آرمان ملی/ متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

«هنگامی که مرحوم هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شد، باز هم خوشحال بود و اصلا ناراحتی نداشت. شرایط ایشان در آن زمان اینگونه به نظر من می‌رسید که وظیفه‌ای که به دوش او از طرف مردم گذاشته شده بود را انجام داد و یک عده‌ای هم این مسئولیت را پذیرفتند که او نباشد.» آنچه آیت‌ا... هاشمی در طی دوران حضور در قدرت انجام داد و هجمه‌هایی که به ایشان حتی پس از رحلت وارد شد ماندگار است. بی‌تردید آیت‌ا...هاشمی نقش بی‌بدیلی در آرام بخشی به جامعه در مواقعی بود که نشانی ازرضایت برلب افراد نبود. اکنون محسن پسر ارشد آیت‌ا... همین مسیر را طی می‌کند و از آنچه می‌گوید که سبب نارضایتی جامعه می‌شود همانند پدر معتقد است: «مردم ایران مسیری را رفته‌اند که برگشت‌پذیر نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند در این مسیر مانع‌تراشی نماید.» مرحوم آیت‌ا...هاشمی در انتخابات سال 92 ردصلاحیت شد اما اخم بر چهره نیاورد و از حسن روحانی حمایت کرد و از هجمه و انتقاد با هدف تضعیف دولت ناراضی بود. اگر آیت‌ا...اکنون در قید حیات بودند در زمان هجمه‌های سازماندهی شده به رئیس‌جمهور از او حمایت می‌کرد و جهت نقد را به سمت مخالفان تغییر می‌داد اکنون محسن هاشمی هم همین رویه را دنبال می‌کند.

خسته نباشید، دولت سقوط نمی‌کند
برخی مخالفان پاستور مدت‌هاست از برکناری روحانی یا سقوط دولت سخن می‌گویند که این هجمه‌ها در ماجرای هواپیمای اکراین شدت گرفت. در ابتدای سال هم مانند امروز مخالفان از سقوط دولت سخن گفتند چنانکه علی یونسی مشاور ویژه رئیس‌جمهور دراموراقلیت‌های قومی و مذهبی با اشاره به اعتراضات آبان 96 گفته بود: «طراح‌اولیه این اعتراضات، با هدف ساقط کردن دولت تدبیر و امید صورت گرفت. در نتیجه هدف نهایی سازمان‌دهندگان اولیه این اعتراضات دولت آقای روحانی بود و ارتباطی با اصل نظام نداشت.» محمدرضا خباز فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم در خردادماه گفت: «آنقدر کینه دولت را به دل گرفته‌اند که آرزو می‌کنند دولت سقوط کند تا به حرف بی‌حساب خودشان برسند و بگویند دیدید همانی شد که ما گفتیم.» اکنون محسن هاشمی هم به این موضوع اشاره دارد و می‌گوید: «در کشور ما به‌رغم ضعفی که در انتهای دولت‌ها بر آن حادث می‌شود، نظام حاکمیت دنبال سقوط دولت‌ها نیست؛ لذا با حمایت‌های موجود، دولت‌ها وظیفه خود را انجام می‌دهند. برخی در برخورد با دولت کنونی به فکر سقوط آن یا استعفای رئیس دولت هستند و برخی دیگر نیز با آن برخوردی انفعالی دارند. بااین حال همین 2 سال باقی مانده زمانی است که دولت می‌تواند از پس برخی مشکلات برآید و باید به سمت بعضی‌ اهدافی که به آن نرسیدیم، حرکت کنیم.»

پیشنهاد درباره افزایش ریاست جمهوری
البته رئیس شورای شهر بجز این جملات به ارائه راهکار هم پرداخت و اظهارداشت: «پیشنهاد من این بود که چون دولت‌ها همیشه قرار است یک دور دیگر نیز از مردم رای بگیرند، گاهی تصمیمات درستی نمی‌گیرند مگر احساس کنند رای آن‌ها کاهش پیدا می‌کند. در برخی کشورها دوره ریاست‌جمهوری یک دوره‌ای اما با طول مدت بیشتری است. شاید اگر ما هم به جای 2 دوره 4 ساله، یک دوره 6 یا 7 ساله داشته باشیم، به نظر می‌رسد دولت‌ها با عقلانیت بیشتری تصمیم خواهند گرفت. این مساله می‌تواند در ساختار انتخاباتی آزمایش شود.»

توصیه انتخاباتی با یادآوری رفتار آیت‌ا...
موضوع دیگری که محسن هاشمی به آن پرداخت ردصلاحیت‌ها بود و در این راستا به عدم احراز صلاحیت پدرش در انتخابات 92 پرداخت. رئیس شورای شهر تهران گفت: «خاطرم هست که آیت‌ا... در انتخابات 92 فشار زیادی را برای ثبت نام تحمل کرد. برخی هم دوست نداشتند این اتفاق بیفتد. ایشان در یک شرایط بحرانی بود که بالاخره این کار را بکند یا خیر. نهایتا لحظه آخر تصمیم به انجام این کار گرفت و وقتی که ثبت نام را انجام داد، رضایتمند بود. هنگامی که مرحوم هاشمی رفسنجانی رد صلاحیت شد، باز هم خوشحال بود و اصلا ناراحتی نداشت. شرایط ایشان در آن زمان اینگونه به نظر من می‌رسید که وظیفه‌ای که به دوش او از طرف مردم گذاشته شده بود را انجام داد و یک عده‌ای هم این مسئولیت را پذیرفتند که او نباشد. وی در همان لحظه عمل‌گرایانه اقدام کرد و هیچ عکس‌العملی نشان نداد و از دکتر روحانی حمایت کرد و نتیجه‌ای که می‌خواست به دست آورد.» محسن هاشمی‌رفسنجانی بیان کرد: باید توجه داشت گروه‌های سیاسی که در انتخابات رای می‌آورند، اگر در عمل‌گرایی کم بیاورند، مردم دچار ناامیدی می‌شوند. در حال حاضر امکانات خوبی در اختیار ماست و باید با نظرسنجی‌ها متوجه شویم مردم دنبال چه اولویت‌هایی هستند. لازم است این اولویت‌های تحقق‌پذیر را پایش کرده و با این کار به مردم بقبولانیم که برای آن‌ها کار می‌کنیم. رئیس شورای شهر تهران اضافه کرد: در کشور ما گهگاه نیروهای انتصابی به دلیل برخی از مسائل بر نیروهای انتخابی حاکم شده‌اند؛ باید ثابت کرد نیروهای انتخابی نیز می‌توانند موثر باشند و نیروهای انتصابی نمی‌توانند آن‌ها را به این صورت تخریب کنند.

ضرورت حضور گسترده در انتخابات
هاشمی دیروز با تاکید بر ضرورت حضور گسترده مردم در انتخابات اظهارکرد: گمانه‌زنی‌هایی می‌شود که امسال به دلیل اتفاقات سیاسی و بحران‌های همزاد مساله انتخابات کمی با رکود مواجه است و صداوسیما و همه نیروهای فرهیخته کشور باید روی موضوع انتخابات فعالیت و تمرکز بیشتری داشته و با مردم صحبت کرده و این سخن را نهادینه کنند که اگر مردم از مساله‌ای ناراضی هستند، غیر از مسیر انتخابات، مسیر دیگری پیش روی کشور نخواهد بود و هرج و مرج زیبنده کشور ما نیست. هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه باید با همین پافشاری برای حضور در انتخابات حرف خود را بزنیم، تصریح کرد: این پافشاری را باید ادامه داد، این کاری بود که مرحوم هاشمی رفسنجانی نیز در سال 92 انجام داد. ایشان در سال 95 وفات یافت اما همین نظر را برای انتخابات 96 نیز داشت و تاکید داشت مردم در انتخابات شرکت کنند. عضو هیات رئیسه حزب کارگزاران سازندگی ایران تاکید کرد: اصلاح‌طلبان در حوزه مسائل سیاسی صحبت‌های زیادی دارند اما در حوزه مسائل اجرایی باید بیشتر ورود کنند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید