تسنیم/ وزارت خارجه سودان دلیل احضار سفیر مصر در این کشور را اعلام کرد.

وزارت خارجه سودان در بیانیه ای اعلام کرد که احضار سفیر مصر پس از آن صورت گرفت که وزارت نفت و منابع زیرزمینی مصر از طرح مناقصه شرکت های بین المللی برای اکتشاف و بهره برداری از نفت و گاز در مناطق تحت حاکمیت سودان در دریای سرخ خبر داد.

"بدرالدین عبدالله" معاون وزیر خارجه سودان این اعتراض سودان را به سفیر مصر اعلام کرد و از قاهره خواست که در مسیر گام نگذارد که با وضعیت قانونی منطقه "مثلث حلایب" در تضاد است و خلاف اقدامات گسترده ای است که دو کشور دوست برای همکاری‌های استراتژیک انجام داده اند.

دولت سودان همچنین از کشورهای ذیربط خواست که از هرگونه اقدام غیر قانونی شرکت های خود جلوگیری کنند.

خارطوم از قاهره خواست که تمام راهکارهای صلح آمیز برای حل این نزاع مرزی را به کار بسته و مانع از آن شود که این مسئله روابط دو کشور را تیره کند.


از زمان استقلال سودان در سال 1956 منطقه حلایب و شلاتین همچنان مورد منازعه مصر و این کشور قرار دارد اما با وجود این، تبادلات تجاری و تردد افراد در این منطقه بدون هیچ محدودیتی ادامه دارد.

ارتش مصر در آن زمان در واکنش به تلاش برای ترور حسنی مبارک دیکتاتور مخلوع مصر در ادیس آبابا که قاهره، خارطوم را به دست داشتن در این ترور نافرجام متهم کرده بود، وارد منطقه مذکور شد و آن را تحت سیطره خود درآورد.

دولت مصر در سال 1990 میلادی یعنی در دوره حسنی مبارک دیکتاتور سابق این کشور، حکمی ریاست‌جمهوری صادر کرد که طبق آن حلایب و شلاتین متعلق به این کشور دانسته شد.

این در حالی است که در جریان سفر عمر البشیر رئیس جمهور سودان به قاهره در اکتبر سال 2014 و دیدار وی با عبدالفتاح السیسی همتای مصری خود، دو طرف توافق کردند که مسائل اختلافی را به نفع مسائل مورد توافق و تقویت همکاری‌های دو کشور کنار بگذارند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

ديجيليت
ديجيليت آگهی