ابتکار/متن پيش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

رئيس جمهوري با بيان اينکه آمريکا با خروج از برجام و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل با هدف از پاي درآوردن جمهوري اسلامي از ۲ سال و نيم گذشته تاکنون تحريم‌هاي ظالمانه و ناعادلانه‌اي عليه ملت ايران اعمال کرده است، گفت: تاريخ نشان داده که مردم ايران برابر گردن‌کشي، قلدري و زورگويي يک قدرت تسليم نخواهد شد.
به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع‫رساني رياست جمهوري، حجت‫الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز دوشنبه در ديدار وزير امور خارجه سوئيس با وي، با اشاره به اينکه معيار در روابط کشورها بايد مقررات بين المللي و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل باشد، اظهار کرد: آمريکا سال‌هاست که به دنبال حذف نظام جمهوري اسلامي و مداخله در امور داخلي ايران است و آقاي ترامپ در يک محاسبه غلط فکر مي‌کرد که با فشار به ايران و جنگ اقتصادي مي‌تواند نظام جمهوري اسلامي را ظرف سه ماه از پاي درآورد.
روحاني با تاکيد بر اينکه ما به مقررات بين المللي و توافقات چند جانبه پايبند بوده و خواهيم بود، گفت: هر روزي که آمريکا تصميم بگيرد از اشتباهات خود دست بردارد، اقدامات غيرقانوني خود را جبران کرده و به قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام برگردد، راه براي او باز است.
رئيس جمهوري تاکيد کرد: امروز براي آمريکايي‌ها کاملا روشن شده که اشتباه کرده‌اند و با فشار و تحريم به هدف خود نخواهند رسيد.
رئيس جمهوري، تحريم و جنگ اقتصادي آمريکا عليه جمهوري اسلامي، ترور يک مقام عاليرتبه نظامي ايران در يک کشور ديگر و همچنين تعرض به حريم هوايي ايران را نمونه‌هاي بارز تروريسم اقتصادي، عمليات تروريستي و تروريسم هوايي از سوي اين کشور عنوان کرد و افزود: انتظار ما از همه کشورهاي دوست و آزاد جهان اين است که در برابر تروريسم و اقدامات غيرقانوني که آمريکا در طي اين سال‌ها مرتکب آن شده، سکوت نکنند.
روحاني با بيان اينکه انتظار ما اين بود که در شرايط شيوع ويروس کرونا، کشورهاي اروپايي در برابر تروريسم اقتصادي آمريکا که حتي مانع از ورود دارو به ايران شده است، اقدام عملي قاطع و صريحي انجام دهند، خواستار فعال‌تر شدن کانال مالي سوئيس و ايفاي نقش موثرتر و مفيدتر آن شد.
رئيس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود از سوئيس به عنوان يک کشور مهم در قاره اروپا نام برد و با اشاره به روابط خوب و دوستانه دو کشور طي سال‌هاي گذشته، بر توسعه روابط تهران‫–‫برن در زمينه‫هاي مختلف علمي، بهداشتي، کشاورزي، محيط زيستي و ... تاکيد کرد.
روحاني با اشاره به شيوع ويروس عالم‌گير کرونا در بسياري از کشورهاي جهان، ابراز اميدواري کرد دو کشور با به اشتراک گذاشتن تجربيات خود در زمينه مقابله با بيماري کوويد ۱۹، همکاري‌هاي خود در اين زمينه را توسعه دهند.
کانال مالي سوئيس براي رفع اين مشکلات طراحي و راه اندازي شده است
ايگناتسيو کاسيس، وزير امور خارجه سوئيس نيز در اين ديدار، با اشاره به يکصدمين سالگرد تاسيس روابط سياسي و ديپلماتيک دو کشور، روابط ايران و سوئيس را بسيار خوب و صميمانه خواند و بر توسعه و تعميق اين روابط درهمه زمينه‌ها تاکيد کرد.
وزير خارجه سوئيس با اشاره به اهميت رعايت قوانين و مقررات بين‫المللي از سوي همه کشورها، گفت: همه کشورهاي جهان بايد بدانند يک نظام حقوقي قوي در دنيا برقرار است تا بتوانند با امنيت خاطر زندگي کنند به همين خاطر مهم است که بويژه کشورهاي قدرتمند به مقررات و قوانين بين‫المللي به طور کامل پايبند باشند. ايگناتسيو کاسيس با بيان اينکه از مشکلات ناشي از اعمال تحريم‌هاي آمريکا براي مردم ايران آگاه هستيم، گفت: کانال مالي سوئيس براي رفع اين مشکلات طراحي و راه‫اندازي شده و براي ايفاي نقش مفيد اين کانال تلاش خواهيم کرد.
وزير امورخارجه سوئيس با بيان اينکه براي رفع مشکلات همچنان در کنار ايران هستيم و براي ايفاي نقش خود تلاش خواهيم کرد، گفت: در اين سفر ديدارهاي بسيار خوبي با مقام‌هاي جمهوري اسلامي داشتم که اين ملاقات‌ها مي‌تواند مبناي توسعه و تقويت روابط دو کشور در زمينه‌هاي مختلف باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar