تسنیم/ رئیس جمهوری روسیه با اشاره به آسیب دوجانبه تحریم‌های اقتصادی، یادآور شد که اگراتحادیه اروپا محدودیت‌های اعمال شده علیه عرصه کشاورزی روسیه را لغو کند، مسکو نیز مجبور خواهد شد به این اقدام پاسخ متقابل بدهد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در دیدار با "تری ماریانی" ریاست هیئت سیاستمداران فرانسوی و رئیس انجمن «گفت‌وگوهای فرانسه-روسیه» اعلام کرد، در صورتیکه اتحادیه اروپا محدودیت‌های اعمال شده علیه عرصه کشاورزی روسیه را لغو کند، مسکو نیز به این اقدام پاسخ متقابل خواهد داد.

پوتین در این دیدار که عصر دیروز انجام شد، گفت: «پاسخ من باعث خوشحالی تولیدکنندگان محصولات کشاورزی روسیه نخواهد شد، ولی من باید به شما بگویم که اگر اتحادیه اروپا تحریم‌ها علیه بخش کشاورزی روسیه را لغو کند، ما نیز مسلماً مجبور خواهیم بود تا پاسخ متقابلی به این مسئله بدهیم، برای اینکه دیگر دلیلی برای ادامه اقدامات محدود کننده برای محصولات کشاورزی اروپایی وجود نخواهد داشت.»

رئیس جمهوری روسیه با یادآوری اینکه اعمال تحریم‌ها به نفع هیچ یک از طرفین نبوده، اعتراف کرد که البته تحریم‌های اتحادیه اروپا انگیزه مضاعفی برای تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در روسیه بوجود آورد و موقعیت آنها در بازارهای داخلی را تقویت کرد و این نتیجه مثبت این اقدامات محدودکننده بود.

پوتین یادآور شد که روسیه جایگاه نخست جهانی در صادرات گندم در جهان را بدست آورده و در این عرصه از آمریکا و کانادا در این زمینه پیشی گرفته است. به گفته وی، این مسئله درباره صادرات تولیدات گوشت ماکیان و خوک نیز صادق است.

رئیس جمهوری روسیه افزود: «در حال حاضر وظیفه ما گسترش حضور اقتصادی روسیه در بازار چین است و این صادرات بطور کامل نیازهای کشور را فراهم می‌کند.»

ولادیمیر پوتین با صحبت درباره امکان لغو تحریم‌های متقابل نیز یادآور شد، البته اکنون و بعد از گذشت چند سال از اقدامات محدودکننده اتحادیه اروپا، تولید کنندگان خارجی دیگردشوار می توانند جایگاه گذشته خود در بازار روسیه را باز پس بگیرند.

رئیس جمهوری روسیه افزود: «در مجموع اظهارات تند سیاسی و استفاده از آنها بعنوان ابزاری برای رقابت ناعادلانه در عرصه اقتصادی که برخی کشورهای غربی طی سال‌های اخیر در پیش گرفته‌اند، بدون تردید به روابط تجاری بین روسیه و اروپا آسیب رسانده است.»

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

ديجيليت
ديجيليت آگهی