ایرنا/ وزیر خارجه آمریکا در سفر به برزیل چند کشور هم پیمان واشنگتن در آمریکای لاتین، ضمن بازدید از یک اردوگاه پناهجویان ونزوئلایی بار دیگر مدعی شد که نیکلاس مادورو باید از سمت ریاست جمهوری ونزوئلا کناره گیری کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مایک پمپئو در ادامه تور آمریکای لاتین‌اش روز گذشته (جمعه) به برزیل رفت و با مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.
وزیر خارجه آمریکا در این سفر بار دیگر اتهاماتی را علیه دولت ونزوئلا مطرح کرد و خواستار ایجاد دمکراسی در ونزوئلا و کناره‌گیری نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا از قدرت شد.
گزارش شده است که حدود ۲۵۰ هزار پناهجوی ونزوئلایی هم اکنون در ونزوئلا به سر می برند. پیش از بسته شدن مرزهای برزیل به دلیل شیوع کرونا، روزانه ۶۰۰ ونزوئلایی وارد خاک برزیل می شدند.
پمپئو در کنفرانس خبری با همتای برزیلی خود خاطر نشان کرد: آمریکا و برزیل از پناهجویان ونزوئلایی حمایت می کنند.
وی در ادامه مدعی شد: در حالیکه هیچ کس نمی‌تواند روز کناره‌گیری از قدرت مادورو را پیش‌بینی کند، این روز سرانجام فرا خواهد رسید.
وزیر خارجه آمریکا عنوان کرد که آمریکا  ۳۴۸ میلیون دلار برای کمک به پناهجویان ونزوئلایی از جمله ۳۰ میلیون دلار برای پناهجویان ونزوئلایی در برزیل اختصاص خواهد داد.
ارنستو آرائوژو وزیر خارجه برزیل نیز در این کنفرانس خبری خاطر نشان کرد: ما با آمریکا هماهنگ هستیم بنابراین می‌توانیم شرایط زندگی بهتری را برای مردم ونزوئلا به ارمغان بیاوریم.
پمپئو در سفر سه روزه خود از پنج شنبه (۱۷ سپتامبر) به کشورهای همسایه ونزوئلا، در اولین بخش از سفر خود از سورینام و گویان بازدید کرده و طی یک سخنرانی در گویان خواستار برکناری رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا از قدرت شده است. انتظار می رود پمپئو در سومین روز از سفر خود در کلمبیا روز شنبه با ایوان دوکه رئیس جمهوری این کشور نیز برنامه کاری اش علیه ونزوئلا را پیش ببرد.
آمریکا به همراه حدود ۵۰ کشور دیگر،  نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۸ ونزوئلا که به پیروزی دوباره مادورو انجامید را نپذیرفته‌اند و «خوان گوایدو» رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند.
مادورو از حمایت نیروهای مسلح ونزوئلا و همچنین از حمایت کشورهایی همچون چین و روسیه برخوردار است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar