فرارو/ متن پیش رو در فرارو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

در هفته‌ای که گذشت فضای ترس و ناامیدی بر بورس حکمفرما شد، اما در روز‌های چهارشنبه و پنچشنبه اخباری منتشر شد که همگی نوید تغییر روند بازار سهام در هفته آتی را می‌دهد.

در اولین خبر طی روز چهارشنبه گودرزی، معاون بازار شرکت بورس از بازگشت زمان معاملات به روال قبل خبر داد و گفت: از روز شنبه اول شهریورماه، کلیه معاملات در بازار سهام در یک جلسه معاملاتی انجام خواهد شد. بر این اساس، ۸:۳۰ تا ۹ زمان پیش گشایش و از ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ زمان معاملات نماد شرکت‌ها خواهد بود. دو تایمی شدن معاملات به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فشار مضاعفی بر روی بازار ایجاد کرده بود که حال این مسئله مرتفع شده است.

در خبر دوم محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار از افزایش ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از ۱۰ درصد به ۲۰ درصد خبر داد و افزود: این مصوبه روز شنبه ابلاغ و از روز یکشنبه دوم شهریورماه اجرایی خواهد شد. با توجه به کاهش قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه، این تصمیم مناسب و منطقی است. این مسئله از آن جا اهمیت دارد که سهام داران می‌توانند با اعتبار کارگزاری‌ها خرید کنند که این مسئله تقاضا در بازار را به طرز قابل توجهی افزایش خواهد داد.

در خبر سوم نیز اعلام شد، در جدیدترین مصوبه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، نصاب سقف سرمایه گذاری صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت، به ۱۵ درصد افزایش یافت. این سقف در مرداد ماه به ۵ درصد کاهش یافته بود که همین مسئله باعث افزایش عرضه سهام شرکت‌های بورسی و فرابورسی توسط این صندوق‌ها شده بود، حال با این مصوبه دیگر صندوق‌های با درآمد ثابت فروشنده نخواهند بود، بلکه برای رساندن نصاب خود به ۱۵ درصد تعیین شده، به دنبال خرید سهام خواهند رفت که همین مسئله تقاضا در بازار را بهبود خواهد بخشید.
 
 چرا بورس به این روز افتاد؟
همایون دارابی کارشناس بازار سهام در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه چندین عامل باعث شد که بورس وارد روند فرسایشی شود، گفت: آزاد سازی ۳۰ درصد دوم سهام عدالت، کاهش سقف سرمایه‌گذاری در سهام صندوق‌های با درآمد ثابت از ۱۵ درصد به ۵ درصد، کاهش ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری و حواشی مرتبط با صندوق دارا دوم از جمله عواملی بودند که موجبات نزول بورس را پدید آوردند.

وی افزود: نکته مهم این است که برخی از تصمیمات مهمی که در قبال بورس گرفته می‌شود، در اختیار مسئولان بازار نیست، عرضه سهام عدالت و همچنین حواشی دارا دوم مسائلی بودند که طی دو هفته اخیر بر روی بورس تاثیر منفی گذاشت، از سویی با اتفاقاتی که در طول هفته گذشته در بورس رخ داد، موجی به راه افتاد که تمامی ارکانی که در بورس دخیل هستند از مجلس و دولت گرفته تا خود مسئولان بازار به فکر اقداماتی در جهت حمایت از بورس افتادند. 

دارابی ادامه داد: در قدم اول اعلام شد معاملات سهام عدالت قرار است به صورت بلوکی ودر ساعات خارج از بازار انجام شود، این مسئله از اهمیت بسزایی برخوردار است چرا که فشار فروش و عرضه سهام را در نماد‌های بزرگ و شاخص ساز که سهام آن‌ها در پرتقوی سهام عدالت قرار دارد را می‌گیرد، متاسفانه یکی از مهم‌ترین ضعف‌هایی که بازار سرمایه ایران با آن مواجه است، میزان کم نقدینگی نسبت به سرمایه شرکت‌های بزرگ است، به عنوان مثال اگر یک درصد از سهام هلدینگ خلیج فارس یا گل گهر که شرکت‌هایی بزرگ هستند، در بازار عرضه شود، نقدینگی که وجود دارد توانایی جذب آن را ندارد.

این فعال بازار سهام بیان داشت: برای همین نیز زمانیکه عرضه‌ها طی این هفته زیاد شد، نقدینگی توانایی جذب آن را نداشت و از سوی دیگر با توجه به جو ترسی که در بازار به وجود آمد به خصوص، بیشتر از سمت سرمایه گذاران تازه وارد و خرد، این عرضه‌ها خربدار زیادی نداشت و باعث شد، بازار روند فرسایشی را تجربه کند، از سوی دیگر کاهش سقف سرمایه‌گذاری در سهام صندوق‌های بادرآمد ثابت به ۵ درصد و تعیین ضرب الاجل برای آن‌ها برای رعایت این سقف، باعث شد، این شرکت‌ها نیز عرضه سهام خود را زیاد کنند، حال بازگشت این سقف سهام برای آن‌ها به ۱۵ درصد می‌تواند خبر خوبی برای گرفتن ضرب و شدت عرضه‌ها باشد.
 
 بازار در هفته آتی متعادل خواهد شد
وی با تاکید بر اینکه به طور قطع حمایت دولت از بازار سهام ادامه پیدا خواهد کرد، اضافه کرد: در شهریورماه صندوق دارا دوم متشکل از سهام چهار پالایشگان نفت تهران، اصفهان، بندرعباس و تبریز پذیره نویسی عمومی خواهد شد و بعد از آن نیز در پاییز دارا سوم با حضور شرکت‌های ایران خودرو، سایپا، فولاد مبارکه و صنایع ملی مس خواهد آمد که این امر می‌تواند برای ادامه رشد متعادل بورس بسیار مهم باشد.

دارابی ادامه داد: یکی دیگر از اخبار مثبتی که طی یک روز گذشته اعلام شد، افزایش ضریب تعدیل سهام در حساب تضمین مشتریان اعتباری از ۱۰ به ۲۰ درصد بود که این مسئله می‌تواند میزان تقاضا را برای خرید سهام افزایش دهد، به نوعی می‌توان گفت، اقداماتی در گذشته انجام شد تا بازار را به نوعی مدیریت کند و جلوی رشد بیش از حد شاخص را بگیرد، اما حال عکس آن اقدامات انجام شده و به نوعی این تصمیمات طوری در حال رقم خوردن است که در قدم اول از افزایش عرضه‌ها جلوگیری کند و در قدم دوم نیز میزان تقاضا در بازار را افزایش دهد.

این کارشناس بازار سهام یادآور شد: به بیان دیگر عملیات احیای بورس در دو روز اخیر با توجه به تصمیماتی که گرفته شد، در حال انجام است و به نوعی از روز شنبه و یکشنبه می‌توان انتظار داشت که بازار به سوی متعادل شدن حرکت کند و دیگر از تشکیل میلیونی صف‌های فروش و افت دسته جمعی قیمت‌ها خبری نباشد، اما ذکر این نکته نیز ضروری است که ما نمی‌توانیم با توجه به فضایی که وجود دارد، انتظار یک رشد شارپ به مانند آنچه که طی ماه‌های گذشته رخ داد را داشته باشیم، بلکه با یک بازار متعادل روبرو خواهیم بود که دیگر از هیجان که به شدت برای بورس خطرناک است، اثری نخواهد بود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar