باشگاه خبرنگاران/ وزیر بهداشت آمریکا به ثبت واکسن کرونا توسط روسیه واکنش نشان داد و مدعی شد واکسن «ایمن و موثر» از اینکه نخستین تولیدکننده واکسن باشیم، مهم‌تر است.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، الکس ایزار، وزیر بهداشت آمریکا به ثبت واکسن کرونا توسط روسیه واکنش نشان داد و اظهار داشت واکسن «ایمن و موثر» از اینکه نخستین کسی باشید که واکسن بیماری را تهیه می‌کند از اهمیت بیشتری برخوردار است.
ایزار گفت: نکته اول این نیست که اول باشی. نکته این است که واکسنی داشته باشیم که برای مردم آمریکا و مردم جهان ایمن و مؤثر باشد.
پیش از این، ِلی آن کانوِی، مشاور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به ثبت واکسن کرونا توسط روسیه مدعی شد استاندار‌های واکسن آمریکا «دقیق‌تر» از روسیه است.
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا پیش‌تر در مصاحبه‌ای گفته بود واکسن بیماری کرونا احتمالا حول و حوش روز انتخابات آمریکا تولید شود. وی همچنین در خصوص تاریخ دقیق تولید این واکسن گفت: «زودتر از پایان سال، خیلی زودتر از آن تولید خواهد شد.»
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، امروز اعلام کرد که اولین واکسن جهان برای مقابله با ویروس کرونا و درمان کووید-۱۹ در روسیه به ثبت رسیده است و می‌داند که واکسن به حد کافی کارا و موثر است و سطح ایمنی مقاوم را ایجاد می‌کند و تمام مراحل آزمایش بالینی را گذرانده است.
دولت آمریکا اخیرا با دو شرکت دارویی اروپایی قرارداد خرید ۱۰۰ میلیون دوز واکسن آزمایشی ویروس کرونا را منعقد کرده است. بنا به اعلام مقامات آمریکا، قرارداد خرید واکسن آزمایشی کرونا ۲.۱ میلیارد دلار هزینه برای دولت در برداشته است.
بر مبنای این توافق، آمریکا این مبلغ را به دو شرکت دارویی فرانسوی و انگلیسی پرداخت می‌کند تا واکسن کافی برای ۵۰ میلیون نفر را فراهم کند. گفته می‌شود این قرارداد بخشی از تلاش دولت دونالد ترامپ برای تسریع دسترسی به واکسن ویروس کرونا تا پایان سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar