میزان/ نماینده ویژه آمریکا که پیش از این تصریح کرده بود واشنگتن برای خروج نیروهایش از افغانستان به اجازه کسی نیاز ندارد، در اظهاراتی تازه گفت که مردم افغانستان نمی‌توانند آمریکا را سرزنش کنند.
 
«زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با تاکید بر اینکه اکنون افغان‌ها بر سر مذاکره نشسته‌اند و باید با یکدیگر به توافق برسند، تصریح کرد که مردم افغانستان دیگر نمی‌توانند آمریکا را سرزنش کنند.
معمار توافقنامه آمریکا و طالبان که دولت افغانستان در هیچ دوری از 11 دور آن حضور نداشت و در آن امتیازات گسترده‌ای به طالبان داده شد، افزود که دولت افغانستان و طالبان برای موفقیت مذاکرات از طرف آمریکا و دیگر بازیگران بین‌المللی تحت فشار قرار دارند و تاکید نمود که واشنگتن بر مذاکرات نظارت خواهد داشت.
خلیلزاد به «الجزیزه» گفت که اکنون مذاکرات بین‌الافغانی آغاز شده و افغان‌ها بر سر میز مذاکره نشسته‌اند و مردم افغانستان نمی‌توانند آمریکا و دیگران را سرزنش کنند.
نماینده ویژه آمریکا پیش از این نیز در پاسخ به این پرسش که آیا دولت ترامپ با اهداف انتخاباتی تلاش دارد تا زمینه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را فراهم کند، نیز تصریح کرده بود: آمریکا برای آوردن نیروهایش به افغانستان به اجازه کسی نیاز نداشت و اکنون نیز برای خروج این نیروها به اجازه کسی نیاز ندارد.
خلیلزاد همچنین تاکید نمود که توافقنامه آمریکا با طالبان نه براساس امید و اعتماد بلکه براساس توافقی است که در آن تعهدات دو طرف مشخص شده است و ادامه داد که اگر گروه طالبان به تعهداتشان پایبند نباشد واشنگتن نیز به تهداتش عمل نخواهد کرد.
گفتنی است که براساس توافقنامه قطر، خروج آمریکا و ناتو از افغانستان به موفقیت مذاکرات طالبان و دولت افغانستان وابسته نیست بلکه تنها به پایبندی طالبان نسبت به تعهداتش در رابطه مبارزه با تروریسم بستگی دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar