آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

از مدت‌ها قبل می شد انتظار داشت که هر چه به انتخابات نزدیک‌تر می شویم، دامنه تحرک مخالفان دولت برای کاستن از احتمال موفقیت چهره‌های سیاسی نزدیک به اصلاح‌طلبان و اعتدالگرایان، بیشتر شود. تحرک رقبای دولت که بیشتر در لایه‌های تندرو و دلواپس اصولگریان تجمیع شده‌اند، در هفته‌های اخیر شیب حیرت‌انگیزی گرفته است و اغلب چهره‌های نزدیک به این جریان، بی‌توجه به تاثیر منفی سخنانشان بر افکار عمومی و سیاست خارجی، زبان را به مثابه شلاق به‌کار گرفته‌اند. نمود عالی این اتفاق را می‌توان در سخنان حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان دید. او که به عنوان سخنران قبل از خطبه‌ها در آخرین نماز جمعه سخن می‌گفت، هم رئیس دولت را نواخت و هم به مجلس تاخت. این احتمال وجود دارد که خود پناهیان متوجه نباشد که سخنانش کجا به ضد خود تبدیل خواهد شد. برای مثال او گفته است: «بنده درباره برخی نمایندگان اجمالا می‌دانستم که آنان مواضع دیگری دارند ولی فکر نمی‌کردم اینقدر رذیلانه بتوانند تهمت بزنند» که پیداست استفاده از واژه رذیلانه به نماینده‌هایی که مجموع آنها یک‌سوم ساختار سیاسی کشور را تشکیل می‌دهد، به آسانی از یک اظهار سیاسی برگذشته و به چیز دیگری تبدیل می‌شود که اگر کسی فارغ از های‌وهوی سیاسی به آن بیندیشد، متوجه آن خواهد شد. خود پناهیان اظهار کرده است که «در انتقال پیام توجه به صحت پیام کافی نیست، بلکه به نحوه انتقال پیام نیز باید توجه شود» و به اعتبار استفاده پناهیان از واژه‌هایی مانند رذیلانه برای نماینده‌های مجلس، می‌توان او را به تفاوت در بیان و روشی که در سیاست‌ورزی دنبال می‌کند توجه داد.

انتقال پیام
بعد از سخنانی که درباره نماینده‌های مجلس و رئیس دولت به زبان آورده بود، پناهیان تولیت مدرسه علمیه دارالحکمه، در مراسمی که به مناسبت دهه دوم ماه محرم‌الحرام در دانشگاه هنر برگزار شد، شرکت کرد و ضمن ارائه دیدگاه‌هایش، اظهار کرد: در انتقال پیام توجه به صحت پیام کافی نیست بلکه به نحوه انتقال پیام نیز باید توجه شود. وی افزود: بنابراین هدف مبلغ دین به روش صحیح تاثیر گذاری در مخاطب نیست زیرا اگر غیر از این بود پیامبراکرم(ص) می توانستند با معجزات گوناگون در قلوب انسان ها تاثیر گذاشته و آنان را هدایت کنند. پناهیان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه حضرت امام سال پایانی عمر مبارکشان درخصوص لیبرال‌ها و اسلام ناب و اسلام آمریکایی بسیار صحبت فرمودند، اظهار داشت: ما باید بدانیم منظور و مقصود حضرت امام در آن دوران اشاره به چه کسانی و مربوط به کدام جریان فکری موجود می‌شد. حجت‌الاسلام پناهیان ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز در این سال‌های اخیر به شجاعت امام راحل در برابر دشمنان بسیار تاکید دارند؛ در روش تبلیغ صحیح مبلغ اصراری به پذیرش پیام ندارد و تنها با یک اشاره مخاطب را به فکر کردن وادار می‌کند. تولیت مدرسه علمیه دارالحکمه با بیان اینکه ابزار کار تبلیغاتی رسانه‌های معاند و منافق با تمسخر، استهزا و سرزنش مخاطبان همراه است تا آنان را تسلیم خود کنند، ابراز کرد: بنده درباره برخی نمایندگان اجمالا می‌دانستم که آنان مواضع دیگری دارند ولی فکر نمی‌کردم اینقدر رذیلانه بتوانند تهمت بزنند.

اغواگری؟
وی با طرح این سوال و خطاب قرار دادن رئیس‌جمهور، اظهار داشت: شما مسئولان به چه دلیلی می‌خواهید با آمریکا گفت‌وگو و مذاکره کنید؟ آیا به دنبال منافع ملت هستید؟ اگر منافع ملت برعکس تامین شود چه؟ متاسفانه مسئولان اصلا حاضر به شنیدن این سخنان نیستند و تنها به فحش دادن و ناسزاگویی اقدام می‌کنند. وی افزود: فکر نمی‌کنم آقای رئیس‌جمهور که بر مذاکره تاکید دارد از این مهم که مذاکره نتیجه نخواهد داشت بی‌اطلاع باشد، چون خودشان در چند تجربه مشاهده کرده که مذاکره فایده نداشته است، اینکه به ملت اینگونه می‌گوید و در بزنگاه به مذاکره تاکید دارد، دلیلش کاملا واضع است. وی افزود: زمانی که ترامپ برای مصرف داخلی کشورش در همه عرصه‌های بین المللی شکست خورده و نیاز دارد که یک علامت چراغ سبز برای مذاکره دریافت کند تا در دوره دوم انتخابات از آن بهره ببرد، معلوم نیست چرا آقای روحانی در این بحبوحه دم از مذاکره می‌زند تا به نفع ترامپ تمام شود. تولیت مدرسه علمیه دارالحکمه اضافه کرد: امروز همه می‌دانند که تنها مقاومت اثر دارد پس رئیس‌جمهوری با اینکه انسان ساده‌ای نیست منفعلانه عمل می‌کند؛ انسان اگر ساده نباشد و از مذاکره دم بزند باید دلیلی داشت و آن را یافت. وی تصریح کرد: این برای مردم سوال است که آیا سیاسیون ما نمی‌دانند مذاکره با دشمن منفعتی برای ملت ندارد؟ البته ماامیدوار هستیم که ندانند هر چند برخی از آنان در زمینه فریب و اغوای ملت دوره‌های متعدد دیدند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید