ایرنا/ معترضان به سیاست های دولت فرانسه که به 'جلیقه زردها' شهرت یافته اند، به منظور هماهنگی هر چه بیشتر اعتراضات و اقدامات خود نرم‌افزار خاص خودشان را طراحی و راه‌اندازی کرده اند.

به گزارش عصر دوشنبه شبکه تلویزیونی فرانس انفو، معترضان فرانسوی با استفاده از نرم‌افزار GJ-France که در حال حاضر فقط بر روی سیستم عامل اندروید قابل نصب است، تلاش می کنند ارتباط سریع‌تر و راحت‌تری با یکدیگر داشته باشند.
قرار است به زودی این نرم افزار برای نصب بر روی گوشی های آیفون نیز آماده شود.
معترضان فرانسوی از آغاز شکل گیری اعتراضات به سیاستهای اقتصادی دولت امانوئل مکرون، گروهها و صفحات متعددی بر روی شبکه های اجتماعی به ویژه فیسبوک و توئیتر ایجاد کرده اند اما این بار تصمیم گرفته اند برای بسیج بهتر و سریع‌تر از نرم افزار موبایل استفاده کنند.
از آنجایی که معترضان دولت مکرون هیچگونه رهبر و رسانه ای برای سازماندهی حرکات اعتراضی خود ندارند، تمام هماهنگی های لازم برای شرکت در تجمعات را بر روی شبکه های اجتماعی انجام می دهند.
نرم افزار GJ-France که بر گرفته از مخفف جلیقه زردها است، توسط خود معترضان فرانسوی طراحی شده و طبق توضیحاتی که برای کاربران داده شده است، انتظار می رود این نرم افزار به چهار سوال کاربران مبنی برچه تعداد معترض هر روز برای تظاهرات بر ضد دولت بسیج می شوند؟ این جنبش از چه تعداد حامی برخوردار است؟ چگونه باید سازماندهی شد؟ چگونه باید در زمان خطر با افراد نزدیک ارتباط برقرار کرد؟'می دهد.
در واقع بایدگفت آنچه که توانسته مردم فرانسه را با هم متحد کند و جنبش اعتراضی آنها را زنده نگاه دارد، چیزی جز 'شبکه های اجتماعی'نیست.
با وجود شبکه های مجازی، در دنیای امروز موجودیت‌هایی از قبیل حزب، گروه، سازمان و دسته بندی سیاسی وجودی اش را از دست داده است.
دنیای امروز؛ دنیای ابراز وجود 'شبکه‌های اجتماعی' است. شبکه‌های اجتماعی زندگانی بشر را تسخیر کرده و جزء لاینفک آن شده است. امروزه مردم در سراسر جهان برای ابراز عقیده و اعتقادات و تماس و تعامل با هم، از طریق اینترنت، شبکه‌های اجتماعی بصورت آنلاین با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. انسان امروز حتی تمام مکتوبات خود را از طریق همین رسانه‌ها نشر می دهد.
هر گروه و تشکل و هویت گروهی جدید در همین شبکه‌ها و رسانه‌ها شکل می‌گیرد. شبکه‌های اجتماعی، مهمترین ابزار برای به اشتراک گذاردن احساسات و هیجانات مشترک اند.
'ابرازخشم' یکی از احساساتی است که سریعترین انتشار را در شبکه‌های اجتماعی دارد. در واقع باید گفت که مصداق روشن وسعت کارکرد شبکه‌های اجتماعی در زندگی بشر امروز، حوادث این روزهای کشور فرانسه است که محل اصلی رویش آن، در فضای مجازی است.
جنبش جلیقه زردها پس از10 هفته اعتراض سراسری و با وجود برخی عقب نشینی های دولت همچنان ادامه دارد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید