باشگاه خبرنگاران/ چهاردهمین شنبه سیاه فرانسه با حضور فعالان جنبش ضد نظام سرمایه‌داری در اکثر شهر‌های این کشور از صبح امروز آغاز شده است.

بار دیگر شهر‌های سراسر فرانسه از جمله پاریس و لیون در مرکز؛ بوردو، تولوز و مارسی در جنوب؛ لیل در شمال؛ استراسبورگ و دیژون در شرق؛ و نانت و کان در غرب فرانسه امروز شاهد اعتراضات گسترده مردمی به سیاست‌های دولت فرانسه می‌باشد.

وزارت کشور فرانسه که از تظاهرات ضد نظام سرمایه‌داری به عنوان "کودتا" علیه دولت نام برده است از آماده باش تمامی نیرو‌های پلیس ضد شورش و ژاندارم برای مقابله جدی و سختگیرانه‌تر با معترضان خبر داده است.

همچنین به گفته مطبوعات و رسانه‌ها، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز دستور برخورد سخت‌تر با برهم زنندگان نظم را صادر کرده است.

این هفته رسما اعلام شد ۸۴۰۰ معترض تاکنون در مدت سه ماه از به راه افتادن جنبش ضد نظام سرمایه‌داری بازداشت شده‌اند و بیش از ۳۳۰۰ نفر هم مجروح شده‌اند که تعدادی از آن‌ها نیرو‌های پلیس هستند. یکصد نفر هم به خاطر استفاده از اسلحه بسیار خطرناک فلش بال و نارنجک‌های صوتی به شدت مجروح شده‌اند که در بین آن‌ها بیش از ۲۰ نفر کور و یا قطع عضو می‌باشد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

کل ايرانو مثل کف دستت بلد باش
بلد آگهی