جماران/متن پيش رو در جماران منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

يک عضو شاخص جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: بهتر است تا زماني که آرايش سياسي کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري سال آينده مشخص نشده، در خصوص افراد مختلف پيش داوري نکنيم.

به گزارش جماران؛ خبرآنلاين نوشت: «رئيس جمهور ۱۴۰۰ يک اقتصاددان است يا سياستمدار؟ يک چهره نظامي است يا غيرنظامي؟ يک چهره روحاني است يا غيرروحاني؟ و ...» سوالاتي که اين روزها به کرات در رسانه ها و افکارعمومي مطرح مي شود و نگاه ها را معطوف به پاستور ۱۴۰۰ کرده است. 

غلامرضا مصباحي مقدم، سخنگوي جامعه روحانيت مبارز براين اعتقاد است که کانديداهايِ روحاني همچنان شانس پيروز شدن در انتخابات را دارند، حسين ابراهيمي ديگر عضو اين تشکل روحاني نيز برهمين اعتقاد است و تاکيد مي کند عملکرد برخي روحاني نماها را نبايد به پاي قشر روحانيت گذاشت، محمدعلي ابطحي عضو مجمع روحانيون اما براين اعتقاد است که مردم براي رأي دادن به کارنامه و برنامه کانديداها نگاه مي کنند نه روحاني يا غيرروحاني بودن آن کانديدا.

مردم از روحانيت حمايت مي کنند اگر...
آيت الله علي اکبر مسعودي خميني عضو ارشد جامعه مدرسين حوزه علميه قم، گفت: انقلاب اسلامي با رهبري يک روحاني به نام امام خميني (ره) به پيروزي رسيد. ايشان تلاش کردند تا حاکميت اسلام و قرآن در اين کشور شکل بگيرد و تا به امروز نيز شاهد هستيم تلاش‌هاي بسيار زيادي در اين مسير شکل گرفته است.

وي ادامه داد: امروز نمي‌توانيم ادعا کنيم که تمامي خواسته روحانيت و انقلابيون براي حاکميت اسلام محقق شده، اما شاهد هستيم اسلام نسبت به زمان طاغوت نمود بيشتري در جامعه پيدا کرده و يکي از دلايل آن نيز تلاش روحانيت است. براي مثال در روزگار کنوني برخي از افراد براي حفظ اسلام حتي حاضر هستند که جان خود را نيز فدا کنند.

اين عضو ارشد جامعه مدرسين حوزه علميه قم تأکيد کرد: مردم زماني که تلاش روحانيت در حفظ و حراست از اسلام را مي‌بينند، از ايشان حمايت مي‌کنند. 

پيش بيني شرايط سياسي کشور سخت شده است
وي در پاسخ به اين پرسش که آيا مردم همچون انتخابات سال ۹۶ به کانديداهاي «روحاني» اقبال نشان مي‌دهند؟، ابراز داشت: پيش بيني اوضاع سياسي کشور با توجه به شرايط موجود امري سخت است. 

آيت الله مسعودي خميني تأکيد کرد: هر روز و هر ساعت شاهد هستيم که يک مسأله جديد عالم سياست را درگير خود مي‌کند. براي مثال هنوز تحليل درستي از اقدامات بعدي آمريکا در قبال ايران در دست نيست و نمي‌توان در خصوص سرنوشت «برجام» به راحتي صحبت کرد.

قضاوت درباره کانديداهاي ۱۴۰۰ زود است
اين عضو شاخص جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: بهتر است تا زماني که آرايش سياسي کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري سال آينده مشخص نشده، در خصوص افراد مختلف پيش داوري نکنيم، زيرا ملاک سنجش افراد وابسته به زمان است و نمي‌توان به راحتي سياسيون را در فاصله چند ماهه تا انتخابات ۱۴۰۰ مورد ارزيابي قرار داد.

وي در مواجهه با اين پرسش که روحانيون عالم سياست بايد چه موضوعاتي مورد توجه قرار دهند؟، بيان داشت: روحانيون وظيفه دارند که همواره مدافع جايگاه روحانيت باشند، اما لازم است با ساده زيستي و رفتار اجتماعي خود، مردم را به اين قشر اميدوار نگه دارند. روحانيون حق ندارند خود را مشغول امورات دنيوي همچون مال اندوزي کنند، زيرا اين رفتارها در مشي سياسي امام راحل (ره) نيز وجود نداشت.
آيت الله مسعودي خميني گفت: روحانيون با زيست ساده و مردمي خود مي‌توانند اين موضوع را به مردم منتقل کنند که هرگز ارتباطي با طبقات مرفه و فئودال ندارند و همواره در کنار مردم بودن را بر ساير موضوعات ترجيح مي‌دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar