد و ظاهراً وی وعده داده که تغییراتی به نفع کردها صورت خواهد گرفت. وی یادآور شد که مذاکرات غیرعلنی بوده و صحبت بر سر بسته اعلام شدن حریم هوایی سوریه خواهد بود. من تصور می کنم که این اظهارات بسیار هشداردهنده و نگران کننده هستند.»

این کارشناس سیاسی افزود: «جو حاکم بر مذاکرات بین رهبران کرد و دولت سوریه مثبت بوده و با واقع‌بینی همچنان ادامه دارد. من معتقدم که هرگونه تاخیر در تصمیم گیری به نفع نیروهای دموکراتیک سوریه و شبه نظامیان کرد نخواهد بود. تاکنون بخشی از نیروهای دموکراتیک سوریه و رهبران کرد همچنان در انتظار تغییر در تصمیمات آمریکا هستند. ولی اکنون به نظر می رسد که تمایلات در میان شبه‌نظامیان کرد تغییر کرده و آن‌ها دیدگاه مثبتی نسبت به سازش با دمشق پیدا کرده‌اند.»

به گفته وی، وعده‌های اخیر واشنگتن درباره سرسخت بودن مواضع فرماندهان کُرد در مذاکره با دولت سوریه به این دلیل است که آنها می‌دانند به نتیجه رسیدن این مذاکرات، به منزله حضور ارتش سوریه در خطوط مرزی و در کرانه باختری رود فرات خواهد بود.

این کارشناس یادآور شد که ورود نیروهای دولتی سوریه به مناطق شرقی رود فرات و کنترل مناطق مرزی، خطر اجرای سناریوی نظامی ترکیه در شمال سوریه را حذف خواهد کرد، برای این آنکارا تصمیم نخواهد گرفت که علیه ارتش سوریه به عنوان عضوی از سازمان ملل که روسیه و ایران را نیز به عنوان حامی پشت سر خود دارد، بجنگد.

ریزان حدو افزود، رهبران کرد باید درک کنند که در حال حاضر وضعیت به نفع آنها نیست و آنها باید تلاش ‌کنند تا با مقامات دمشق به توافق برسند. البته به عقیده وی، در میان رهبران کرد دیدگاه‌ها متفاوت است و برخی از آنها همچنان وعده‌های آمریکا را باور کرده و به آنها امیدوارند. در حالیکه در چنین شرایطی ملت کُرد باید ابتکارعمل را به دست گرفته و برای حفظ منافع خود بایستد و بر رهبران شبه‌نظامی فشار آورد تا در زیر پرچم سوریه قرار گرفته تا بتوانند از خود دفاع کند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید