دنياي اقتصاد/متن پيش رو در دنياي اقتصاد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

 چهاردهم آگوست، زماني که پاندمي ويروس کرونا امان ايالات‌متحده را با ۱۸۶ هزار فوتي بريده و براي تنها يک روز هزار و سيصد کشته برجاي گذاشته بود، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري ايالات‌متحده مطلع مي‌شود که باب وودوارد، ژورناليست افسانه‌اي آمريکا کتاب خود را با نام «خشم» به پايان رسانده است. به همين منظور او به وودوارد زنگ مي‌زند تا ببيند اين ژورناليست برجسته در کتابش او را چگونه توصيف کرده است. به گزارش سي‌ان‌ان، اين نوزدهمين مکالمه آنها بود که ۱۸ تاي پيشين آن متعلق به مصاحبه‌هايش براي تکميل کتاب بوده است. ترامپ در ماه فوريه به‌طور خصوصي به باب وودوارد گفته بود که او مي‌دانسته اين ويروس چقدر مرگبار بوده و در ماه مارس نيز گفت عامدانه آن را ناچيز تلقي کرده است.
 
ترامپ در روز چهاردهم اوت از ژورناليست کهنه‌کار و برنده دو جايزه پوليتزر سوالاتي در باب کتاب تازه‌اش مي‌کند و مي‌خواهد متوجه شود کتاب چگونه او را تصوير کرده است. در اين راستا سي‌ان‌ان به۱۰ دقيقه از مکالمه دو طرف دست پيدا کرده است که اين فايل عمدتا روي اقتصاد و بهداشت و خدمات درمان عمومي اختصاص دارد. در حالي که هر دو طرف روي موضوع پاندمي بحث داشتند، ترامپ سوالي از وودوارد مي‌پرسد: شما فکر مي‌کنيد که ويروس اقتصاد را شکست داده است؟ وودوارد پاسخ مي‌دهد: «اوه بله! همان‌گونه که مستحضر هستيد اين دو به هم مربوطند.» ترامپ مي‌گويد: «تا حدي بله!» وودوارد با تعجب مي‌پرسد: «تاحدي؟!» ترامپ در پاسخ مي‌گويد: «کمي بيشتر از کمي اما اقتصاد کار خودش را مي‌کند. ما فاصله زيادي تا رکوردشکني در بازار سهام نداريم.»

وودوارد: «ببينيد، انتخابات رقابت بين شما و بايدن خواهد بود. علاوه بر اين، اين انتخابات رقابت هر دوي شما با اين ويروس هم هست. چون اين ويروس، وارد زندگي آدم‌هاي عادي شده؛ يعني همان ده‌ها ميليون نفري که شغل ندارند،همان آدم‌هايي که...» ترامپ در پاسخ مي‌گويد: «مي‌دانم.»

سي‌ان‌ان نوشته اين مکالمه تلفني نظر ترامپ درباره ويروس کرونا را نشان مي‌دهد. بعد از ۶ ماه که کارشناسان سعي کرده‌اند او را متقاعد کنند که اقتصاد و شيوع کرونا به هم مرتبطند او هنوز هم به دنبال سر و سامان دادن به اوضاع بازار سهام و اقتصاد است، چرا که فکر مي‌کند اين عوامل در انتخاب مجددش نقش اساسي بازي خواهند کرد. در بخش ديگري از مکالمه وودوارد به ترامپ مي‌گويد بخش‌هايي از کتاب هست که او احتمالا از آنها خوشش نخواهد آمد. ترامپ در جواب به وودوارد مي‌گويد: «ببين، همان‌طور که مي‌داني بازارها به سرعت در حال بازگشتند. حتما از اين خبر داري.» وودوارد در پاسخ مي‌گويد: «بله البته.» ترامپ مي‌گويد: «خب در کتابت به اين مساله اشاره کرده‌اي؟» وودوارد مي‌گويد: «بله، البته که اشاره کرده‌ام.»

سي‌ان‌ان در گزارش خود به اين نکته هم اشاره مي‌کند، در بيشتر مکالمه‌هايي که بين ترامپ و وودوارد انجام شده اين رئيس‌جمهور آمريکا بوده که به‌صورت غيرمنتظره با وودوارد تماس گرفته است. بعضي از اين تماس‌ها اواخر شب از محل اسکان ترامپ در کاخ سفيد انجام شده‌اند و مشاوران ترامپ از خيلي از آنها بي‌خبر بوده‌اند.

در ادامه اين گفت‌وگو اما اين دو به موضوع پاندمي باز مي‌گردند و در خلال اين مکالمه به اهميت نقش اين ويروس در انتخابات سوم نوامبر مجددا اشاره مي‌شود. وقتي وودوارد به ترامپ مي‌گويد که اين انتخابات رقابت شما و بايدن است و هر دوي شما با ويروس؛ ترامپ پاسخ مي‌دهد که هيچ کس به اندازه وي نمي‌توانسته است اين همه کار کند. او متذکر مي‌شود که درخصوص اين بيماري خيلي سريع وارد عمل شده است.

نکته‌اي که در اين گفت‌وگو حائز اهميت است، هر زمان که موضوع به سمت ويروس کرونا کشيده مي‌شود، ترامپ آشکارا سعي دارد موضوع را منحرف کند. روز پنج‌شنبه ترامپ گفت: «اگر باب وودوارد فکر مي‌کند آنچه من گفتم بد بوده است، پس بايد بلافاصله بعد از گفت‌وگو به نزد مقامات مي‌رفت و اطلاع مي‌داد اما او فکر نکرده است چيزي که من گفته ام بد بوده است. در واقع او مي‌دانست که بد نبوده است.» وودوارد اما بعدا در مصاحبه با سي‌ان‌ان گفت که وي چنين چيزي به رئيس‌جمهور نگفته است.  وودوارد اخيرا در برنامه «۶۰ دقيقه» روبه‌روي اسکات پلي نشسته و درباره کتاب خود «خشم» صحبت کرده است.

پلي مي‌گويد: طرفداران شما از اينکه در انتهاي کتاب خود دست به نتيجه‌گيري زده‌ايد ناراحت هستند. اين کاري نيست که يک ژورناليست انجام دهد؟ وودوارد متقابلا مي‌گويد: بله. من گفتم که رئيس‌جمهور بر منصبي که در قد و قواره‌اش نيست، تکيه زده است. پلي با ابراز مخالفت تصريح مي‌کند که اين وظيفه يک ژورناليست نيست، با اين حال شما در آخر کتابتان چنين کاري کرده‌ايد. وودوارد مي‌گويد که اين نتيجه‌گيري بر اساس شواهد و مدارک متقن گفته و او به خاطر ويروس کرونا و تبعات ناشي از آن زمين‌گير شده است. وودوارد تصريح مي‌کند که ترامپ به او گفته است که هميشه پشت درهاي بسته‌اي که نشسته است يک ديناميت وجود دارد و من فکر مي‌کنم که آن ديناميت خود ترامپ است.

وودوارد پس از اينکه دست به افشاي ماجراي واترگيت زد، در ايالات‌متحده به يک افسانه تبديل شد. او متخصص گفت‌وگوها با روساي جمهور است و با جورج بوش پسر و باراک اوباما نيز گفت‌وگو کرده است. اما نتيجه‌گيري او مبني بر نامناسب بودن ترامپ در پست رياست‌جمهوري شکستن سنت‌ها به حساب مي‌آيد. وودوارد اما بر اين عقيده است که نتيجه‌گيري‌اش براساس يکسري از مستندات بوده است که رئيس‌جمهوري نتوانسته است از پس ويروس کرونا برآيد.

ويروس کوويد-۱۹ هنوز داراي شبهات زيادي است اما در آمريکا افزون بر ۶ و نيم ميليون نفر را مبتلا و افزون بر ۱۹۴ هزار نفر را کشته است. همانگونه که وودوارد در کتاب خود نوشته است ترامپ به‌عکس آنچه در ماه ژانويه به‌طور آشکار گفته بود، مي‌دانست اين ويروس بسيار مرگبار است. با اين حال در شب شنبه ترامپ همچنان خطرناک بودن اين ويروس را انکار کرد و حتي کارزار انتخاباتي‌اش در نوادا نيز در يک جاي مسقف و به‌دور از استانداردهاي مبارزه با بيماري ويروس کوويد-۱۹ برگزار شد.

وودوارد مي‌گويد که حقايق و آمار و ارقام رويکرد حزبي ندارند. اين يک حقيقت محض است که ماسک بهترين اسلحه براي مبارزه با اشاعه ويروس کرونا است. با اين حال دونالد ترامپ بارها اهميت آن را دست‌کم گرفته و اين حقيقت را نپذيرفته است. اين يک حقيقت است که تزريق مواد ضدعفوني‌کننده يا هيدروکسي کلروکويين براي درمان ويروس کرونا مناسب نيست اما ترامپ در يک سخنراني عمومي گفت که بهتر است مواد ضدعفوني‌کننده را به انسان‌ها تزريق کنند.

اين يک حقيقت است که اگر رويه فعلي در آمريکا ادامه داشته باشد، تعداد فوتي‌هاي ناشي در آمريکا تا اول ژانويه سال ۲۰۲۱ به ۴۰۰ هزار نفر خواهد رسيد اما ترامپ هيچ اهميتي به مبارزه با اين ويروس نمي‌دهد. وودوارد مي‌گويد که وقتي شنيد ترامپ گفته است ويروس کرونا هوابرد و مرگبارتر از آنفلوآنزا است، او به‌دنبال اين موضوع رفت تا ببيند رئيس‌جموري از چه زماني اين موضوع را مي‌دانسته است. ترامپ به او گفته بود که وي در ششم فوريه با شي‌جين پينگ، رئيس‌جمهوري چين گفت‌وگو داشته است و احتمال مي‌دهد وي اين جزئيات را از زبان اين مقام چيني شنيده باشد.

سپس وودوارد اذعان مي‌کند که براي به‌دست آوردن تصوير روشن تر از اين موضوع قطعات پازل را کنار هم چيده و به اين سخن رابرت اوبرايان، مشاور امنيت ملي ترامپ مي‌رسد که به او گفته بود ويروس کرونا بزرگ‌ترين تهديد امنيتي رياست‌جمهوري دونالد ترامپ به‌حساب مي‌آيد. متيو پوتينگر، معاون اوبرايان نيز به ترامپ گوشزد کرده بود که اين بيماري از انسان به انسان منتقل مي‌شود.

ترامپ همچنين خاطرنشان کرده بود که گفت‌وگوي آخر وي با وودوارد سريع و کوتاه بوده است. اما ۱۸ مصاحبه پيشين آنها افزون بر ۱۰ ساعت بوده است. در بيشتر مواقع هم اين ترامپ بوده است که به وودوارد زنگ زده است. ترامپ بارها از وودوارد سوال کرده بود که آيا او قصد دارد کتاب خوبي بنويسد. کتاب اخير وودوارد اما با جنجال‌هاي فراوان روبه‌رو شد که يکي از آنها همين موضوع کرونا است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar