جام نیوز/ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، گفت کره شمالی حاضر به انجام خلع سلاح هسته‌ای است، اما نیاز به دریافت تضمین‌های امنیتی بین‌المللی در این زمینه دارد.

رویترز گزارش داد؛ رئیس جمهور روسیه پس از پایان دیدار خود با رهبر کره شمالی گفت در این ملاقات پیرامون مسایلی چون عاری‌سازی شبه‌ جزیره کره از سلاح هسته‌ای، تحریم‌ها و ایالات متحده با یکدیگر گفت‌وگو کرده‌اند.پوتین گفت کره شمالی حاضر به خلع سلاح هسته‌ای است، اما تنها زمانی که تضمین‌های امنیتی بین المللی دریافت کند. به گفته او این تضمین‌ها باید در چهارچوب یک معاهده چند جانبه و بین المللی ارائه شود.کره شمالی از آوریل سال گذشته آزمایش هسته‌ای و موشکی را متوقف کرد و پس از آن دو دور دیدار مستقیم بین رهبر این کشور و رئیس جمهوری آمریکا برگزار شد.

پرزیدنت ترامپ دیدار دوم را نیمه کاره ترک کرد. در این دیدار ترامپ حاضر نشده بود در مقابل به کره شمالی امتیازی بدهد.به گزارش صدای آمریکا، ترامپ می گوید تنها در صورت لغو [و نابودی] برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی، حاضر است تحریم‌ها را کنار بگذارد. اما پیونگ یانگ می گوید لغو تحریم باید قدم به قدم با اقدامات کره شمالی آغاز شود.گفتنی است، رهبر کره شمالی از برجام درس عبرت گرفته و فهمیده است که نباید به آمریکا اعتماد کند و تمام داشته های خود را از بین ببرد چرا که در این صورت آمریکا نه تنها تحریم ها را برنخواهد داشت بلکه اگر بتواند با حمله و فشار به این کشور در صدد نابودی آن خواهد بود.اشتباه تیم مذاکره کننده ایرانی که امروز برای همگان روشن شده است، این بود که قدم به قدم با گرفتن امتیاز و دادن امتیاز برجام را اجرا نکرد و یک جا به تمام تعهدات خود عمل کرد. البته رهبری از تیم مذاکره کننده خواسته بود اجرای برجام قدم به قدم باشد و همراه با اجرای الزامات طرف آمریکایی باشد، که این خواسته به درستی اجرا نشد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید