باشگاه خبرنگاران/ منابع خبری از نشست دو جانبه رئیس جمهور ترکیه و همتای روس وی پیش از برگزاری کنفرانس لیبی در برلین خبر دادند.

خبرگزاری آناتولی در خبری از نشست دو جانبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین همتای روس وی پیش از برگزاری کنفرانس لیبی در برلین خبر داد.

پیش از این منابع خبری از ورود رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به برلین برای شرکت در کنفرانس بین المللی صلح درباره لیبی خبر داده بودند.

چندی پیش، ترکیه و روسیه پیشنهاد آتش‌بس را در لیبی مطرح کردند. فائز السراج، نخست وزیر دولت وفاق ملی لیبی و خلیفه حفتر به مسکو رفتند تا با مقامات دیپلمات و نظامی ترکیه و روسیه گفت‌وگویی داشته باشند. السراج و حفتر که دیدار مستقیمی نداشتند پیش‌نویس آتش‌بسی را که ترکیه و روسیه پیشنهاد داده بودند از روز یکشنبه (۱۲ ژانویه) آغاز شود، تنظیم کردند. السراج این پیش‌نویس را امضا کرد، اما حفتر زمان بیشتری را برای بررسی آن تقاضا و بدون آنکه آن را امضا کند مسکو را ترک کرد.

نیرو‌های حفتر از ماه آوریل با هدف به تصرف درآوردن طرابلس، پایتخت لیبی و خارج کردن دولت وفاق ملی از این شهر به آن حمله و آن را محاصره کردند. از آن زمان تاکنون درگیری‌ها در لیبی ادامه دارد. در چند روز گذشته نیز به دلیل حملاتی که به بنادر نفتی لیبی صورت گرفته صادرات نفت این کشور دچار مشکل شده است.

از زمان سرنگونی معمر قذافی در سال ۲۰۱۱ در لیبی دو قدرت پدید آمده است. دولت وفاق ملی که در طرابلس، پایتخت این کشور مستقر است و از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته می‌شود و مورد حمایت ترکیه است و دیگری نیرو‌های خلیفه حفتر که در شرق این کشور مستقر هستند و از سوی روسیه، عربستان، امارات و مصر حمایت می‌شوند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید