فارس/ جمهوری آذربایجان مدعی تخریب مساجد و بناهای تاریخی شهر «آغدام» از سوی نیروهای مسلح ارمنستان شد.

جمهوری آذربایجان مدعی شده که نیروهای مسلح ارمنستان بناهای تاریخی و مساجد متعددی را در منطقه مورد مناقشه بین دو کشور تخریب کردند.
به نوشته «ترند نیوز» رئیس کمیته همکاری با سازمان‌های مذهبی جمهوری آذربایجان در سخنانی به مناسبت بیست و ششمین سالگرد اشغال شهر «آغدام» از سوی نیروهای ارمنستانی گفت که ارتش ارمنستان تمام بناهای تاریخی و مساجد شهر آغدام در منطقه قره باغ آذربایجان را تخریب کرده است.
این مقام آذربایجانی افزود: «اطلاعاتی مبنی بر این داریم که ارتش ارمنستان 17 مسجد در آغدام را تخریب کرده است.»
بر اساس این گزارش، نبرد ناگورنو-قره باغ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی از سال 1988 آغاز شد. قره‌‌باغ، منطقه‌ای در همسایگی ایران در ناحیه شمالی است و ریشه اختلاف این دو کشور بر سر مسئله «ارضی» است و دیگر جمهوری آذربایجان و ارمنستان هرکدام این منطقه را جزئی از خاک خود می‌دانند. نبرد در این منطقه تاکنون صدها کشته و مجروح برجا گذاشته است.
به گزارش ترند نیوز، ارتش ارمنستان بخش عظیمی از قلمروی آغدام را در 23 جولای (مرداد) 1993 به اشغال خود درآورد. در جریان این عملیات بیش از 6 هزار نفر کشته و 128 هزار نفر آواره شدند و موجب خسارت مالی 6.179 میلیارد دلاری شد.
وزارت دفاع آذربایجان به تازگی اعلام کرد که تحرکات نظامی ارمنستان را زیر نظر دارد. وزارت دفاع آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «نه تنها قلمروی اشغالی آذربایجان، بلکه تمام سرزمین ارمنستان تحت نظارت یگان‌های ما قرار دارد.»


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید