تسنیم/ متن پیش رو در تسنیم منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

روزنامه معاریو نوشت جارید کوشنر مشاور و داماد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شکست مفتضحانه‌ای در تبلیغ و پیشبرد طرح معروف به معامله قرن متحمل شده است.

این روزنامه در گزارشی به قلم شلومو شامیر نوشته است کوشنر به عنوان فردی است که جزئیات و مفاد طرح صلح آمریکایی را می‌داند، و این مسئله فرصت‌های پذیرش این طرح از سوی طرف‌های ذیربط را تقویت می‌کند. کوشنر این نکته را درک نمی‌کند که مخالفت با هرگونه طرح صلح، شکست آن را تضمین می‌کند، او به این نیاز دارد که چگونه چنین طرحی را تبلیغ کرده و به پیش ببرد. مشاور رئیس جمهوری آمریکا در تبلیغ و پیشبرد طرح صلح خود به شکل مفتضحانه‌ای شکست خورده است، تمام سفرهای وی به اسرائیل و تمام نشست‌هایی که برگزار کرده با مخالفت طرف دیگر روبرو شده و سبب تاخیر در انتشار طرح صلح آمریکایی شده است. این روزنامه پیش بینی کرد که سفر قریب الوقوع کوشنر به تل آویو در اواخر ماه جاری میلادی هم با شکست روبرو شود. معاریو در این زمینه نوشت انتظار می رود که سفر قریب الوقوعش به اسرائیل منجر به افزایش مخالفت‌ها و افزایش تاخیر در انتشار جزئیات معامله قرن شود.

معاریو افزود آنچه کوشنر در فهم و درک آن شکست خورده، این است که هر گونه مخالفت یا تاخیر بر فرصت‌های پذیرش طرح آمریکایی(معامله قرن) تاثیر می‌گذارد.

این روزنامه نوشت کوشنر خواهان همراهی با تحولات اسرائیل است و برای اولین بار با ژنرال بنی گانتس رئیس حزب کاحول لاوان(آبی سفید) دیدار خواهد کرد، با وجودی که وی از دیدار با کوشنر در جریان سفر اخیرش به تل آویو پس از انتخابات آوریل گذشته خودداری کرده بود، در صورتی که آن دیدار برگزار می‌شد، ممکن بود که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و رئیس حزب لیکود را ناراحت کند که فرد محبوب و مورد علاقه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بوده است.

معاریو در ادامه افزود پس از انتخابات اخیر کنست و شکست تلاش‌های نتانیاهو در تشکیل دولت جدید، وی به عنوان یک سیاستمدار شکست خورده و ناامید ظاهر شده که این مسئله به شدت جایگاه و موقعیت وی را در کاخ سفید تضعیف کرده است. این روزنامه نوشت مسئله معروف این است که ترامپ از شکست خورده‌ها خوشش نمی‌آید.

در همین چارچوب،معاریو افزود ابتکار داماد ترامپ برای برگزاری نشست موسوم به نشست اقتصادی بحرین گام مهمی بود که با شکست سختی همراه شد و کشورهای عربی از جمله کشورهای عربی حاشیه خلیج(فارس) که در این کنفرانس شرکت کرده بودند، با دادن پول که کوشنر برای دستیابی به آن تلاش می‌کرد،مخالفت کردند، هدف کوشنر از جمع آوری پول اعراب این بود تا با اعطای آن به فلسطینیان، آنها را به پذیرفتن معامله قرن تشویق کند.

معاریو افزود علاوه بر آن، ائتلافی به طور خاص با حضور کشورهای عربی برای مخالفت با طرح صلح آمریکا تشکیل شد و سران عربی که در کنفرانس بحرین شرکت کردند، از تمایل گسترده کوشنر برای ارائه کمک‌های سنگین با هدف تبلیغ برنامه‌ای(اشاره به معامله قرن) که جزئیاتش را نمی‌دانند، خوششان نیامد، ولی آنها این نکته را درک می‌کردند که عنصر سیاسی در این طرح وارد نشده که همان راه حل دو دولت است و این مسئله عامل خوبی برای مخالفت با طرح معامله قرن و رد آن است.

این روزنامه نوشت تحولات اخیر سوریه، قدرت دولت ترامپ در این ابتکار و پیشنهاد طرح صلح برای نزاع فلسطینی اسرائیلی را متزلزل کرده است. عقب نشینی واشنگتن از سوریه یعنی اینکه خاورمیانه را برای روسیه و ایران و ترکیه رها کرد.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید