دنياي اقتصاد/ متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

جو بايدن در آخرين روز برگزاري نشست مجازي دموکرات‌ها تحت عنوان کنوانسيون با گفتن اين جمله که «چراغي به مردم دهيد، آنها راه خودشان را پيدا خواهند کرد»، قول داد که به عصر تاريک ترامپ خاتمه دهد. به گزارش رويترز، بايدن با پذيرش رسمي کانديداتوري حزب دموکرات آمريکا وعده داد تا يک استراتژي ملي را براي از بين بردن کوويد-۱۹ در کشور در روز اول رياست‌جمهوري‌اش محقق کند.
 
جو بايدن، در چهارمين و آخرين شب گردهمايي ملي حزب دموکرات که در فضاي مجازي برگزار شد، طي نطقي به‌طور رسمي نامزدي حزب را پذيرفت. او سخنراني خود را با نقل قولي از «الا بيکر»، فعال حقوق مدني آغاز کرد: «چراغي به دست مردم بدهيد، آنها راه خود را پيدا مي‌کنند.» او گفت: «اينها کلماتي است که در زمان ما به کار مي‌آيد. رئيس‌جمهور فعلي، آمريکا را به شدت در تاريکي فرو برده است.» بايدن گفت: «اگر رياست‌جمهوري را به من بسپاريد، من بهترين صفات را در وجودمان زنده مي‌کنم، نه بدترين‌ها را. من هم پيمان نور خواهم بود، نه تاريکي.» وي همچنين گفت: «مفتخرم که پلاکارد حزب را در روز انتخابات داشته باشم. به همين دليل با افتخار فراوان اين کانديداتوري را براي انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا مي‌پذيرم.»

بايدن با اعلام اينکه وقت آن رسيده که به اين «فصل تاريک» پايان دهيم، وعده داد که استراتژي ملي را براي از بين بردن کوويد-۱۹ در روز اول کارش به‌عنوان رئيس‌جمهور محقق مي‌کند. او گفت: «چون من موضوعي را مي‌فهمم که اين رئيس‌جمهور از ابتدا درک نکرده - هرگز اقتصاد به حالت عادي باز نخواهد گشت، هرگز نمي‌توانيم بچه‌هايمان را در فضايي امن به مدرسه بفرستيم، مگر آنکه مشکل اين ويروس را حل کرده باشيم. اين انتخابات زندگي ما را تغيير خواهد داد. اين راي‌گيري تعيين خواهد کرد آمريکا براي مدت‌هاي خيلي طولاني چه نوع کشوري خواهد بود.» بايدن گفت: «در مورد اين رئيس‌جمهور مي‌دانيم که اگر چهار سال ديگر به او فرصت بدهيم، همان کاري را خواهد کرد که در چهار سال گذشته انجام داده است. رئيس‌جمهوري که هيچ مسووليتي قبول نمي‌کند، از هدايت کشور شانه خالي مي‌کند، ديگران را مقصر مي‌شناسد، با ديکتاتورها گرم مي‌گيرد و به آتش نفرت و تفرقه دامن مي‌زند.» کانديداي دموکرات‌ها همچنين دولت کنوني آمريکا را مورد حمله قرار داد و درباره اينکه آمريکا چطور مي‌تواند پس از بحران کوويد-۱۹ احيا شود، سخن گفت.

بايدن همچنين هشدار داد، اگر دونالد ترامپ در سمتش به‌عنوان رئيس‌جمهوري آمريکا باقي بماند، تعداد موارد ابتلا به کوويد-۱۹ در آمريکا همچنان بالا مي‌ماند، مشاغل خرد به‌صورت دائمي تعطيل مي‌شوند و خانواده‌ها با مشکلات زيادي روبه‌رو خواهند شد. او گفت: «موضوع انتخابات امسال شخصيت، درست‌کاري، علم و دموکراسي است.» وي در بخش ديگري از اظهاراتش به چين نيز اشاره کرد و وعده داد که زنجيره تامين آمريکا به اين کشور متکي نخواهد بود.

بايدن همچنين درباره نابرابري و بي‌عدالتي شامل نابرابري نژادي و اجتماعي نيز سخن گفت و اعلام کرد، بر اين باور است که اين نسل آماده چالشي با هدف پايان دادن به اين نژادپرستي است. کانديداي دموکرات‌ها در انتخابات رياست‌جمهوري آمريکا همچنين به اين مساله اشاره کرد که کشورش در صورت انتخاب شدن وي، چشم را روي مداخلات خارجي نمي‌بندد و وعده داد که به مساله تغييرات آب و هوايي مي‌پردازد و از اين فرصت براي رهبري جهان به سود استفاده از انرژي پاک و ايجاد مشاغل جديد بهره مي‌برد. بايدن همچنين با انتقاد از فرقه‌گرايي ترامپ تصريح کرد: در روزي که وارد کاخ سفيد شود، قول مي‌دهد که رئيس‌جمهور همه کشور شود.

اين گردهمايي به دليل همه‌گيري ويروس کرونا برخلاف سنت در غياب جمعيت برگزار مي‌شد و عمدتا قطعات از پيش ضبط شده سخنگويان در آن پخش مي‌شد. در پايان بايدن با خروج از سالن محل سخنراني در شهر ويلمينگتون ايالت دله‌ور به ديدار جمعيتي رفت که با اتومبيل در مقابل اين محل جمع شده بودند.کنوانسيون امسال دموکرات‌ها در واقع تلاشي همه‌جانبه از سوي ليبرال‌ها، ميانه‌روها، جمهوري‌خواهان با سابقه و دولت‌مردان سابق و ستارگان رو به رشد عالم سياست بود که قصد دارند ترامپ را از کاخ سفيد بيرون کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar