باشگاه خبرنگاران/ رئیس‌جمهور عراق اعلام کرد مشاور او که سفیر سابق این کشور در ایتالیا و سوئد هم بود، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان باخت.
 
به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، برهم صالح، رئیس جمهور این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد که خبر درگذشت «احمد بامرنی» یکی از مشاوران خود را به علت ابتلای او به ویروس کرونا دریافت کرده است.

رئیس جمهور عراق در این بیانیه ضمن تسلیت به خانواده و دوستان بامرنی، تاکید کرد: مبارزه وی علیه استبداد و دیکتاتوری و تعهد و اخلاص وی در مسئولیت‌هایی که طی این سال‌ها داشته از جمله منصب سفیر عراق در سوئد و ایتالیا و در آخر سر نیز مشاور دیپلماتیک رئیس جمهوری را از یاد نخواهیم برد.

بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت عراق و آخرین داده‌های وبسایت مرجع «ورلد او میترز»، این کشور با بیش از ۱۹۷ هزار فرد مبتلا به ویروس کرونا و نزدیک به شش هزار و ۳۰۰ قربانی بر اثر ابتلا به این ویروس کشنده، در هر دو آمار ابتلا و مرگ و میر ناشی از آن در رتبه بیست و یکم جهان قرار دارد در حالی که در میان کشور‌های جهان عرب، پس از عربستان دارای بیشترین افراد مبتلا و جان‌باخته است.

جهش بی سابقه آمار مبتلایان سبب شده که بسیاری در عراق آن را به منزله موج دوم کرونا بدانند و وزارت بهداشت این کشور نسبت به شرایط موجود و پایبند نبودن شهروندان عراقی به هشدار‌های بهداشتی ابراز نگرانی کند.

حسن التمیمی، وزیر بهداشت عراق، هفته گذشته اعلام کرد که در برخی استان‌های عراق متاسفانه پایبندی به توصیه‌های بهداشتی برای ممانعت از شیوع کرونا تقریبا صفر است و نظام بهداشتی عراق به دلیل پایبند نبودن شهروندان به توصیه‌ها و در نتیجه افزایش بیش از پیش مبتلایان با مشکل جدی مواجه خواهد شد.

همزمانی ادامه اعتراضات اجتماعی در شهر‌های مختلف عراق از جمله بغداد و جنوب و مرکز این کشور به اعتقاد کارشناسان یکی از علت‌های افزایش این آمار‌ها بوده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar