آرمان ملی/متن پیش رو در آرمان ملی منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
   
 چندی پیش، چند تن از نمایندگان مجلس، خواستار تشکیل «کمیسیون فضای مجازی» شدند. اول تیرماه وقتی در چندین نطق و اظهارنظر نمایندگان مجلس، نام اینستاگرام به میان آمد، بار دیگر 24میلیون ایرانی یعنی حدود 30 درصد جمعیت کشور که کاربر اینستاگرام بودند از این تصمیم ناراضی شدند و از وزیر ارتباطات خواستند به این موضوع رسیدگی کند. مدتی بعد توقعات مجلسیان بالاتر رفت و در طرح «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» خواستار مسدود شدن پیام‌رسان‌های خارجی شدند. طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی برای اولین‌بار در مهرماه 97 توسط نمایندگان مجلس دهم و با هدف نظارت بر روند فعالیت‌ها در فضای مجازی و ایجاد ضمانت اجراها پیشنهاد شد. عیان بود که امضاکنندگان این طرح در مجلس یازدهم عده‌ای دلواپس و عضو جبهه پایداری باشند.

بازاریابی برای پیام‌رسان‌های داخلی؟
هنوز مشخص نیست که هدف آنها از تدوین این طرح چیست. فیلترینگ‌های دوباره یا بازاریابی برای شبکه‌های اجتماعی جدید با مسدود کردن نمونه‌های خارجی آنها. همگان مطلع هستند پیام‌رسان‌های داخلی مانند سروش، بله و غیره با کم‌اقبالی یا حتی بهتر است بگوییم با بی‌اقبالی مردم مواجه شده‌اند و به نظر نمی‌رسد حتی با مسدود کردن پیام‌رسان‌های خارجی، توجهی به پیام‌رسان‌های داخلی شود.

چه کسانی پشت این طرح هستند؟
بر اساس آنچه انتخاب نوشت، ترکیب هیأت تصمیم‌گیر در طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی متشکل از رئیس مرکز فضای مجازی، نماینده وزارتخانه‌های ارتباطات، ارشاد، وزارت اطلاعات، دادستانی کل کشور، کمیسیون فرهنگی، صدا‌وسیما، اطلاعات سپاه، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و سازمان پدافند غیرعامل است. مطلبی که در این طرح مجهول مانده، جایگاه وزارت ارتباطات در آن است. چطور می‌توان در آن هیأت به اصطلاح «ساماندهی» اسمی از وزارات ارتباطات برده نشود و دیگر نهادهای بی‌ربط با موضوع در آن حضور داشته باشند! عجیب است که نمایندگان مجلس با مطرح کردن این طرح، جایگاه وزارت ارتباطات را نادیده گرفته‌اند. وزیر جوان‌ بارها گفت که نقشی در فیلتر تلگرام نداشته است و خواست که انتظار رفع فیلتر از او نداشته باشند اما این به معنای بی‌نقش بدون آذری‌جهرمی در تصمیماتی نیست که برای فضای مجازی گرفته می‌شود. به‌طور حتم اگر فیلتر کردن پیام‌رسان‌های خارجی به مرحله اجرا برسد، باز هم انگشت اتهام به سوی وزیر ارتباطات نشانه می‌رود پس لازم است که او با حضور در جلسات از تصمیمات اطلاع داشته باشد و بتواند مخاطبان را قانع کند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar