صبح نو/متن پیش رو در صبح نو منتشر شده و انتشار آن در آخرین خبر به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نیست

از جمله دستاوردهای مهمی که روز پنج‌شنبه 30مرداد ماه در حوزه محصولات دفاعی ساخت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رونمایی شد، موشک بالستیک راه‌کنشی(تاکتیکی) شهید حاج قاسم بود که به‌یاد سردار شهید سلیمانی نام‌گذاری شده است. در واقع این موشک، آخرین محصول موشکی رونمایی‌شده کشور در دسته موشک‌های زمین‌به‌زمین بالستیک محسوب می‌شود.
چندی پیش و با حضور حسن روحانی، رییس‌جمهوری از نمایشگاه دستاوردهای اقتدار پهپادی، افتتاح خط تولید موتور ملی توربوجت سبک(اوج)، موشک بالستیک شهید حاج قاسم و موشک کروز شهید ابومهدی و موتور توربوفن سبک(جهش) به‌عنوان دستاوردهای ملی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، رونمایی شد. حسن روحانی، رییس‌جمهوری در این مراسم، با قدردانی از نامگذاری دو موشک تولیدی به نام شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی، با اشاره به اهمیت تولید موشک‌های کروز در عصر کنونی گفت: متخصصان و دانشمندان ما باید بخشی از توان‌شان را روی تولید و ارتقای موشک‌های کروز دریایی، زمینی و هوایی متمرکز کنند. رییس‌جمهوری گفت: برای مردم مهم است که در زمین و دریا بتوانیم با قدرت موشکی در قدم اول بازدارندگی داشته باشیم و اگر این بازدارندگی آسیب دید بتوانیم به‌عنوان قدرت دفاعی از توانمندی‌های خود استفاده کنیم. روحانی همچنین با تاکید بر اینکه امروز باید توان‌مان را روی موشک کروز بگذاریم، گفت: به امیر حاتمی توصیه می‌کنم که برای چند سال توانمندی‌های خود را در زمینه موشک کروز زمینی یا زمین پایه و موشک کروز دریایی و موشک کروز هوایی بگذاریم.
در ابتدای این مراسم، سردار قاسم تقی‌زاده، جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اظهار داشت: در زمینه موشک‌های زمین‌به‌زمین به مرزهای دانش رسیده‌ایم و در موشک‌های کروز بر تمام تحریم‌های دشمنان غلبه کرده‌ایم. وی با بیان اینکه دستاوردهای امروز بخش دفاع فراتر از تصور بدخواهان و دشمنان ملت غیور ایران اسلامی است گفت: در زمینه موشک‌های بالستیک به مرزهای فناوری دانش آیرودینامیک رسیده‌ایم. در موشک‌های کروز بر تمام تحریم‌های دشمنان غلبه کرده و فصل نوینی باز شده است. وی افزود: طراحی و ساخت این دو موشک ویژگی‌های بی‌بدیلی دارد که بخش کمی از آن به استحضار می‌رسد. این محصولات با کمترین هزینه تولید شده که چیزی نزدیک به یک دهم قیمت جهانی است؛ زمان دستیابی به این دو محصول در کمترین رده در نرم جهانی است. چیزی که بزرگان هوافضای جهان به آن اذعان دارند این است که این دو محصول، توان بازدارندگی و عمق راهبردی امنیت کشور را افزایش می‌دهند و دشمنان را از مرزهای آبی و خاکی‌مان دور می‌کنند. سردار تقی‌زاده تاکید کرد: محصول اول به یاد سردار دل‌ها شهید‌حاج‌قاسم سلیمانی موشک «شهید حاج قاسم» نامگذاری شده و امیدواریم در سایه الطاف الهی ، قدرت ملی و امنیت مردم عزیز کشورمان بیش از پیش فراهم شود.
جانشین وزیر دفاع در تشریح مختصات موشک بالستیک حاج قاسم، گفت: موشک شهیدقاسم، موشک بالستیکی است که با برد هزار و 400‌کیلومتر مایل پرتاب، کاملاً تاکتیکی و بر‌خلاف تمام موشک‌های مشابه آن در دنیا مبتنی بر کنترل آیرودینامیکی است؛ چیزی که در دنیا سابقه ندارد. وی با بیان اینکه رسیدن به موشک شهید حاج قاسم حاصل تجربیات متعددی است که نمونه‌های آن در نمایشگاه اقتدار موشک‌های بالستیک به نمایش درآمده است، گفت: خرداد سال‌1380 موشک راه‌کنشی فاتح110 با برد 300کیلومتر رونمایی شد. موشک فاتح313 با برد 500کیلومتر در اوایل دولت یازدهم رونمایی شد که در عملیات عین‌الاسد به غرش درآمد. وی افزود: موشک‌های راهبردی خانواده سجیل قبل از آن تحویل نیروهای مسلح شده است؛ پس از آن موشک‌های ارزشمند و تاکتیکی ذوالفقار با طراحی و ساخت صد‌درصد داخلی امتحان خود را در سرکوب تروریست‌های جنایتکار برای انتقام خون شهدای اهواز و مجلس پس دادند.


موشک حاج قاسم از هر سپر دفاع موشکی  عبور می‌کند
موشک قاسم پس از موشک‌های دزفول با برد‌1000 و ذوالفقار با برد 700‌کیلومتر، دوربردترین موشک بالستیک سوخت جامد تاکتیکی کشور است. لازم به ذکر است که موشک دومرحله‌ای سجیل با برد 2000‌کیلومتر در رده موشک‌های برد بلند و راهبردی قرار می‌گیرد. علاوه بر این و بنابر گزارش فارس، به گفته یکی از کارشناسان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع، موشک شهید حاج قاسم، سوخت جامد و مایل پرتاب از سرعتی معادل 12ماخ در حین ورود به جو زمین برخوردار است و سرعت لحظه اصابت آن نیز 5‌ماخ است. وی افزود: موشک «شهید حاج قاسم» می‌تواند از هر سپر دفاع موشکی عبور کند با توجه به انواع سرجنگی‌هایی که این موشک دارد می‌تواند اهداف متعددی از استحکامات بتنی و اهدافی در اعماق زمین را منهدم کند. بر‌اساس گفته‌های این کارشناس وزارت دفاع برد این موشک که توسعه یافته موشک ذوالفقار و خانواده فاتح است، می‌تواند تا هزار و 700 یا هزار و 800‌کیلومتر ارتقاء پیدا کند. همچنین طول این موشک 11‌متر و وزن آن هم 7‌تُن است.

بیانیه سپاه: موشک‌های حاج قاسم و ابومهدی، نماد عزم ملی‌اند
علاوه بر این، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در بیانیه‌ای به مناسبت گرامیداشت روز صنعت دفاعی، رونمایی از موشک‌های شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی را نماد عزم و اراده ملی ایرانیان در پیگیری دکترین بازدارندگی دفاعی و تهاجمی کشور و تداوم راه سیدالشهدای مقاومت اسلامی دانست. در بخشی از این بیانیه، رونمایی از موشک بالستیک شهیدحاج قاسم و موشک کروز ابومهدی، نماد عزم ملی در راستای دکترین بازدارندگی دفاعی و تهاجمی کشور و ظرفیت‌سازی‌های متکثر، انبوه و متناسب با نیاز ضربت متقابل موفق در میدان مقابله با هر‌گونه تهاجم و تعرض محتمل دشمنان، توصیف و با قدردانی از اقدام وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در رونمایی از این موشک‌ها تصریح شد: خدای بزرگ را به پاس این نعمت عظیم شاکریم که صنعت دفاعی کشور ما امروز در لبه فناوری‌های پیشرفته جهان حرکت می‌کند.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar