آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

این روزها حسن روحانی به نخستین سیبل تخریب و تهدیدات جریانات تندرو و دلواپس تبدیل شده است. عده‌ای در قم او را به استخر فرح تهدید می‌کنند، برخی در مجلس از به زیر کشیدن رئیس‌جمهور صحبت می‌کنند و برخی دیگر از محاکمه او می‌گویند. گویا سخنان اخیر حسن روحانی در مورد مبارزه با فساد و لزوم توضیح به مردم برای برخی گران آمده است.

لزوم برخورد قانونی
دلواپسان که تا پیش از این برنامه تهدید، تخریب و توهین را علیه رئیس‌جمهور و مجموعه دولت پی می‌گرفتند طی چند ماه گذشته این برنامه را منظم و انسجام یافته پیش برده‌اند و گویا درصددند که با ادامه‌دار کردن این وضع دولت روحانی را به حاشیه ببرند، غافل از اینکه روحانی در مقابل آنها کوتاه نخواهد آمد. هرچند گفته می‌شود که در شرایط فعلی نباید به این موضوعات دامن زد، اما این جریانات باید بدانند که قانون حد و مرز هر کسی را مشخص کرده و هر جریان یا فردی که بخواهد پا را فراتر از قانون بگذارد در هر جایگاهی با برخورد قانونی مواجه می‌شود. گرچه مطابق قانون اساسی رئیس‌جمهور دومین مقام رسمی، اولین مقام اجرایی و مسئول اجرای قانون اساسی در کشور است و توهین به وی عواقب سنگینی از حبس، شلاق و جزای نقدی را به همراه دارد، اما شاهدیم که عده‌ای در قم به تهدید و تخریب رئیس‌جمهور می‌پردازند و برخی در مجلس علیه وی شبنامه پخش می‌کنند و علنا از به زیر کشیدن رئیس‌جمهور می‌گویند و برخی نیز از تقابل علنی با رئیس‌جمهور منتخب مردم دم می‌زنند. جالب است که اظهارات اخیر رئیس‌جمهور به حدی اردوگاه دلواپسان را بهم ریخته که در یک سازماندهی عجیب همزمان در مجلس، خیابان و پشت تریبون‌ها به تهدید و تخریب رئیس‌جمهور منتخب می‌پردازند. انگار امر به دلواپسان مشتبه شده از چنین قدرتی برخوردارند که هر کاری دلشان می‌خواهد در کشور بکنند. البته این نقد به دولت نیز وارد است که مقابل این تحرکات انفعالی عمل می‌کند، چرا که اگر محکم و مجدانه در مقابل برخی از این تحرکات ایستادگی می‌کرد، امروز عده‌ای خیال خام به زیر کشیدن رئیس‌جمهور را در سر نمی‌پروراندند.

تهدید و تخریب علنی
تخریب و تهدید رئیس‌جمهور ابعاد تازه‌ای یافته و این بار یکی دیگر از چهره‌های تندرو مخالف دولت رئیس‌جمهور را مورد تهدید و تخریب قرار داده است. پس از داستان 13 آبان در قم، اخلال در سخنرانی رئیس‌جمهور در یزد و پخش بیانیه غیر قانونی علیه رئیس‌جمهور در مجلس این بار تخریب روحانی در فضایی آکادمیک و علمی از پشت تریبون دانشگاه صورت گرفت. در این راستا ویدئویی در فضای رسانه‌ای و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که طی آن حسن عباسی در دانشگاه آزاد اردبیل در حملاتی تند رئیس‌جمهور را به باد انتقاد و توهین گرفت و با فرافکنی خواندن سخنان رئیس‌جمهور گفت: «آقای روحانی به گفته مشاور عالی امنیت ملی اوباما 4 ماه قبل از تصویب برجام یعنی در اول فروردین 1394 دنیس راس مشاور عالی امنیت ملی اوباما دوست آقای روحانی در کتاب محکوم به موفقیتش اعلام کرده آقای روحانی با اسرائیلی‌ها زدوبند داشته و دارد». عباسی با بیان این ادعاها خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «جنابعالی باید در این مملکت پاسخگو باشید و به خاطر مکتب نئوکینزی دراین مملکت محاکمه شوید». وی در ادبیاتی دور از شأن خطاب به رئیس‌جمهور ابراز داشت: «نظام با تو از سر رافت برخورد می‌کند. اگر اینگونه جلو بری ما با تمام قوا در مقابلت می‌ایستیم». وی با توهین آشکار به رئیس‌جمهور خطاب به وزرای دولت اظهار کرد: «شنیده شده که کسی به شما گفته اگر نجنبید دور بعد دولت داعشی سر کار می‌آید، آن کسی که در کابینه این حرف را به شما زده خودش داعشی است. عباسی با تهدید رئیس‌جمهور عنوان کرد: «جنابعالی بری بالا بیای پایین به دلیل مذاکرات با اسرائیلی‌ها یک روز در حکومت جمهوری اسلامی محاکمه میشی و مطمئن باش تا من زنده‌ام نمی‌گذارم از قضیه مذاکره با اسرائیل فرار کنی.» وی که ریاست اندیشکده یقین را برعهده دارد تیرماه امسال به دلیل ایراد اتهام به وزارت اطلاعات به ارتباط با کانال معاند آمدنیوز با شکایت وزارت اطلاعات به 7 ماه زندان محکوم شده بود که پس از گذراندن یک سوم از محکومیت خود مشمول آزادی مشروط از زندان شد. باید دید دولت چه واکنشی نسبت به ادعاهای این چهره دلواپس و تهدید علنی رئیس‌جمهور خواهد داشت و آیا این اظهارات مجددا منجر به شکایت معاونت حقوقی رئیس‌جمهور از عباسی خواهد شد؟

جنجال کیک تولد
پس از پایان سفر رئیس‌جمهور به کرمان و در راه بازگشت کادر خدمه هواپیمای مسافرتی در یک غافلگیری تولد 71 سالگی رئیس‌جمهور را در داخل هواپیما جشن گرفتند و عکس کیک تولد رئیس‌جمهور در فضای مجازی پخش شد. همین سوژه کافی بود تا دلواپسان رو به تخریب بیاورند و این مساله را هم نماد اشرافی‌گری رئیس‌جمهور قلمداد کنند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید