الف/ در حالی که هنوز پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی داغ است و جامعه جهانی همچنان منتظر برملا شدن جزئیات این ترور سیاسی وحشیانه است، روز سه‌شنبه 37 شهروند سعودی با ادعای مبارزه با تروریسم در عربستان به شیوه «سر بریدن»، اعدام شدند.

پیکر دو نفر از افراد سر بریده شده هم از تیر چراغ برق آویزان شد تا «درس عبرتی» برای دیگران باشد. این اتفاق برای دومین بار در یک سال گذشته واکنش جهانی را علیه عربستان برانگیخت. عربستان پائیز گذشته نیز به دلیل قتل جمال خاشقجی متحمل فشارهای جهانی شد.

به گزارش سایت شبکه خبری الجزیره، وزارت کشور عربستان با صدور بیانیه‌ای رسماً درباره این اعدام‌ها اطلاع‌رسانی و ادعا کرد، این افراد در مورد اتهام‌های حمله به تأسیسات امنیتی با مواد انفجاری، کشتن تعدادی از افسران امنیتی و همکاری با «سازمان‌های متخاصم» علیه منافع ملی کشور مجرم شناخته شدند. این در حالی است که فعالان شبکه‌های اجتماعی و کاربران اینترنتی عربستان درباره اعدامی‌ها گفتند، 32 نفر از اعدام شدگان از ساکنان منطقه قطیف که یک منطقه شیعه نشین است، بودند. دادستانی کل عربستان سعودی نیز پیش از این اعلام کرده بود، هر روحانی و فعال شیعه که نسبت به سیاست‌های سرکوبگرانه آل سعود اعتراض کند با حکم اعدام رو به رو می‌شود.

به گزارش دویچه وله، یکی از اعدامیان به صلیب کشیده شده است. عربستان این گونه اعدام را تنها در مواردی اجرا می‌کند که متهم جرم بسیار سنگینی مرتکب شده باشد.

حکم اعدام این افراد در ریاض، پایتخت عربستان، دو شهر مقدس مکه و مدینه و استان شرقی قصیم که اقلیت شیعه درآن زندگی می‌کنند، اجرایی شد. خبرگزاری رسمی عربستان (واس) در گزارشی درباره این اعدام‌ها نوشت، این مردان به خاطر «داشتن تفکرات تروریستی و افراطی و تشکیل شبکه‌های ترور برای آسیب زدن به امنیت کشور و بی‌ثبات کردن کشور» اعدام شدند. پیکر بی‌سر دو نفر از افراد اعدام شده برای چند ساعت از تیرهای چراغ برق آویزان بود که این اقدام وحشتناک خشم عمومی را در عربستان برانگیخت.

این نخستین بار نیست که دولت عربستان در یک روز دست به اعدام دسته جمعی می‌زند. حدود سه سال قبل در سال 2016 نیز در یک روز 47 شهروند سعودی مخالف دولت از جمله شیخ نمر، رهبر شیعیان عربستان اعدام شدند که در آن زمان هم واکنش‌های بین‌المللی زیاد بود اما از آنجا که هم در سال 2016 و هم دیروز چهارشنبه متحدان غربی و اروپایی عربستان از جمله امریکا و انگلیس با انفعال و سکوت، از اقدام‌های ضد حقوق بشری عربستان و اعدام‌های دسته جمعی در این کشور حمایت کردند، تا کنون اقدام عملی جدی در سطح بین‌الملل علیه ریاض انجام نشده است.

این سکوت متحدان غربی و اروپایی عربستان در قبال اعدام دسته جمعی روز سه‌شنبه و دیگر نقض‌های حقوق بشر در این کشور در حالی است که هنوز افکار عمومی جهان نتوانسته ترور بی‌رحمانه خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول را هضم کند و سؤال‌های بسیار زیادی درباره این پرونده بی‌پاسخ مانده است.

** جهان در انتظار یک رکورد تازه
بنا بر گزارش سازمان عفو بین‌الملل، در سال گذشته میلادی نیز در عربستان 149 نفر اعدام شدند و امسال در حالی که تنها 4 ماه از سال می‌گذرد، بنا بر آمار رسمی که خبرگزاری واس عربستان منتشر کرده، دست کم 100 نفر در عربستان اعدام شده‌اند و بعید نیست تا پایان سال شمار اعدامی‌های 2019 از 2018 بسیار بیشتر شود. وبگاه امریکایی «بیزنس اینسایدر» نیز حدود یک ماه پیش در گزارشی اعلام کرده بود، عربستان در سال 2019 در زمینه اجرای اعدام یک رکورد جدید از خود به جای گذاشته است.

همین حالا هم عربستان دومین کشور در سطح جهان از نظر تعداد اعدامی‌ها و نخستین کشور از نظر تعداد سر بریدن‌ها است. شبکه خبری سی‌ان‌ان امریکا درباره افزایش اعدام‌ها و سرکوب‌ها در عربستان دیروز چهارشنبه در گزارشی نوشت، از زمانی که محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در سال 2015 برای نخستین بار در صحنه سیاسی عربستان ظاهر شد، سرکوب مخالفان هم شدت گرفت. او که کار سیاسی خود را با ریاست بر وزارت دفاع آغاز کرد و تا سطح ولیعهد ارتقا داد، در سال‌های اخیر دستور سرکوب و از میان برداشتن بسیاری از فعالان، شاهزادگان و تجار، زنان و حامیان حقوق بشر را صادر کرده است و همه آنها را به خیانت به کشور و اعمال خرابکارانه علیه امنیت کشور متهم می‌کند.

** انتقاد ظریف از مصونیت تیم «ب»
در چنین شرایطی که قدرت‌های جهانی در قبال عربستان، این کشور ثروتمند نفتی سکوت کرده‌اند، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان به گردن زدن 37 نفر در عربستان واکنش نشان داد و گفت: عضویت در تیم بولتون، بن سلمان، بن زاید و بی‌بی (نتانیاهو) به هر جنایتی مصونیت می‌دهد.

ظریف عصر سه‌شنبه در یادداشت توئیتری خود نوشت: پس از چشم پوشی از قطعه قطعه کردن یک روزنامه نگار، وقتی که عربستان سعودی 37 مرد را در یک روز گردن می‌زند هیچ نجوایی از دولت ترامپ شنیده نمی‌شود حتی وقتی که یکی را دو روز پس از عید پاک مصلوب می‌کند. وی تصریح کرد: عضویت در تیم «ب» – شامل بولتون، بن سلمان، بن زاید و بی‌بی – به هر جنایتی مصونیت می‌دهد.

** جان بی‌ارزش انسان در عربستان
عفو بین‌الملل هم با محکوم کردن گردن زدن 37 نفر در عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: محاکمه این افراد بسیار ظالمانه صورت گرفته و اعدام «عبدالکریم الحواج» در حالی که کمتر از 18 سال سن داشت نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری الخلیج آنلاین، در بیانیه این سازمان آمده است، اعدام‌ها در عربستان شاهدی هولناک براین است که جان انسان برای سعودی‌ها هیچ ارزشی ندارد و مقامات سعودی از مجازات اعدام به عنوان ابزار سیاسی برای سرکوب مخالفان از اقلیت شیعه در این کشور استفاده می‌کند.

پیش‌تر عفو بین‌الملل با بررسی وضعیت حقوقی کارگران خارجی، اقلیت شیعه در شرق عربستان، شکنجه زندانیان، مجازات غیرقانونی اعدام و ممنوعیت فعالیت‌های مدنی و حقوقی؛ گزارش سالانه خود از وضعیت بحرانی حقوق بشر در عربستان سعودی را منتشر کرده بود. «علی الدبیسی»، رئیس سازمان «اروپایی - سعودی حقوق بشر» نیز در واکنش به اعدام 37 نفر در عربستان گفت: این اقدامات نشان داد که دولت ریاض نمی‌خواهد دست از جنایت‌های خود بردارد. این اعدام‌ها، دومین موج گردن زدن در دوران ملک سلمان است و اکثریت افراد اعدام شده را شهروندان شیعه عربستان تشکیل می‌دادند. وی با اشاره به اینکه دولت ریاض به همگان ثابت کرده است که گوشش به هیچ یک از درخواست‌های بین‌المللی برای برقراری انصاف و عدالت بدهکار نیست، افزود: خانواده این قربانیان از زمان اجرای حکم اعدام فرزندانشان اطلاعی نداشتند.

منبع: روزنامه ایران

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید