میزان/ یوکیا آمانو به عنوان پنجمین رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بخش مهمی از فراز و نشیب‌های برنامه هسته‌ای ایران و ۱۵ بار تأیید پایبندی کشورمان به توافق هسته‌ای در دوران وی رقم خورد، امروز دوشنبه در سن ۷۳ سالگی در گذشت.

«یوکیا آمانو» روز دوشنبه در سن ۷۲ سالگی درگذشت که در پی آن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای این خبر را تأیید کرد.
پیش از این رسانه‌ها به نقل از منابع آگاه اعلام کرده بودند که آمانو در ماه مارس ۲۰۲۰ به دلیل مشکلات جسمی پست خود را ترک خواهد کرد.
یوکیا آمانو از سال ۲۰۰۹ و پس از «محمد البرادعی»، ریاست آزانس بین‌المللی انرژی اتمی را بر عهده داشت.
پنجمین دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قصد داشت که ماه مارس از سمت خود کناره‌گیری کند، اما موعد پایان سومین دوره ۴ ساله وی نوامبر سال ۲۰۲۱ بود.
دبیرخانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه خود درگذشت یوکیا آمانو را تسلیت گفته، اما در این بیانیه به دلیل مرگ وی اشاره‌ای نشده است؛ موضوعی که پرسش‎هایی را درباره علت مرگ وی به وجود آورده است.
این دیپلمات ژاپنی در سال ۱۹۴۷ در شهر «کاوانا» متولد و در رشته حقوق دانشگاه توکیو فارغ‌التحصیل شد.
در سال ۱۹۷۲ وی در بخش موضوعات خلع سلاح و تلاش‌های عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای وزارت خارجه ژاپن آغاز به کار کرد و در طول فعالت سیاسی خود به عنوان یک دیپلمات ژاپنی در کشور‌هایی مانند بلژیک، فرانسه، لائوس، سوئیس و آمریکا حضور داشته است.
آمانو علاوه بر این در وزارت خارجه ژاپن سمت‌هایی مانند مدیر بخش علوم و مدیر بخش انرژی هسته‌ای را بر عهده داشته است.
سال ۲۰۰۵ آمانو به عنوان نماینده ژاپن در اژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شد که به دنبال ارتقای صلح آمیز از انرژی هسته‌ای و منع استفاده نظامی از آن شامل تسلیحات هسته‌ای بود.
او پیش از این به عنوان کارشناس دولتی درر بخش موشکی و گروه متخصصان سازمان ملل برای خلع سلاح و منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای نیز فعالیت داشته است.
سال ۲۰۰۹ او به عنوان دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتخاب شد و در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ نیز ریاست شورای حکام را بر عهده داشت.
مذاکرات و امضای توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ در دوران ریاست وی انجام شد و در طول این دوره، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۵ بار رسما پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید کرد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید