فارس/ کشتی موشک انداز «یو اس‌اس گابریل گیفورد» نزدیک سواحل «گوام» یک موشک دریایی ضد کشتی که ردیابی آن توسط رادارها دشوار است را با موفقیت شلیک کرده است.

به نوشته وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌ان»، مقامات نظامی آمریکا می‌گویند که این اولین کشتی نیروی دریایی این کشور است که به این نوع موشک مجهز شده و تحلیلگران مدعی هستند که این امر به توازن قوا در اقیانوس آرام، مکانی که چین از نظر کیفیت و کمیت زرادخانه موشکی خود را افزایش داده، کمک می‌کند.

«کارل شوستر» از مقام‌های سابق نیروی دریایی ایالات متحده گفت: «چین اکنون از یک برتری سه بر یک بر آمریکا در زمینه موشک‌های کروز بهره می‌برد، اما این موشک کروز قادر است در نهایت وضعیت را تغییر دهد.»

ارتش جمهوری خلق چین سه‌شنبه گذشته گوشه‌ای از تجهیزات جدید خود از جمله موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای و پهپادهای زیردریایی را به نمایش گذاشت.

این بزرگترین رژه‌ای بود که تاکنون در تاریخ چین برگزار شده و بسیاری از تجهیزات حاضر در آن برای اولین بار به صورت عمومی به نمایش درآمدند. انواع موشک‌های دوربرد دارای توان حمل کلاهک اتمی، پهپادهای عظیم‌الجثه «DR-8» و «شمشیر تیز»، یگان‌های زرهی و انواع تانک‌های ارتش چین در این رژه حضور داشتند.

رسانه‌های بین‌المللی نیز متعاقب این رویداد در تحلیل‌هایی نوشتند که موشک‌های بالستیک جدید فرا صوت چین نه تنها سامانه‌های دفاعی آمریکا را به چالش می‌کشند، بلکه می‌توانند با دقت به اهداف نظامی دیگری در منطقه اصابت کنند.

به گفته تحلیلگران نظامی، موشک‌های سرنده فوق فراصوت «دانگ‌فنگ-۱۷» در قیاس با موشک‌های بالستیک معمولی، می‌توانند با سرعتی بسیار بیشتر، در ارتفاعی پایین‌تر و مسیرهای کمتر قابل ردیابی حرکت کنند.

«آنتونی وونگ دونگ» تحلیلگر نظامی مستقر در ماکائو در این زمینه گفت، موشک‌های جدید چین می‌توانند سامانه ضد موشکی آمریکا موسوم به «تاد» را نابود کنند.ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید