اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«آدم عاقل نباید خیلی در انتخابِ مردم ایران پیش‌بینی کند» و «من علم غیب ندارم و نمی‌دانم»؛ جملات ابتدا و انتهای مصاحبه کوتاهی است که روز گذشته به ‌نقل از روح‌الله حسینیان، نماینده پیشین مجلس و ازجمله اعضای ارشد جبهه پایداری منتشر شد. گفت‌وگویی که با پرسش از صف‌بندی‌های احتمالی جناح راست و اقبال اصولگرایان در انتخابات پیش‌رو آغاز می‌شد و پاسخی جز همان که «آدم عاقل درباره انتخاب ایرانیان پیش‌بینی نمی‌کند» نمی‌یافت و با پرسش از نحوه عملکرد شورای نگهبان و نگرانی اصلاح‌طلبان از ردصلاحیت گسترده به اتمام می‌رسید اما باز پاسخی نمی‌گرفت مگر اینکه حسینیان «علم غیب» ندارد و نمی‌داند. حسینیان البته در ابتدا و انتهای این گفت‌وگوی مختصر از نکاتی مهم نیز سخن گفته است. نکاتی که بعضا دیگر اصولگرایان از بیان آن حذر می‌کنند. این عضو شورای مرکزی جبهه پایداری در پاسخ به این پرسش درخصوص احتمال حضور مستقیم یا غیرمستقیم محمود احمدی‌نژاد در انتخابات پیش‌رو به ایلنا گفته است: «بنابر آمار نظرسنجی که می‌گویند اقبال خیلی زیاد است ولی اینکه آیا زمینه فراهم می‌شود یا خیر یک مساله دیگر است.» حسینیان همچنین به پرسش تکمیلی درباره فراهم شدن زمینه و اینکه آیا منظورش تاییدصلاحیت رییس‌جمهوری اسبق ازجانب شورای نگهبان است، پاسخ مثبت داده است.

حسینیان که امیدوار است انتخابات پیش‌رو با توجه به شرایط خاص کشور، انتخاباتی پرشور با مشارکت بالا باشد، به پرسشی درمورد ایده «نواصولگرایی» محمدباقر قالیباف نیز پاسخ داده و جالب اینکه باوجود آنکه خود با اغماض جزو طیف اصولگرایان سنتی‌ به حساب می‌آید، گفته است: «هر‌کس، هر‌گروهی و هر‌صنفی برای بقای موجودیت خودش احتیاج به نوسازی دارد. اصولگرایان هم از این قاعده استثنا نیستند. به هرحال (با توجه به) سنی که از آنها گذشته و نسل جدیدی که روی کار آمدند، احتیاج دارد که یک جایگزینی صورت بگیرد.» نکته جالب‌توجه دیگر در گفته‌های اخیر حسینیان اما آنجاست که پاسخ او به پرسشی دیگر درباره نقش ناطق‌نوری در جریان اصولگرایی نیز تقریبا مشابه همان پاسخی است که در واکنش به پرسش از نقش قالیباف مطرح کرده بود.

هرچند این عضو ارشد جبهه پایداری در واکنش به پرسشی در مورد احتمال ائتلاف جریان قالیباف و جبهه پایداری ابراز بی‌اطلاعی کرده و بار دیگر به آن جمله کلیدی خود ارجاع داده است: «الان هیچ‌چیز قابل پیش‌بینی نیست؛ باید ببینیم وضعیت آینده چه چیزی خواهد بود.»

گفته حسینیان البته چندان بی‌راه نیست اما در این اوضاع، خبرگزاری فارس، از تکمیل روند تهیه لیست 3نفره اصولگرایان قم، آن هم درحالی که هنوز چندماهی تا انتخابات باقی مانده، خبر داده است. این خبرگزاری اصولگرا که به سراغ احمد امیرآبادی‌فراهانی، نماینده فعلی شهروندان قمی در مجلس شورای اسلامی رفته و پس از هفته‌ها اخبار ضد و نقیض از هویت سومین گزینه فهرست 3 نفره قم و اینکه چه کسی جایگزین علی لاریجانی خواهد بود، سوال کرده، حالا با قطعیت از علیرضا زاکانی، نماینده اصولگرای مردم پایتخت در مجلس نهم نام برده است.

احمد امیرآبادی در تشریح جزییات مربوط به لیست سه‌نفره اصولگرایان در قم برای انتخابات مجلس یازدهم، به فارس گفته است: «شورای هماهنگی اصولگرایان قم که از احزاب و گروه‌ها و تشکل‌های اصولگرا ۲۶ نفر عضو دارد، کارنامه عملکرد بنده و آقای ذوالنور را مورد بررسی قرار دادند و به ما 2 نفر به عنوان کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم در قم در لیست اصولگرایان رای دادند.» او با اشاره به اینکه این شورا برای پر کردن جای خالی از ۱۲ نفر رزومه گرفته، درحالی از انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان گزینه نهایی خبر می‌دهد که مدعی است، قاسم روانبخش، عضو شورای مرکزی جبهه پایداری، سیدحسن آقامیری، خطیب نسبتا سرشناس شبکه‌های اجتماعی دو گزینه دیگر بوده و از محسن موحدی نیز به عنوان سومین رقیب زاکانی نام برده است.

نکته حائز اهمیت در گفته‌های اخیر این نماینده اصولگرا اما آنجاست که تاکید کرده سیدمحمود نبویان دیگر نماینده اصولگرای مجلس نهم و ازجمله اعضای جبهه پایداری به نفع زاکانی کناره‌گیری کرده و باز مهم‌تر اینکه علی لاریجانی، رییس مجلس در 3 دوره اخیر مجلس شورای اسلامی اساسا درخواستی برای حضور در این فهرست نداشته است. هرچند امیرآبادی گفته شورای اصولگرایان قم نیز درخواستی از آقای رییس برای ارایه رزومه نداشته است. حضور زاکانی در انتخابات مجلس البته چندان دور از انتظار نیست. همین‌طور حضورش از حوزه انتخابیه قم. محل پرسش اما اینجاست که چرا صداوسیما در ماه‌های اخیر به‌دفعات با دعوت از او، به طور غیرمستقیم به این فعال سیاسی اصولگرا تریبون می‌داد تا از خود و عزمش برای مبارزه با فساد بگوید.
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید