فارس/ وزیر خارجه ترکیه امروز دوشنبه اعلام کرد که سامانه‌های خریداری شده اس ۴۰۰ روسیه تا اوایل سال ۲۰۲۰ در ترکیه مستقر و عملیاتی می‌شود.


«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در بحبوحه تنش‌ها بین این کشور با آمریکا بر سر خرید سامانه اس ۴۰۰ روسیه از آغاز عملیاتی شدن این سامانه در اوایل سال آینده میلادی خبر داد و همچنین تحریم‌های احتمالی واشنگتن علیه آنکارا به دلیل خرید این سامانه را «غیرقابل قبول» خوانده است.

بنا بر گزارش «رویترز»، وزیر خارجه ترکیه در مصاحبه با شبکه «خبر تی‌جی‌آر‌تی» این کشور درباره مواضع آمریکایی‌ها علیه خرید سامانه اس ۴۰۰ روسیه از سوی آنکارا اعلام کرد، سامانه‌های پدافند هوایی اس ۴۰۰ اوایل سال ۲۰۲۰ (دی و بهمن ۱۳۹۸) عملیاتی خواهند شد.

مولود چاووش اوغلو با اشاره به اقدام دولت آمریکا در کنار گذاشتن ترکیه از برنامه تولید جنگنده اف ۳۵ گفت، شرکای حاضر در این برنامه با تصمیم آمریکا برای تعلیق ترکیه از این برنامه موافق نیستند.این مقام ارشد ترکیه‌ای همچنین اعلام کرد که آنکارا از دونالد ترامپ و دولت آمریکا انتظار دارد که بر سر اختلافات درباره خرید سامانه اس ۴۰۰، با توسل به قانون «کاتسا» علیه ترکیه تحریم اعمال نکند.

چاووش اوغلو افزود، درباره اینکه آیا آمریکا به دنبال اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه باشد یا نه، تردیدهایی وجود دارد چرا که رئیس‌جمهور این کشور خواهان این کار نیست.

وزیر خارجه ترکیه البته تاکید کرد که این کشور اعمال تحریم آمریکا علیه ترکیه به دلیل اختلافات درباره اس ۴۰۰ را «غیرقابل قبول» می‌داند و در صورت اعمال تحریم از سوی واشنگتن، آنکارا تلافی خواهد کرد.

ترکیه ۲۱ تیر از ورود اولین محموله سامانه روسی اس ۴۰۰ به این کشور خبر داده بود اما این اقدام با واکنش‌های منفی آمریکا و ناتو مواجه شده است (جزئیات بیشتر اینجا و اینجا).

مولود چاووش اوغلو در بخش دیگری از مصاحبه امروز خود به سفر «جیمز جفری» نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه به آنکارا هم اشاره کرد.

او اعلام کرد، در صورتی که یک «منطقه امن» در شمال سوریه ایجاد نشود و تهدیدات علیه ترکیه ادامه یابند، آنکارا در شرق رودخانه فرات به عملیات نظامی دست خواهد زد.

وزیر خارجه ترکیه با تاکید بر اینکه این کشور با آمریکا برای ایجاد این «منطقه امن» در امتداد مرز ترکیه و سوریه در حال مذاکرات بوده است، ابراز امیدواری کرد که در نتیجه رایزنی‌های دولت ترکیه با هیات آمریکایی به ریاست جیمز جفری در آنکارا دو طرف به یک توافق در این زمینه دست یابند.

پیشتر واشنگتن در توضیح سفر جیمز جفری به آنکارا اعلام کرده بود که او طی دیدارهای دو روزه با مقام‌های ترکیه‌ای در خصوص سوریه و «نگرانی‌های مشروع ترکیه» رایزنی خواهد کرد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید