برای مشاهده نسخه قدیمی وب سایت کلیک کنید
logo
  1. برگزیده
تحلیل ها

سرمقاله خراسان/ اقتدار دریایی برای دیپلماسی متوازن

منبع
خراسان
بروزرسانی
سرمقاله خراسان/ اقتدار دریایی برای دیپلماسی متوازن

خراسان/  « اقتدار دریایی برای دیپلماسی متوازن » عنوان یادداشت روز در روزنامه خراسان به قلم مهدی فرخ پور است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

 امروز یعنی27 اردیبهشت ماه اولین سالروز بازگشت ناوگروه ۸۶ از ماموریت ۶۵ هزار کیلومتر دریانوردی به دور کره زمین و عبور از اقیانوس‌های هند، آرام و اطلس است. یکی از  نقاط و عرصه های مهم و اساسی در تامین امنیت کشورها به جهت حفظ منافع ملی و رسیدن به اقتدار پایه و قدرت بازدارندگی در مقابل تهدیدات  موجود و احتمالی در آینده دور و نزدیک  ، نگاه و درک به حوزه های دفاعی-نظامی  است. قدرت دفاعی در تمام سنوات  و ادوار به عنوان یک مولفه اثرگذار و مهم در حفظ  و بقای کشورها محسوب شده و  برای دولتمردان و حاکمان در جلوگیری و بی اثر کردن تهدیدات آتی وخطرهای جاری و بازدارندگی از اشتباهات احتمالی و تصورات غلط دشمنان بسیار راهبردی است. ایران نیز به واسطه قرار گرفتن در شمال اقیانوس هند و مجاورت با خلیج فارس،  تنگه هرمز، دریای عمان و دریای خزر  از موقعیت ممتاز ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیک در منطقه و جهان برخوردار است و اقتدار دریایی و برخورداری از یک نیروی دریایی قدرتمند و کارآمد می تواند تاثیر بسزایی در صیانت از منافع ملی و دست‌یابی به اهداف آن را به دنبال داشته باشد. در این بین، تاریخچه زرین ناوگان دریایی کشور بعد از انقلاب جمهوری اسلامی ایران شکوهمند و پرصلابت  بوده و قله های افتخار  زیادی را فتح کرده است،  نمونه ای  از این عزت و اقتدار نیروی دریایی  راهبردی ارتش را می توان ماموریت دریانوردی و جهادی ناوگروه ۸۶ ملقب به  اقتدار ۳۶۰ درجه نام برد که در مهرماه ۱۴۰۱ آغاز شد و بعد از ۲۳۲ روز دریانوردی پیرامون کره زمین با طی کردن ۶۵ هزار کیلومتر با ناوشکن رزمی  بومی و به تمامی ایرانی و پیشرفته  دنا و ناو پشتیبانی مکران در تاریخ ۲۷ اردیبهشت با اتمام کامل و موفقیت آمیز ماموریت دریانوردی  و با افتخار و عزت و استقبال کم نظیر مردم عزیز و پیام خرسندی رهبر انقلاب به میهن عزیز ایران برگشتند. ماموریت دریانوردی و جهادی ناوگروه ۸۶  با هدفی مشخص و برای انجام ماموریتی ویژه و در زمان مناسب برای رسیدن و تحصیل اهداف ملی ترسیم و برنامه ریزی  شده بود. اکنون شخصیت و تراز جهانی و بین المللی ناوگان دریایی ایران با حضور در اقیانوس ها و آب های آزاد و دوردست‌ها  ارتقا  یافته  و  ناوگان دریایی ایران  برای قدرت‌های  برتر دنیا قابل احترام است که از دلایل آن باورهای معنوی و تولید دانش های بومی و استفاده از فناوری‌های نوین و توانمندی‌های  ساخت و بازسازی  تجهیزات استراتژیک سطحی، زیرسطحی، موشکی، پهپادی و... در کنار توانایی  انجام و استفاده از تجهیزات و تسلیحات مدرن در عملیات‌ های  اقیانوسی و فراقاره ای و اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی در مایل ها دورتر از  ایران است. امروز بدون تردید ناوگان دریایی ایران در حقیقت حافظ و مجری اعمال قدرت دریایی در حوزه های برنامه ریزی  شده دریایی است. از جمله اهداف و برنامه های راهبردی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سند بالادستی بیانیه گام دوم انقلاب و فرامین رهبر انقلاب، نیروی دریایی  در تراز انقلاب اسلامی با نگاه به تحقق تمدن‌ نوین اسلامی  عبارت اند از: 
الف . ساختاربندی سه فرماندهی اقیانوسی در نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران
ب. افزایش عمق استراتژیک کشور تا قطب جنوب
ج. استفاده از فناوری های  نسل نوین و هوش مصنوعی در ساختار ناوگان دریایی  برای دستیابی به اهداف طراحی شده  
جمهوری اسلامی ایران با فرمان رهبر انقلاب که مبتنی بر دیپلماسی دفاعی صلح آمیز بوده با حضور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نگاه خود را از دریاهای بومی و نزدیک همچون خلیج فارس و دریای عمان به علل بازدارندگی دفاعی بیشتر و جلوگیری از هرگونه تهدیدات احتمالی و کم رنگ کردن حضور نامشروع قدرت های چپاولگر و استعمارگر  در منطقه و ایفای نقش به عنوان یک قدرت دریایی و تامین امنیت منطقه  به دوردست ها  با تعاریفی فرماندهی جدید در بستر سه اقیانوس مهم و نگاه به قطبگان جنوب کرده است. ماموریت های  راهبردی و بین المللی ناوگروه های نیروی دریایی نیز  از دهه هشتاد  تاکنون  به بیش از ۱۰۰  رسیده که شاخص ترین آن‌ها  ماموریت دریانوردی جهادی ناوگروه ۸۶  با  گذر از  حیاط خلوت آمریکا  که  در ارائه مدلی جدید از ظهور قدرت بازدارندگی  و دفاعی  در  جهت ثبات و امنیت و حفظ تمامیت ارضی ایران است. اقتداری دریایی که پشتوانه محکمی برای دیپلماسی متوازن کشورمان محسوب می‌شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar