باشگاه خبرنگاران/ اتحادیه اروپا خواستار خروج یک کشتی دیگر ترکیه که به دلیل عملیات اکتشاف و استخراج نفت و گاز در مدیترانه حضور دارد، از حوزه دریایی قبرس شد.
 
سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد این اتحادیه خواستار آن است تا کشتی کاوشگر یاووز ترکیه که به دلیل عملیات اکتشاف و استخراج منابع انرژی در دریای مدیترانه حضور دارد، از حوزه دریایی قبرس خارج شود.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا افزود ادامه حضور کشتی یاووز، تنش‌ها و ناپایداری در مدیترانه شرقی افزایش خواهد داد.

تنش‌ها در مدیترانه شرقی از ماه‌ها پیش با جستجوی ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در آب‌هایی که قبرس و یونان ادعا می‌کنند مناطق اقتصادی انحصاری آنهاست، آغاز شده است. این تنش‌ها پس از آنکه آنکارا در ماه اوت با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد کشتی «اوروک ریس» را برای حفاری به منطقه‌ای که یونان آن را فلات قاره خود می‌داند اعزام می‌کند، تشدید شد و آتن نیرو‌های نظامی خود را به حالت آماده باش درآورد.

در اوایل هفته جاری نیز نیروی دریایی ترکیه یک اطلاعیه دیگری منتشر کرد مبنی بر اینکه عملیات حفاری در سواحل قبرس تا ۱۲ اکتبر تمدید می‌شود.

جزیره قبرس چندین دهه است که به دو قسمت قبرس یونانی در جنوب و قبرس ترکیه‌ای در شمال که تنها از سوی آنکارا به رسمیت شناخته می‌شود، تقسیم شده است. با پیدا شدن منابع هیدروکربنی در ساحل جزیره قبرس در سال ۲۰۱۱ اختلافات یونان و ترکیه بر سر این جزیره عمیق‌تر شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar