فارس/ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از امتناع این کشور از شرکت در مذاکرات صلح سوریه در پایتخت قزاقستان خبر داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: واشنگتن به هیچ وجه در مذاکرات صلح سوریه که قرار است اوایل ماه آگوست سال جاری در پایتخت قزاقستان برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.
وی با بیان این که تنها سازمان ملل، پلتفرم مناسب برای دستیابی به پیشرفت در چارچوب روند سیاسی صلح سوریه است، گفت: مذاکراتی همانند نشستی که در نورسلطان در اوایل اگوست سال جاری برگزار می شود نمی توانند جایگزین مذاکرات ژنو باشد و ایالات متحده در چنین مذاکراتی حضور نخواهد یافت.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نشست ژنو در این زمینه را تنها پلتفرم قابل اعتبار و قانونی برای روند سیاسی حل مشکل سوریه عنوان کرد که از سوی جامعه بین الملل پذیرفته شده است.
وی تاکید کرد: واشنگتن به همکاری خود با سازمان ملل و سایر طرف ها از جمله روسیه در راستای دسترسی به راه‌های سیاسی برقراری صلح در سوریه مطابق با قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد.
وی افزود: آمریکا معتقد است که تنها راه حل و آینده با ثبات برای سوریه روند سیاسی ژنو از جمله اصلاح قانون اساسی و برگزاری انتخابات تحت نظارت سازمان ملل مطابق با قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل می باشد.
نخستین دور مذاکرات صلح سوریه به ابتکار کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در ژانویه سال 2017 میلادی و دوازدهیمن دور این نشست در ماه آوریل سال جاری میلادی در پایتخت قزاقستان برگزار شد.
در این مذاکرات هیأت های دولت و مخالفان مسلح سوریه و همچنین کشورهای ضامن از جمله ایران، روسیه و ترکیه شرکت می کنند.
نمایندگان سازمان ملل و اردن در این مذاکرات به عنوان ناظر شرکت می کنند.
آمریکا در ماه می سال 2018 میلادی از شرکت در این مذاکرات خودداری کرد.
روز جمعه وزارت امور خارجه قزاقستان اعلام کرد که سیزدهمین دور مذاکرات صلح سوریه روز های 1 الی 2 اگوست سال جاری در پایتخت این کشور برگزار می شود.
بنابر این گزارش در این مذاکرات برای اولین بار هیات های لبنان و عراق به عنوان ناظر شرکت خواهند کرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید