آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
   
بازار سرمایه هفته را با چراغ قرمز آغاز کرد و شاخص کل بورس با 29 هزار واحد کاهش در محدوده یک میلیون و 700 هزار واحد باقی ماند. روز گذشته همچنین جلسه شورای عالی بورس تشکیل شد که رئیس سازمان مربوطه در ارتباط با جزئیات این جلسه، اظهار کرد: بازار سرمایه همچنان توانایی صعود دارد ولی هرچقدر این افزایش با شیب ملایم‌تری صورت بگیرد، مناسب‌تر است. در چند هفته گذشته با وجود ریزش در بازار متغیرهای بنیادی بازار تغییری نکرده است. به گزارش سنا، حسن قالیباف‌اصل، در خصوص عرضهETF دوم دولت گفت: سازمان بورس اوراق بهادار مجوزهای لازم برای عرضه این صندوق را صادر کرده و ‌طبق برنامه‌ریزی‌ها، عرضه به موقع انجام می‌شود.

خرید با کد ملی
او با اشاره به اینکه عرضه این صندوق عمومی است و از طریق درگاه‌های بانکی و بازار سرمایه انجام می‌شود، ابراز داشت: افراد با کد ملی هم می‌توانند صندوق دارادوم را که مشتمل بر سهام شرکت‌های پالایشی است، خریداری کنند، البته تعیین قیمت واحدهای این صندوق توسط هیات دولت در حال بررسی است.

برنامه عرضه ETF سوم
قالیباف عرضه ای تی اف سوم را هم در دستور کار دانست و ادامه داد: البته درخواستی هنوز از سوی سازمان خصوصی‌سازی به سازمان در این زمینه ارسال نشده است، اما این موضوع در دست پیگیری است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار جلسه دیروز شورای عالی بورس را در راستای حمایت از بازار عنوان کرد و گفت: در مورد سهام عدالت در شورای عالی بورس بررسی‌هایی انجام و قرار شد تا از اعتبارات کافی برای خرید سهام عدالت استفاده شود. سهام عدالت جزو سهام مهم و شرکت‌های بزرگ بازار است، ضمن اینکه قرار شد تا معاملات سهام عدالت به طور بلوکی توسط کارگزاری‌ها و نهادهای مالی انجام شود، بنابراین این سهام دیگر به صورت کد در بورس معامله نمی‌شود.

چشم‌انداز بازار سهام
قالیباف در مورد شرایط منفی بازار طی چند روز اخیر اظهار کرد: وضعیت بازار همواره تابع عرضه و تقاضاست. سرمایه‌گذاران باید بدانند که همیشه بازار صعودی نیست، بلکه قیمت‌ها از متغیرهای ‌موجود و اخبار و واقعیت‌های روز تاثیر می‌گیرد و این بازار همواره با ریسک همراه است. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: تصمیمات اخیر شامل بازگشت ساعت معاملات، افزایش حدنصاب در صندوق‌های با درآمد ثابت به 15 درصد و افزایش حد اعتباری کارگزاری‌ها با توجه وضعیت‌ روز ‌و در جهت تقویت بخش تقاضا انجشام شد. البته در حال بررسی برای افزایش و ارتقای سیستم معاملات و رفع کندی آن نیز هستیم.

اجرای سهام شناوری
او همچنین اجرای سهام شناوری را مناسب دوران رونق دانست و عنوان کرد: در شرایط فعلی، عرضه‌ای در این راستا انجام نخواهد شد. رئیس سازمان بورس به سرمایه‌گذاران توصیه کرد: مازاد دارایی خود را به بازار وارد کنند. بازارسرمایه بازاری ‌است که سرمایه‌گذار باید در آن حوصله داشته و صبر پیشه کند و در نظر داشته باشد که بازده‌ بازار سرمایه‌ در بلندمدت بیشتر از بازارهای دیگر است.

دولت دخالتی در بورس ندارد
وزیر اقتصاد نیز روز گذشته اعلام کرد که دولت هیچ دخالتی در بورس ندارد و اینکه گفته شود دولت در این بازار دستکاری می‌کند حرف درستی نیست. به گزارش تسنیم؛ فرهاد دژپسند در پاسخ به انتقاد برخی کارشناسان بازار سرمایه نسبت به عملکرد دولت در بورس و اینکه گفته می‌شود دولت بعضا در این بازار دست‌کاری می‌کند، گفت: این حرف، حرف درستی نیست، دولت هیچ نفعی از بورس برای خود نمی‌برد. او افزود: نفع دولت در بورس، ثبات بازار سرمایه، افزایش قدرت تامین مالی برای بنگاه‌ها و افزایش محیط امن برای  هدایت سپرده‌های خرد به بازار سرمایه است. وزیر اقتصاد تصریح کرد:  دولت اصلا نیاز به دستکاری در بورس ندارد و این دست اظهارات بیشتر برای تحت تأثیر قرار دادن سرمایه‌گذاران بورس است.

حمایت هوشمند از بازار سرمایه
یک عضو شورای عالی بورس هم در مورد جلسه دیروز این شورا توضیح داد: با توجه به اینکه اعضای شورا اتفاق نظر داشتند بازار در حال اصلاح است نه ریزش، قرار شد حمایت‌های هوشمند از بازار صورت بگیرد و همچنین عرضه دارادوم انجام شود. حسین سلاح‌ورزی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: جلسه مفصلی برگزار شد و در این جلسه ضمن ارائه گزارش کاملی از وضعیت بازار در روزهای گذشته و  بررسی عوامل موثر بر نوسانات بازار، همه اعضا این اتفاق نظر را داشتند که اتفاقی که در بازار رخ داده اصلاح است و نمی‌توان تلقی ریزش از آن داشت. او ادامه داد: اما برای اینکه بازار در ریل درست قرار بگیرد بحث چگونگی حمایت هوشمند در جلسه مطرح شد و در چند محور مورد بحث قرار گرفت. یکی از محورها تقویت صندوق تثبیت و صندوق حمایت از بازار بود. این صندوق‌ها از نظر منابع وظیفه تنظیم‌گری را در بازار دارند. منابع باید تقویت شود، ضمن اینکه خود صندوق‌ها هم بتوانند از مکانیزم بازارگردانی هوشمند استفاده کنند تا بدون اینکه انحصاری در بازار ایجاد شود، بازار بتواند روال خود را ادامه دهد.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar