تسنیم/ احمد داوداوغلو نخست وزیر سابق ترکیه درباره مشارکت خود در تاسیس یک حزب سیاسی جدید در این کشور واکنش نشان داد.


به گزارش ترند، احمد داوداوغلو نخست وزیر سابق ترکیه احتمال و امکان تاسیس یک حزب سیاسی جدید در این کشور را غیر محتمل ندانست.

داوداوغلو گفت که اگر مذاکرات وی با حزب حاکم عدالت و توسعه (آک پارتی) به نتایج موثری ختم نشود، ایجاد یک حزب سیاسی جدید ضروری خواهد بود.

پیش از این، علی باباجان وزیر سابق امور اقتصادی و امور خارجه ترکیه در تاریخ 8 ژوئیه از حزب عدالت و توسعه استعفا داد. وی پس از 18 سال از این حزب جدا شد. پس از انتخابات اخیر ترکیه زمزمه‌ها برای جدایی برخی اعضای حزب عدالت و توسعه و تاسیس حزب جدیدی از سوی آنها افزایش یافت. اگر چه باباجان٬ یک ماه پیش به طور رسمی با رجب طیب اردوغان خداحافظی کرده بود، اما اعلام خبر رسمی استعفای او٬ بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و محافل سیاسی ترکیه پیدا کرد.

اردوغان با انتقاد از استعفای باباجان از حزب عدالت و توسعه درباره جزئیات آخرین دیدارش با وی به رسانه های ترکیه گفت: "ایشان به دیدار من آمد. از او پرسیدم: علی بیگ! می‌خواهید حزب تاسیس کنید؟ گفت:نه. فعلاً چنین قصدی نداریم، اما اقدامات اولیه انجام شده است. به ایشان گفتم: من پست مشاور رهبری حزب را به شما پیشنهاد کردم٬ رد کردید. همین حالا هم اگر در کابینه٬ می‌توانید یاری‌گر ما شوید از نظراتتان استفاده می‌کنیم. اما رد کرد. متاسفانه پیش‌تر نیز یک پیشنهاد مرا رد کرده بود. رئیس جمهور ازبکستان٬ از من خواست فردی را به او معرفی کنم که در ساختار دولت٬ یاری‌گر شود. من علی بیگ را پیشنهاد کردم و ازبکستان نیز استقابل کرد، اما خود او نپذیرفت. من به ایشان گفتم: شما دوست و همراه ما در مسیر مبارزه هستید. حالا راه ما از هم جدا شده است. اشکالی ندارد. اما شما حق ندارید این امت را تکه تکه کنید. این کار درستی نیست."

مرال آکشنر رهبر "حزب خوب" و از مخالفان دولت رجب طیب اردوغان نیز از ایجاد این حزب سیاسی حمایت کرد. به گفته آکشنر، تنوع احزاب سیاسی در ترکیه شاخصی از دموکراسی است و به توسعه مثبت در این کشور کمک می کند.

رسانه های ترکیه گزارش داده اند که حزب سیاسی جدیدی به رهبری وزیر سابق امور اقتصادی علی باباجان تاسیس خواهد شد و احمد داووداوغلو، عبدالله گل و بولنت آرینچ نیز به این حرکت سیاسی خواهند پیوست.

بر اساس گزارش ها در صورت ایجاد یک حزب سیاسی جدید، حدود 40 نماینده مجلس از حزب حاکم عدالت و توسعه به این حزب جدید خواهند پیوست و از آک پارتی جدا خواهند شد.

در میان چهره های سیاسی که آماده عضویت در حزب سیاسی جدید را دارند، از سعدالله ارگون وزیر سابق دادگستری و مهمت شیمشک وزیر سابق اقتصاد نام برده می شود.

آخرین حزب سیاسی در ترکیه در ماه نوامبر سال 2018 توسط فاتح اربکان فرزند نخست وزیر سابق نجم الدین اربکان تاسیس شد. درآن زمان تعداد احزاب سیاسی در ترکیه به 83 مورد رسید.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید