ایسنا/ وزارت دادگستری اسرائیل اعلام کرد، افسر پلیسی که با ضرب گلوله وی یک جوان یهود اتیوپیایی کشته شده بود،‌ با ضمانت آزاد شد.

به گزارش القدس العربی، این افسر پلیس گفت، ۳۰ ژوئن هنگامی که در حین خدمت نبود، درگیری میان جوانانی در نزدیکی حیفا رخ داد و وی تلاش کرد آنها را از یکدیگر جدا کند و پس از اینکه احساس کرد، جانش در خطر است، اقدام به تیراندازی کرد که در پی این امر سلمون تکا ۱۹ ساله کشته شد.
اما شاهدان نسبت به اظهارات مذکور وی تردید دارند. با ادامه بازجویی‌ها، محدودیت‌هایی علیه این افسر پلیس اعمال خواهد شد.
وزارت دادگستری اسرائیل ارزش ضمانتی که دادگاه برای این افسر در جلسه غیرعلنی در نظر گرفته است، اعلام نکرد. اما رسانه‌های این رژیم گزارش دادند، ارزش ضمانت حدود ۱۴۰۰ دلار است.
یهودیان اتیوپی ساکن اراضی اشغالی پس از کشته شدن سلمون، طی سه روز در مناطق مختلف دست به تظاهرات گسترده‌ای زدند.
روز دوشنبه نیز ده‌ها اتیوپیایی نزدیک کنست (پارلمان اسرائیل) تظاهرات کرده و شعارهای "پلیس قاتل، جایش زندان است"، "همه ما سلمون تکا هستیم" و "نه سفید، نه سیاه همه ما انسان هستیم" سر دادند.
همچنین برخی از تظاهرکنندگان پیراهن سفیدی بر تن کردند که اسامی ۱۱ اتیوپیایی کشته شده در اسرائیل بر روی آن نوشته شده بود. آنها گفتند، این ۱۱ تن به ظلم پلیس کشته شدند. برخی از تظاهرکنندگان تلاش کردند، مسیر را ببندند، اما پلیس مانع شده و هفت تن را بازداشت کرد.
شمار یهودی‌های دارای ملیت اتیوپی در اسرائیل به حدود ۱۴۰ هزار تن می‌رسد که بیش از ۵۰ هزار تن از آنها در اراضی اشغالی به دنیا آمده‌اند.
در همین حال، منابع گزارش دادند که یهودیان فلاشا یا همان یهودیان اتیوپیایی تظاهرات‌های خود در اعتراض به کشته شدن یک جوان اتیوپیایی به ضرب گلوله پلیس رژیم صهیونیستی را مقابل ساختمان کنست ازسرگرفتند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، این تظاهرات‌ها پس از آن ازسر گرفته شد که دادگاه به اصطلاح صلح حیفا بعدازظهر روز گذشته حکم به آزادی پلیس قاتل "سولومون تاکا" جوان اتیوپیایی داد.
قاضی دادگاه حیفا اعلام کرده است که پلیس مذکور حق ورود به محل حادثه، تماس با اطرافیان و نزدیکان و خروج از اراضی اشغالی را ندارد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید