تسنیم/ رئیس جمهوری روسیه با ابراز تاسف از عدم واکنش آمریکا و اروپا به خودداری مسکو از پیش‌دستی در استقرار موشک‌های بردکوتاه و متوسط، تأکید کرد که پس از فروپاشی پیمان موشکی، کشورش بطور یک‌جانبه چنین تعهدی را برعهده گرفته است.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی در پایان دیدار با "امانوئل ماکرون" همتای فرانسوی خود اعلام کرد که مسکو هنوز هیچ واکنشی به تصمیم خود درباره عدم پیش‌دستی در اسقرار موشک‌هایی که پیش از این در چارچوب پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط منع شده بود، نشنیده است.

پوتین با اشاره به اینکه روسیه مبتکر خارج شدن از این توافقنامه نبوده،گفت: « پس از خروج آمریکا از پیمان موشکی، مسکو بطور یکجانبه چنین تعهدی را بر عهده خود گذاشته تا نخستین کشوری نباشد که موشک‌های برد کوتاه و متوسط را مستقر کند، تا زمانی که سامانه‌های موشکی آمریکا در خاک اروپا یا آسیا پیدا نشده باشند. ولی متاسفانه ما تاکنون هیچ واکنش علنی به این این مسئله نشنیده‌ایم. چنین احساس می شود که اصلاً سخنان ما شنیده نشده باشد. هرچند من فکر می کنم که کشورهای اروپایی علاقه‌مندند که اظهارات را بشنوند و به آن واکنش نشان دهند.»

رئیس جمهوری روسیه همچنین اعلام کرد که این کشور هنوز هیچ واکنشی از آمریکا به پیشنهاد مربوط به مشخص کردن سرنوشت پیمان مربوط به کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی (استارت-3) نشان نداده است.

پوتین ضمن موافقت با رئیس جمهوری فرانسه درباره اینکه مشکلات جدی در عرصه امنیت بین المللی وجود دارد، تاکید کرد: «مسلماً ما خواهیم توانست در نشست‌ها، در این زمینه به توافق برسیم. در حال حاضر موضوع ادامه پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی در دستور کار است، ولی طرف آمریکایی هیچ واکنشی به پیشنهادات ما در این باره نشان نداده است. »

وی یادآور شد که روسیه همچنین نگران مسائل مربوط به پیمان ممنوعیت جامع آزمایشات هسته‌ای است که آمریکا و برخی دیگر کشورها آن را به تصویب نرسانده‌اند و همچنین امکان نظامی شدن فضاست.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید