دنياي اقتصاد/  متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن در آخرين خبر به معناي تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

سرويس اطلاعاتي کره‌جنوبي مي‌گويد کيم جونگ‌اون، رهبر کره‌شمالي برخي اختياراتش را به خواهرش کيم‌يوجونگ محول کرده است. الجزيره ديروز جمعه در گزارشي در همين رابطه نوشت، رهبر کره‌شمالي شماري از اين اختيارات را به ديگر مشاوران نزديکش هم واگذار کرده است. اين گزارش مي‌افزايد: «اگرچه اختياراتي به کيم‌يوجونگ داده شده و او نفر دوم در سلسله مراتب قدرت در اين کشور محسوب مي‌شود اما ضرورتا به اين معنا نيست که او به‌عنوان جانشين برادرش تعيين شده است.»
کيم‌يوجونگ، خواهر جوان‌تر کيم جونگ اون، سمت ارشدي در کادر رهبري کره‌شمالي دارد. درباره او گفته شده که به پدرش بسيار نزديک بوده و پدرش هميشه به‌خاطر علاقه به سياست و هوش بالا در بچگي از او تعريف مي‌کرده است. هر بار که وضعيت رهبري کره‌شمالي مبهم مي‌شود، نام او به‌عنوان جانشين احتمالي برادرش مطرح مي‌شود. «ها تائه- کئونگ»، يکي از نمايندگان حزب اپوزيسيون پارلمان در کره‌جنوبي روز پنج‌شنبه ۳۰ مرداد به کميته اطلاعاتي پارلمان گفت که رهبر کره‌شمالي برخي اختيارات را به خواهرش داده تا به او در اداره رژيم کمک کند. «کيم بيونگ‌کي»، نماينده حزب دموکراتيک و «ها تاي‌ميونگ» از حزب آينده متحد کره‌جنوبي هم گفتند که سازمان اطلاعاتي اين کشور در نشستي براي نمايندگان مجلس به آنها گفته است اين کار رهبر کره‌شمالي اقدامي براي «کاهش استرس کيم جونگ‌اون در امر حکومت‌داري و پرهيز و اجتناب از مسووليت در شکست‌هاست.» سرويس اطلاعاتي کره‌جنوبي بر اين باور است که رهبر کره‌شمالي «همچنان قدرت مطلقه» را دارد اما اخيرا به تدريج برخي اختياراتش را واگذار کرده است. اين نهاد اطلاعاتي کره‌جنوبي مي‌گويد، اين به معناي آن نيست که جانشين احتمالي کيم جونگ‌اون تعيين شده يا کشور در حال‌حاضر به دست جانشين او اداره مي‌شود. کيم جونگ‌اون به‌جز خواهرش، در زمينه اقتصادي اختياراتش را به «پاک پونگ‌جو»، معاون رئيس حزب کارگران کره و نايب‌رئيس کميسيون قدرتمند اداره امور داخلي داده و «کيم توک‌هان» که اخيرا نخست‌وزيري کره‌شمالي را به عهده گرفته هم برخي اختيارات رهبري را عهده‌دار شده است.

به نوشته الجزيره، کيم يوجونگ، مسوول روابط اين کشور منزوي با ايالات‌متحده و کره‌جنوبي است. اين چيزي است که گزارش‌هاي اطلاعاتي کره‌جنوبي مي‌گويد. اين دختر جوان که در دهه ۳۰ عمر خود است تنها وابسته نزديک رهبر کره‌شمالي است که نقشي عمومي در سياست دارد. الجزيره معتقد است او کسي است که کمپين فشار بر کره‌جنوبي زير سر اوست. «ها» مي‌گويد: «نکته محوري اين است که کيم جونگ اون هنوز کل قدرت را در دست دارد اما فقط بخش کوچکي از اختياراتش را در مقايسه با گذشته واگذار کرده است». او افزود: «کيم يوجونگ رهبر دوفاکتو و نفر دوم در کره‌شمالي است.» اين مقام کره‌جنوبي مي‌گويد که «اين را از متني که رويترز آن را مشاهده کرده است مي‌گويد.» چنين به‌نظر مي‌رسد که کيم جونگ اون براي جلب‌توجه دنيا نيازي به موشک‌پراني نداشته باشد، در زرادخانه خود سلاح‌هاي به‌مراتب قدرتمندتري دارد: «نمايندگان و فرستادگان زن.» آخرين نمونه و شايد بزرگ‌ترين برگ برنده‌ رهبر کره‌شمالي همين «کيم يو جونگ» است. بي‌بي‌سي از او با عنوان «ملکه روابط‌عمومي پيونگ‌يانگ» ياد مي‌کند. اوست که تصوير برادرش را براي ديگران ترسيم مي‌کند و در اين مورد اخير توانسته تصور رسانه‌ها از کشورش را هم شکل دهد. او به حکومت مرموز و پنهان‌کار کره‌شمالي چهره‌اي انساني بخشيده است. شهرت خواهر رهبر کره‌شمالي از المپيک سئول شروع شد يعني زماني که او براي ارتباط با مقام‌هاي آمريکايي و کره‌جنوبي وارد اين کشور شد. اين استقبال چنان مهيج بود که پس از آن يخ روابط ميان کره‌شمالي با همتاي جنوبي و آمريکا تا حدودي آب شد. در اجلاس ۲۰۱۹ که ميان برادرش و ترامپ در ويتنام برگزار شد، «يو» نقشي کليدي داشت. تلاش‌هاي او تضمين‌کننده اين بود که همه‌چيز سر جاي خود است به گونه‌اي که حتي «زيرسيگاري» برادرش هم در جاي خود قرار دارد. الجزيره در بخش ديگري از گزارش خود مي‌افزايد که شهرت خواهر جوان‌تر در کارزار عليه کره‌جنوبي به اوج خود رسيد به‌گونه‌اي که در نهايت دفتر ارتباطاتي دو کشور با بمب منفجر شد. رسانه‌هاي دولتي کره‌شمالي نقش او را به‌عنوان «تصميم‌گير» ترسيم کرده‌اند. روز پنج‌شنبه همچنين گفته شد که قرار است در کميته مرکزي حزب کارگران کره‌شمالي يک برنامه اقتصادي ۵ ساله ارائه شود. رسانه دولتي کره‌شمالي مي‌گويد که اقتصاد در مواجهه با «چالش‌هاي غيرمنتظره» بهبود نيافته و هدف اين کميته و اين برنامه بالا بردن استاندارد زندگي مردم و دستيابي به اهداف اقتصادي است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar