ابتکار/متن پيش رو در  منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

پس لرزه‌هاي سخنان صريح، جنجالي و به عقيده عده‌اي انتخاباتي پرويز فتاح رييس بنياد مستضعفان همچنان ادامه دارد. او نهاد‌هاي مهم حاکميتي و نظامي و بعضا سياستمداران شناخته شده را مورد انتقاد قرار داد که اموالي از بنياد را در اختيار گرفته‫اند و پس نمي‌دهند. حالا جريان اصولگرا پس از گذشت چند روز آرام آرام در حال روشن کردن موضع خود در قبال فتاح و سخنانش است. اصولگرايان از مواضع فتاح غافلگير شده‫اند و از او انتقاد مي‌کنند.
به گزارش فرارو، پيش بيني مي‌شد که سخنان پرويز فتاح با استقبال جريان اصولگرا همراه نشود، چرا که جداي از حمله برخي چهره‌هاي سرشناس اين جريان همچون غلامعلي حدادعادل به نهاد‌هاي نظامي همچون سپاه و ارتش نيز انتقاد کرده بود. شايد اگر او فقط نهاد‌هاي نزديک به دولت و مجلس و اصلاح‌طلبان را هدف قرار مي‌داد نه تنها با واکنش منفي اصولگرايان روبه‌رو نمي‌شد بلکه به گرمي هم از او استقبال مي‌کردند. اما ظاهرا فتاح از خط قرمز‌هاي اصولگرايان عبور کرده است.
از سوي ديگر همه ادعا‌هاي او با پاسخ از سوي افراد و سازمان‌ها روبه‌رو شد. پاسخ‌هايي که بعضا منطقي و توجيه‌پذير به نظر مي‌رسيدند، اما فتاح هيچ توضيحي درباره رد ادعاهايش ارائه نکرد.
حالا اصولگرايان هم مانند تحليلگران اصلاح‌طلب مي‌گويند رئيس بنياد مستضعفان که نهادي زير مجموعه رهبر انقلاب است، مي‌خواهد وارد فرآيند انتخابات رياست جمهوري شود و سخنان تلويزيوني‌اش هم احتمالا در همين راستا بوده است.
انتقاد از فتاح ابتدا از سوي حسين شريعتمداري مدير مسئول روزنامه کيهان کليد زده شد. شريعتمداري سعي کرد که با صراحت، اما دوستانه رفتار فتاح را زير سوال ببرد. او معتقد است که فتاح نبايد به سپاه و ارتش و غلامعلي حداد عادل حمله مي‌کرد.
او در يادداشت خود در‫اين‫باره نوشت: «بايد از برادر عزيزمان جناب فتاح پرسيد که آيا به بازتاب اظهارات خود در رسانه‌هاي دشمنان تابلو‌دار نظام توجه فرموده‌ايد؟ چرا براي شما که فرزند انقلاب و از مسئولان شيفته خدمت هستيد، اين همه کف و سوت مي‌زنند؟! آيا غير از اين است که جنابعالي با اظهارات غير‌واقعي خود بسياري از پايگاه‌هاي نظام نظير سپاه و ارتش را که دشمن بار‌ها از آن‌ها زخم‌هاي کاري برداشته و سيلي‌هاي سخت خورده است، زير سوال برده و با ادعا‌هاي غير واقعي خود به سوءاستفاده! متهم کرده‌ايد؟!
شريعتمداري سخنان فتاح را باورنکردني توصيف کرد و نوشت: اين احتمال وجود دارد که ماجراي ياد شده از سوي برخي مشاوران نا‌همخوان و يا کم‌دان رقم خورده باشد! و اگر از جانب خود ايشان باشد که ...
مديرمسئول کيهان سعي کرد اظهارات فتاح را به انتخابات مرتبط نکند با اين حال احمد توکلي از چهره‌هاي شاخص اصولگرا و عضو مجمع تشخيص با اشاره به شايعات پيرامون احتمال حضور فتاح در انتخابات در توئيتي نوشت: «خبري که با بعضي حوادث تاييد مي‌شود حاکي است که شايد برخي از مديراني که با حکم مقام معظم رهبري قدرت اجرايي دارند در انتخابات ۱۴۰۰ وارد صحنه شوند.»
به عقيده توکلي اين دو عيب دارد: ۱- امتياز غيرعادلانه‌اي براي آنان فراهم است. ۲- دستگاه رهبري به ناحق به جانبداري متهم مي‌شود.
توکلي در توئيت ديگري پيشنهاد کناره‫گيري را به نامزد‌هاي مرتبط با نهاد‌هاي زير نظر رهبري را ارائه کرد و نوشت: «به دفتر مقام معظم رهبري پيشنهاد مي‌کنم به اين افراد فرصت دهند که تا آخر شهريور مسئوليت خويش را وا بگذارند و بروند پي تبليغات يا آنکه رسما اعلام کنند که در انتخابات رياست جمهوري نامزد نخواهند شد.»
اما آخرين حمله به فتاح، از سوي غلامعلي حدادعادل بود. فتاح در گفت‌وگوي تلويزيوني خود حداد عادل را متهم کرده بود که زمين و ملکي را از بنياد مستضعفان براي مدرسه فرهنگ گرفته و حالا ملک مربوطه را پس نمي‌دهد و اجاره به روز هم پرداخت نمي‌کند.
غلامعلي حداد عادل پس از گذشت چند روز بالاخره به ادعا‌هاي فتاح پاسخ داد. او سخنان فتاح را تهمت خواند. پاسخ حداد عادل تند و البته شخصي بود در جايي از اين پاسخ آمده که فرزند فتاح نيز در همان مدرسه درس خوانده است. حدادعادل کتمان نکرد که چند تن از فرزندانش به واسطه همين مدرسه سر کار رفته‌اند.
حداد عادل معتقد است سخنان فتاح دو شبهه ايجاد مي‌کند اينکه در سال‌هاي گذشته هرج و مرج کاملي بر بنياد حاکم بوده و حالا فتاح فرشته نجات شده است. دوم اينکه حدادعادل براي مدرسه شخصي خود و املاک متعلق به مستضعفان دست‌اندازي کرده است.
به اين ترتيب جريان اصولگرا يا به نقد مواضع فتاح پرداخت و يا درباره آن سکوت کرده است. در کل به جز بخشي از بدنه اصولگرايان در شبکه‌هاي اجتماعي از سخنان او استقبال نشده است.
در همين راستا عبدالله گنجي مديرمسئول روزنامه جوان وابسته سپاه پاسداران معتقد است في المجموع سخنان فتاح مورد استقبال دلسوزان انقلاب و کساني که آرمانشان عدالت خواهي است قرار نگرفت و دشمنان از آن بهره بردند. علت اصلي ترديد در نيت ايشان شد. چون به جز يک مورد، اسامي که برده شده منفعت شخصي برايشان متصور نيست يا تصميم گير نيستند. پاسخ‌هاي داده شده نيزتامل برانگيز شد.
فتاح طرد مي‌شود؟ 
با توجه به اين واکنش‌ها به نظر مي‌رسد وضعيت پرويز فتاح کمي شکننده شده و حتي ممکن است کار به کنار رفتن او از بنياد مستضعفان هم برسد، اما در اين باره چند نکته مهم وجود دارد.
۱- پيش از جنجال اخير فتاح در رسانه‌ها مطرح بود که احتمالا او يکي از گزينه‌هاي جبهه پايداري و بخشي از جريان اصولگرا براي رياست جمهوري آينده است. گفته مي‌شد طيف نزديک به محمود احمدي‌نژاد نيز ممکن است به سمت فتاح حرکت کنند، چرا که تصور مي‌کنند او بيشترين شباهت را به رئيس دولت‌هاي نهم و دهم دارد.
۲- پس از گفت‌وگوي تلويزيوني رئيس بنياد مستضعفان تحليلگران سياسي معتقد بودند که او خود را آماده حضور در انتخابات رياست جمهوري مي‌کند و اين گفت‫وگو و اظهارت جنجالي فتاح در واقع حرکت در اين مسير است. به عقيده تحليلگران افشاگري او عليه شخصيت‌ها و نهاد‌هاي مهم در راستاي برندسازي انتخاباتي و کاملا برنامه‌ريزي شده بوده است. او مي‌خواهد بگويد چهره‌اي متفاوت با ديگر سياستمداران است و با بسياري از نهاد‌ها هم اختلافاتي دارد و نهايتا اينکه فردي عدالت خواه است. البته در اين مسير ملاحظاتي هم دارد و در گفت‌و‌‍‌گوي تلويزيوني خود اين ملاحظات را در نظر گرفت از جمله اينکه به همه نهاد‌هاي کليدي غير از شوراي نگهبان و صداوسيما انتقاد کرد.
۳- نوک پيکان حمله فتاح به غلامعلي حداد عادل بود اين در حالي است او قطعا گزينه‌هاي ديگري را براي حمله داشت، چرا حدادعادل را انتخاب کرد؟ اين سوال، ذهن را به اين سمت سوق مي‌دهد که حداد عادل در حال حاضر چهره کليدي اصولگرايان براي وحدت انتخاباتي است. کسي که موفق شد اصولگرايان را در انتخابات مجلس يازدهم به وحدت برساند و ليست واحد از سوي اين جريان در تهران منتشر شود. به عقيده صادق زيباکلام حمله به حداد عادل حساب شده بوده است تا نشان دهد با ديگر اصولگرايان فرق دارد «فتاح مي‌داند هر چقدر درباره حداد عادل بد حرف بزند از منظر انتخاباتي اتفاقا خوب است. چرا که ممکن است برخي سران اصولگرا رنجيده شوند، اما آراي پوپوليستي مورد نياز را به دست مي‌آورد.»
۴- اگر اين را بپذيريم که فتاح به دنبال برندسازي انتخاباتي بوده است، به نظر مي‌رسد او با اين کار يک پيام هم به اصولگرايان داده است. پيامي که باعث شده اصولگرايان از او انتقاد کنند. حتما اگر فتاح فقط به اصلاح‌طلبان و نهاد‌هاي نزديک به دولت حمله مي‌کرد با استقبال اصولگرايان روبه‌رو مي‌شد، اما او حالا پيام داده که با اصولگرايان متفاوت است و مرزبندي‌هايي دارد. واکنش‌هاي انتقادي اصولگرايان را هم مي‌توان در اين چارچوب ديد شايد آن‌ها حالا نگران شده‌اند که ممکن است فتاح تبديل به احمدي‌نژاد دوم شود.
۵- با اتفاقات رخ داده به نظر نمي‌رسد موقعيت سياسي فتاح کمي فرق کرده است. او حالا حتي با پيشنهاد استعفا روبه‌رو شده است و چهره‌ شاخص اصولگرايي همچون غلامعلي حداد عادل به شدت از او دلگير است. فتاح در وضعيت جديد کاملا سکوت کرده است، بايد ديد اقدام بعدي او چيست. آن اقدام مي‌تواند خيلي از مسائل را روشن کند، او بر مواضع خود پافشاري مي‌کند و يا با يک عقيب نشيني بزرگ به کار خود ادامه مي‌دهد؟

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar