نامه نیوز/متن پیش رو در نامه نیوز منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
ترامپ برای پرکردن سبد رای خود، هنوز مسیر زیادی در پیش دارد. مسیری که ممکن است او قادر به طی کردن آن تا ماه نوامبر(زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری) نباشد!
  
انتشار نخستین نظرسنجی انجام شده ( در سطح ملی) پس از برگزاری کنوانسیون دموکراتها و معرفی رسمی بایدن به عنوان نامزد این حزب، به وضوح نشان می دهد که برتری 10 درصدی بایدن بر ترامپ تثبیت شده است. آخرین نظرسنجی"آیپسس" نشان می دهد که 52 درصد از شهروندان آمریکایی در انتخابات ماه نوامبر از بایدن و 42 درصد آنها از ترامپ حمایت می کنند. به عبارت بهتر، در عین ثابت ماندن درصد هواداران ترامپ( که در اکثر نظرسنجی ها بین 39 تا 44 درصد در نوسان بوده است )، بسیاری از رای دهندگان مستقل ، تصمیم گرفته اند آرای خود را به سود بایدن به گردش در آورند. رای دهندگان مستقل نقش مهمی در رقم زدن نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر خواهند داشت. در جریان رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، همین رای دهندگان بودند که پیروزی ترامپ را تضمین کردند. در آن زمان، حدود 60 درصد رای دهندگان مستقل از ترامپ حمایت کردند . همین مسئله باعث شد تا در ایالات حساس و سرنوشت سازی مانند اوهایو، فلوریدا، میشیگان و پنسیلوانیا، رئیس جمهور فعلی آمریکا بتواند رقیب سرسخت خود هیلاری کلینتون را با اختلاف آرای اندک شکست داده و راهی کاخ سفید شود. با این حال به نظر می رسد این بار رای دهندگان مستقل اقبال چندانی نسبت به ترامپ ندارند! 
در خوشبینانه ترین نظرسنجی انجام شده، تنها 48 درصد از رای دهندگان مستقل از ترامپ حمایت کرده اند، در حالی که 52 درصد آنها حامی بایدن هستند. حتی در برخی نظرسنجی ها، محبوبیت ترامپ حدود 35 درصد ( در میان رای دهندگان مستقل) تخمین شده شده است. 


محبوبیت کاملا هریس در میان رنگین پوستان 
موضوع دیگری که منجر به افزایش محبوبیت بایدن در نظرسنجی های عمومی و ایالتی شده است، مربوط به افزایش محبوبیت معاون انتخاباتی وی "کاملا هریس" در میان زنان و رنگین پوستان است. کاملا هریس ۵۵ ساله فارغ‌ التحصیل رشته حقوق از دانشگاه هاروارد است و از سال ۲۰۱۷ میلادی نمایندگی ایالت کالیفرنیا در مجلس سنای آمریکا را بر عهده دارد.
بدون شک، "کاملا هریس"، گزینه مطلوب بایدن برای حضور در این پست مهم انتخاباتی ( و شاید در آینده دولتی) نبود زیرا در مناظره های انتخاباتی دموکراتها، کاملا هریس بدترین انتقادات را به بایدن وارد کرده و حتی معاون رئیس جمهور سابق آمریکا و نامزد فعلی دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری را به نژادپرستی متهم کرده بود!شبکه یورونیوز در گزارشی ضمن اشاره به نقش مهم کاملا هریس در کارزار انتخاباتی دموکراتها می نویسد :
"کاملا هریس در گردهمایی ملی حزب دموکرات آمریکا به طور رسمی به عنوان اولین نامزد سیاهپوست سمت معاونت ریاست جمهوری انتخاب شد.او در سخنرانی‌اش، که به دلیل همه‌گیری کرونا در سالنی خالی از تماشگر و به صورت آنلاین برگزار می‌شد، خود را دختر مهاجرانی از جامائیکا و هند خواند که می‌خواهد پس از ۴ سال «سیاست افتراق دولت ترامپ»، ارزش‌های یگانگی را در آمریکا احیا کند."
کاملا هریس ضمن تاکید بر این موضوع که تاکتیک‌های سیاسی دونالد ترامپ کشور را از هم گسسته کرده، از آمریکایی‌ها خواست تا در مبارزه علیه نژادپرستی و بیگانه‌هراسی به او بپیوندند.البته او در بخشی دیگر از سخنان خود، میان اعتراضات ضد نژادپرستی در آمریکا و شیوع کرونا در این کشور پیوندی مستقیم برقرار کرد و تاکید کرد:
"واکسنی برای نژادپرستی وجود ندارد. این خود ما هستیم که باید دست به کار شویم."
آیا انتخابات سال 2008 تکرار می شود؟
در انتخابات ریاست جمهوری سال 2008 میلادی، باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا توانست با حمایت گسترده رنگین پوستان و اقلیتهای نژادی و حامیان سنتی حزب دموکرات، بر رقیب خود جان مک کین غلبه کند. در آن زمان، مشارکت انتخاباتی در آمریکا نسبت به ادوار دیگر بالاتر( حدود 65 درصد) بود. این بار نیز ممکن است به دلیل افزایش تعداد افرادی که نسبت به حضور مجدد ترامپ در کاخ سفید تنفر دارند، شاهد افزایش مشارکت انتخاباتی در آمریکا باشیم. در این میان، رنگین پوستان نقش به سزایی در تعیین تکلیف آرای حساس و سرنوشت ساز ایالاتی مانند فلوریدا، میشیگان و ویسکانسین خواهند داشت. در سال 2016 میلادی، ترامپ توانست در هر سه ایالت ، مقابل هیلاری کلینتون پیروز شود. اما این بار نظرسنجی ها چنین چیزی را ، البته تا الان، نشان نمی دهد. 
موضوع دیگر اینکه ترامپ سعی دارد با مانور بر روی توزیع واکسن کرونا میان شهروندان آمریکایی تا پایان سال 2020، زمینه را برای بازگشت آرای از دست رفته اش فراهم کند. نکته جالب توجه اینکه مطابق نظرسنجی های انجام شده، بخشی از آرای سالمندان ( افراد بالای 65 سال) در آمریکا دوباره به سبد ترامپ بازگشته است. با این حال این میزان، هنوز برای پیروزی دوباره وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 کافی به نظر نمی رسد! ترامپ برای پرکردن سبد رای خود، هنوز مسیر زیادی در پیش دارد. مسیری که ممکن است او قادر به طی کردن آن تا ماه نوامبر(زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری) نباشد!

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar