کيهان/ متن پيش رو در کيهان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

يک کارشناس اقتصادي معتقد است: رئيس‌جمهور در چرخه معيوب برخي مشاوران و نزديکان قرار گرفته است.
روزنامه آرمان به نقل از دکتر بهمن آرمان نوشت: واقعيت اين است که آقاي روحاني در يک سيکل معيوب مشاوران اقتصادي قرار گرفته است. اين افراد در اطراف رئيس‌جمهور حضور دارند اما اطلاعات علمي دقيق به رئيس‌جمهور ارائه نمي‌کنند. البته آقاي رئيس‌جمهور نيز عنوان کردند عده‌اي تنها نق مي‌زنند. 
کارشناسان اقتصادي که به دنبال تعديل کسري بودجه دولت بودند به‌صراحت عنوان کردند دولت با افزايش سهام بورس خطرناک‌ترين راه را براي تعديل کسري بودجه خود انتخاب کرده است. دولت از طريق پيش‌فروش کردن نفت مي‌خواست کسري بودجه خود را جبران کند. اين درحالي است که در کشورهاي ديگر جهان دولت‌ها از راه‌هاي ديگر و البته کم‌خطرتري کسري بودجه خود را جبران کرده‌اند و بحران را پشت‌سر گذاشته‌اند؛ به عنوان مثال در کشورهاي آمريکاي لاتين و حتي ترکيه که همسايه ايران است مدت‌ها با تورم زيادي همراه بودند و چالش‌هاي زيادي در زمينه تامين کسري بودجه خود داشتند. 
با اين وجود از راه‌هايي استفاده کردند که در نهايت مشکل آنها را حل کرد. مشاوراني که در اطراف آقاي روحاني قرار دارند در مرحله نخست بايد شرايط اقتصادي را به صورت واقعي براي رئيس‌جمهور تشريح مي‌کردند. در شرايط ‌کنوني سوءمديريت در بدنه اجرايي کشور وجود دارد. دولت نبايد کاري انجام مي‌داد که با تحت فشار قرار دادن مردم مشکل خود را حل کرد. 
دولت آقاي روحاني به‌رغم برخي موفقيت‌ها که داشته، در برخي زمينه‌ها ضعف‌هاي جدي داشته که شايد در کمتر دولتي در پس از انقلاب مشاهده شده است. 
آرمان مي‌افزايد: آقاي روحاني در چينش وزراي خود عملکـرد قـابل‌توجهي نداشــت و در برخـي زمينه‌ها ضـعيف عـمل کرد. به‌عنوان مثال در چينش مديران اقتصادي مانند رئيس کل بانــک مرکزي، سازمان برنامه و بودجه و وزراي اقتصادي قوي عمل نکرد. اگر به عملکرد مديران اقتصادي دولت در طول هفت سال گذشته توجه کنيم متوجه مي‌شويم که عملکرد مديران ضعيف 
بوده است. 
دولت در زمينه مسکن که يکي از مهم‌ترين مطالبات مردم و نيازهاي کشور است و امروز ممکن است چالشي به وجود بياورد اقدامي موثر و راهگشا انجام نداده است. امروز قيمت مسکن به حدي رسيده که خريد يا اجاره آن در حد توان مردم عادي نيست. مسئله سقوط سهام در بورس نشان‌دهنده عدم تدبير لازم در وزارت اقتصاد و سوءمديريت بورس بوده است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar