فارس/ وزیر امور خارجه آمریکا امروز دوشنبه با نخست وزیر عراق تماس تلفنی برقرار و مسائل منطقه و دوجانبه را بررسی کرد.

مایک پامپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق تماس تلفنی برقرار کرد.
دفتر عبدالمهدی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که این تماس تلفنی پیش از ظهر امروز دوشنبه انجام شده است.
شبکه خبری السومریه ضمن نقل این بیانیه، گزارش داد که «طرفین وضعیت سیاسی و امنیتی منطقه و تحکیم روابط عراق و ایالات متحده را بررسی کردند».
در همین ارتباط، نخست وزیر عراق 24 خرداد ماه گذشته در گفت‌وگو تلفنی با وزیر امور خارجه آمریکا بر تلاش‌های ایجاد آرامش در منطقه تاکید کرد.
در این گفت‌وگوی تلفنی عبدالمهدی از پامپئو خواست تا در راستای کاهش تنش‌ها با ایران تلاش کند.
این تماس تلفنی پس از وقوع دو انفجار مهیب در دریای عمان در 23 خرداد ماه انجام شد که در جریان آن، دو نفتکش بزرگ حامل نفت خام هدف حمله قرار گرفته‌ شدند و آمریکا بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، تهران را به دست داشتن در این انفجارها محکوم کرد.

وزیر امور خارجه ایالات متحده بامداد یکشنبه (روز گذشته) باز هم ضمن تکرار ادعاهای بی‌اساس ضد جمهوری اسلامی ایران، مدعی شد که تهران پشت عملیات پهپادی مقاومت یمن علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی بوده است.

پامپئو با این ادعا که «تهران در پس حدود یکصد حمله‌ای قرار داردکه [تا کنون] علیه عربستان سعودی انجام شده است»، بدون ارائه هیچ سند و مدرکی، بر خلاف اعتراف تمام رسانه‌ها و کارشناسان بین‌المللی به توان پهپادی مقاومت یمن در اجرای این عملیات،‌ مدعی شد: «ایران در بحبوحه تمام درخواست‌هایش برای کاهش‌تنش، اکنون حمله بی‌سابقه‌ای را علیه این تامین‌کننده انرژی جهان (عربستان سعودی) انجام داده است. هیچ مدرکی از اینکه حملات از یمن انجام شده باشند، ‌وجود ندارد».


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید