ایرنا/ روزنامه آسیا تایمز مدعی شد؛ در حالی که جهان در انتظار دیدار دوم سران آمریکا و کره شمالی است، نشانه ها حاکی از ظهور اختلاف در میان طبقه حاکم و ارتش این کشور است.

به نوشته آسیا تایمز، مقاله ای که اخیرا در رسانه های کره جنوبی درباره پاکسازی های انجام شده در ارتش از سوی 'کیم جونگ اون'، رهبر کره شمالی منتشر شده ، طبقه حاکم و نخبگان را نگران کرده است.
کمرنگ شدن تمرکز کیم بر نیروهای مسلح و معطوف شدن توجه او به بهبود اقتصاد بازار نوپای کره شمالی باعث از بین رفتن ابهت بیش از حد افسران نظامی کشور خواهد شد.
گفته می شود، شمار افسرانی که درخواست استعفا دادند، رو به افزایش است و انگیزه آنها از این کار، فراهم شدن امکان فعالیت در کارها و بازار خصوصی است که نیروهای نظامی از پرداختن به آنها منع شده اند.
علاوه بر این، گفته می شود برخی افسران ارتش که در مقایسه با شهروندان عادی از امتیاز رفت و آمد آزادانه تر در سراسر کشور برخوردارند، باندهای بزرگ مواد مخدر را اداره می کنند. نیروهای نظامی، به ویژه افسران، به ندرت در ایست های بازرسی مورد بازرسی قرار می گیرند و همین امر آنها را به کریدورهای ارزشمند مواد مخدر یا سایر کالاهای قاچاق تبدیل کرده است.
بدون شک کیم از همه مسایل آگاه است و احتمالا انگیزه دستورات اخیر وی برای سرکوب فساد به همین آگاهی او برمی گردد.
فارن پالیسی با اشاره به پناهنده شدن 'تائه یونگ هو'، دیپلمات شماره دو کره شمالی در سفارت لندن به کره جنوبی در سال 2016 و کناره گیری 'جو سونگ گیل'، سفیر موقت کره شمالی از سمتش در رم و تلاش او برای پناهنده شدن به کشور دیگر، نوشت، با توجه به نارضایتی گسترده از حکومت کیم، تنها افراد بسیار مورد اطمینان اجازه دارند با خانواده ای شان سفر کنند. جالب اینجاست که حتی این افراد بسیار معتمد هم به محض یافتن فرصت، فرار می کنند.
این نشریه آمریکایی افزود، همه این نشانه ها حکایت از کلنجار و بی نظمی در میان کسانی دارد که در گذشته از طرفداران و حامیان قابل اعتماد کیم بودند و او بدون حمایت آنها برای حفظ قدرت به دردسر و چالش خواهد افتاد.
البته، این به معنای آن نیست که پایان این حکومت نزدیک است. بسیاری از صاحبنظران در گذشته سقوط سلسله کیم ها را پیش بینی کرده بودند، پیش بینی که غلط از آب درآمد. با این حال، این حکومت ضعیف و آسیب پذیر به نظر می رسد. کیم با آنچه از تمرکز بر اقتصاد می گوید باید دستاوردهایی نیز به نمایش بگذارد. کیم بدون تحول و بهبود در زندگی مردم کره شمالی با مشکل طرفدار مواجه خواهد شد.
صاحبنظران معتقدند، تلاش برای براندازی حکومت کره شمالی از بیرون حامل مخاطرات فاجعه بار برای منطقه خواهد بود و بی تردید، پیونگ یانگ با این تلاش ها خواهد جنگید. با وجود رجزخوانی واشنگتن، گزینه براندازی حکومت کیم احتمالا تا مدت ها روی میز قرار نخواهد گرفت.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

نسخه جديد
آگهی