ایرنا/ توئیت های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا علیه چین نشان می دهد او یک جنگ روانی را با پکن برای رسیدن به توافقی تجاری که به دلخواه واشنگتن و بر اساس منافع آمریکا تنظیم شده باشد آغاز کرده است با این وصف بعید است چین تسلیم چنین فشارهایی شود.

توئیت های ترامپ وقتی منتشر شد که اداره ملی آمار چین اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ به ۳.‏۶‬ درصد رسیده است و در سه ماهه دوم سال هم ۲.‏۶‬ درصد بوده است.

همین باعث شد تا آمریکا فوراً جنگ روانی را علیه چین با توئیت های ترامپ راه بیاندازد مبنی بر اینکه تعرفه های سنگین ۲۵ درصدی آمریکا بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی باعث شده است تا رشد اقتصادی این کشور به پایین ترین زمان در ۲۷ سال گذشته برسد.

البته شاید این رقم پایین ترین رشد چین از سال ۱۹۹۲ میلادی باشد اما باز هم در میان کشورهای دنیا یک رقم معقول و مطلوب محسوب می شود.

«جانگ جونگ» از کارشناسان اقتصادی چین می گوید که این رقم رشد را نباید کوچک شمرد شاید آمریکایی ها مغلطه کاری می کنند اما نباید فراموش کرد که همین رشد اقتصادی دو برابر رشد ۳.۱ درصدی آمریکا در نیمه اول سال جاری میلادی بوده است.

افزون بر این آمارها نشان می دهد که چین در این مدت ۷۰ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده است که در مقایسه با دوره مشابه سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک به ۳.۵ ‬ درصد رشد نشان می دهد.

ترامپ اما می گوید که کاهش رشد نشانه ای از تاثیر فشارهای آمریکا بر چین است و اینکه پکن بیشتر از هر زمان دیگری به یک توافق تجاری نیاز دارد و شاید اکنون تاسف می خورد که نباید توافق اولیه را بر هم می زد.

او در توئیت دیگری آورده است حالا با تاثیر پذیری از تعرفه ها و افزایش فشارهای آمریکا بر اقتصادی چین، هزاران شرکت در حال ترک این کشور هستند.

رییس جمهوری آمریکا ادعا کرده بود به دلیل رشد کند اقتصادی، دولت چین مشتاق دستیابی به توافق با آمریکا است اما چین چنین ادعایی را کاملاً گمراه کننده می خواند.

این اظهار نظرها دقیقاً در راستای یک جنگ روانی و القای شکست و خطرناک بودن وضعیت اقتصادی چین انجام می شود زیرا در تناقض با همین توئیت ها «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا گفته است که این کشور و چین در حال ادامه مذاکرات تلفنی هستند.

او افزوده است که اگر در این هفته نیز گفت و گوهای تلفنی آنها خوب پیش برود، هیاتی از آمریکا راهی چین خواهد شد تا طرفین مذاکرات حضوری انجام دهند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید