آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

بخش بزرگی از مردم ایران تمایل به دانستن زندگی خصوصی مسئولان دارند چون برایشان جالب است بدانند همسر و فرزندان مسئولی که در پشت تریبون از صبر و تلاش برای پیشرفت کشور سخن می‌گوید و جامعه را دعوت به خویشتنداری برای عبور از مشکلات می‌کند، چه شغل و دغدغه‌هایی دارد. «آرمان ملی» در این گزارش به زندگی همسران 3 وزیر خارجه کشور پرداخته شده است.

محبوب‌ترین همسر وزیر خارجه
مریم ایمانیه همسر محمدجواد ظریف را شاید بتوان فعال‌ترین همسر وزیر خارجه ایران در طی 3 دهه اخیر دانست. تخصص خوبی در عرصه بین‌الملل دارد و «انجمن همسران دیپلمات‌های وزارت خارجه» تشکلی است که مریم ایمانیه ریاست آن را بر عهده دارد. هدف همسر ظریف از تشکیل این انجمن خارج شدن از زیر چتر همسر در فعالیت‌های بین‌المللی است که البته وزیر خارجه حمایت زیادی از همسرش در مسیر راه‌اندازی این انجمن داشت. ایمانیه پس از ازدواج با ظریف که در آمریکا تحصیل می‌کرد به این کشور سفر کرد و در آنجا با روابط بین‌الملل آشنا شد. مریم ایمانیه در بسیاری مراسم‌ها به‌ویژه مراسم‌هایی که بحث خیریه و کمک به ناتوانان مطرح باشد با همسرش حضور پیدا می‌کند اما به رغم اینکه ظریف و همسرش تمایلی ندارند که اقداماتشان موجب هجمه به یکدیگر شود اما دلواپسان این تفاوت را درک نمی‌کنند که چالش روزهای اخیر درباره بستن بوستان مادر به دلیل حضور همسر ظریف بهانه خوبی برای دلواپسان بود تا ناراحتی خودشان از موفقیت‌های وزیر خارجه را با بهانه‌گیری‌های تابلو نشان دهند. البته دیروز سخنگوی وزارت خارجه گفت: دکتر ظریف از این اقدام بی‌خبر بوده و پس از اطلاع به شدت با آن مخالف کرده و دستور داده است که از این به بعد چنین اقدامات ناموجهی که حقوق شهروندان را خدشه‌دار می‌کند، تکرار نشود. سیدعباس موسوی اظهار کرد: موضوع را پیگیری کردم. همسر آقای دکتر ظریف رئیس انجمن زنان دیپلمات است که مراسمی را با حضور همسران 38 سفیر و دیپلمات خارجی در بوستان مذکور برنامه‌ریزی کرده و شهرداری منطقه از روی محبت پارک را در طول برگزاری آن برنامه تعطیل کرد. وی افزود: دکتر ظریف از این اقدام بی‌خبر بوده و پس از اطلاع به شدت با آن مخالفت کرده است و دستور داده که از این به بعد چنین اقدامات ناموجهی که حقوق شهروندان را خدشه‌دار می‌کند تکرار نشود. سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین گفت: «دکتر ظریف و همسرشان از تمامی شهروندان و بانوان محترم تهرانی پوزش می‌خواهند.» پیروز حناچی شهردار تهران هم درباره حواشی ماجرای حضور همسر وزیر امور خارجه در بوستان مادران و واکنش ظریف گفت: «این تصمیم اگر اتخاذ شده است، تصمیمی سلیقه‌ای بوده که نه ما و نه آقای ظریف طرفدار چنین چیزی نیستیم و می‌توانند مانند بقیه ورزش کنند».

طاهره نظری بر کرسی مشاور متکی
طاهره نظری همسر منوچهر متکی هم اهل سیاست است چنانکه کاندیدای نهمین دوره مجلس از تهران شد. آنطور که در رزومه او آمده سابقه 10سال فعالیت‌های فرهنگی در ترکیه و ژاپن و تدریس در مدارس خارج از کشور را دارد. علاوه بر این، مشاور وزیر امور خارجه در امور زنان، مدیر کل امور بین‌المللی زنان و حقوق بشر وزارت امور خارجه و عضو ستاد حقوق بشر قوه قضائیه هم بود. در رزومه نظری، مسئول کمیته بانوان همسران سفرای خارجی مقیم ایران، مسئول انجمن همسران دیپلمات‌های جمهوری اسلامی ایران، و مشاور معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه آمده است. نکته قابل تامل آن است نظری درزمانی که همسرش وزیر خارجه بود به عنوان مشاور او معرفی شد.

دو همسر دور از غوغای سیاست
از زندگی همسر کمال خرازی اطلاعاتی در دست نیست اما اطلاعات محدودی درباره همسران علی‌اکبر ولایتی منتشر شده است. همسر‌ اول علی‌اکبر ولایتی، مریم ولایتی نام داشت. او نوه محمدحسین خوشنویسان از اساتید خوشنویسی کشور بود و در خانواده‌ای متدین و فرهیخته رشد یافته بود. حاصل این ازدواج چهار فرزند پسر و دو فرزند دختر است که همگی متخصص و اهل علم‌اند، اما فوت ناگهانی او پایانی بود بر زندگی مشترک آن‌ها. همسر دوم ولایتی، لیلا عنایت، چند سالی است که به جمع خانواده ولایتی وارد شده است. او هم مانند همسر اول «خانه‌داری» و مدیریت امور خانه را به فعالیت در عرصه سیاست و حضور در اجتماع ترجیح داده است. اما گفته‌ها و نقل‌های ولایتی درباره او گواه بر حمایت همه‌جانبه او از همسرش دارد. علی اکبر ولایتی از ماجرای ازدواج دوم خود در جریان یک برنامه تلویزیونی پرده برداشت. در سال 86 وقتی وی میهمان برنامه زنده «دو قدم مانده به صبح» با مجری‌گری محمد صالح‌علا بود، با این پرسش وی روبه‌رو شد که چرا شما به تازگی حلقه‌ای در دست می‌کنید؟ ولایتی صادقانه پاسخ داد: چند هفته‌ای است که ازدواج کرده‌ام. وی بعدها در پاسخ به این سوال که فرزندانتان از ازدواج مجددتان ناراحت نشدند گفت که مشکلی نداشتند و بسیار راحت کنار آمدند.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید