logo
  1. برگزیده
تحلیل ها

بخوانید انسداد فضای مجازی

منبع
اعتماد
بروزرسانی
بخوانید انسداد فضای مجازی

اعتماد/متن پيش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

در اين طرح، استفاده از فيلترشکن جرم است و مجازات حبس و جريمه دارد
ثمر فاطمي|نمايندگان مجلس يازدهم، نيامده دست گذاشتند روي فضاي مجازي و ايجاد محدوديت براي اين فضا. ۴۰ نفر از نمايندگان اصولگراي مجلس يازدهم، تنها ۲ ماه و ۱۹ روز بعد از حضورشان در «بهارستان» طرحي با عنوان «ساماندهي فضاي مجازي» را اعلام وصول کردند تا در صحن علني مجلس بررسي شود؛ طرحي که حتي هنوز به کميسيون نرسيده، برخي ناظران و حتي بعضي از نمايندگان به آن عنوان «انسداد پيام‌رسان‌هاي خارجي» داده‌اند و ظاهرا قرار است قوانين سفت و سختي را پيش‌روي کاربران فضاي مجازي بگذارد؛ قوانيني که مي‌تواند عملا دست کاربران فضاي مجازي را از اين جهان امروز و عصر ارتباطات کوتاه کرده يا در صورت استفاده از شبکه‌هاي اجتماعي خارجي، مشکلاتي حقوقي براي آنها به وجود بياورد.  نمايندگان مجلس با اين طرح به دنبال آن هستند تا فعاليت شبکه‌هاي اجتماعي را منوط به تاييد هياتي ساماندهي و نظارت کرده و به دنبال احراز هويت کاربران اينترنت هستند. براساس طرح ارايه شده، در اين «ساماندهي»، استفاده از فيلترشکن جرم است و براي آن مجازات حبس و جزاي نقدي درنظر گرفته شده است. همچنين مديريت درگاه‌هاي ورود و خروج پهناي باند ارتباطي با خارج از کشور به ستادکل نيروهاي مسلح سپرده‌ شده و بر همين اساس «حدود و ثغور وظايف با پيشنهاد ستادکل نيروهاي مسلح و با تصويب مقام معظم رهبري مشخص خواهد شد.» بنابر آنچه در اين طرح ۲۰ ماده‌اي آمده، دسترسي به داده‌هاي کاربران فضاي مجازي، اگر پاي جرايم «جرايم عليه امنيت داخلي و خارجي، محاربه و افساد في‌الارض و شروع به انجام اين جرايم يا معاونت در آنها» آزاد است. همچنين در راستاي آنچه اين نمايندگان ساماندهي فضاي مجازي خوانده‌اند، درج و انتشار اسناد و داده‌هاي داراي سطوح محرمانگي در پيام‌رسان‌هاي داخلي و خارجي ممنوع است و تشخيص محرمانه بودن اين داده‌ها با وزارت اطلاعات و ستادکل نيروهاي مسلح است. نکته ديگري که در اين طرح آمده، اين است که عملکرد پيام‌رسان‌هاي داخلي و خارجي بايد به تاييد هيات نظارتي برسد که متشکل است از رييس مرکز فضاي مجازي، نماينده‌هاي وزارتخانه‌هاي ارتباطات، ارشاد، اطلاعات، دادستاني کل کشور، کميسيون فرهنگي، صدا وسيما، اطلاعات سپاه، سازمان تبليغات، نيروي انتظامي و سازمان پدافند غيرعامل. اما مجموعه نکات مطرح شده در اين طرح بلافاصله با واکنش کاربران فضاي مجازي که مهم‌ترين تاثير را از تصويب آن مي‌گرفتند، روبه‌رو شد. کاربراني که نگران بودند با تصويب اين طرح دسترسي‌شان به پيام‌رسان‌ها و شبکه‌هاي اجتماعي قطع شده و بيم آن داشتند که ايران در زمينه فضاي مجازي به کره‌شمالي تبديل شود. بر همين اساس هم حميده زرآبادي در گفت‌وگويي با «اعتماد» هشدار داد که انسداد فضاي مجازي باقيمانده اعتماد عمومي را هم از بين خواهد برد. رييس کميته ارتباطات کميسيون صنايع و معادن مجلس دهم طرح مجلس ‌يازدهمي‌ها را غيرکارشناسي مي‌داند و معتقد است که اعتماد و آزادي‌هاي عمومي را از بين مي‌برد و در عين حال تاکيد دارد که فناوري بن‌بست ندارد و آن‌طور که تجربه نشان داده فضاي مجازي يا در کل فناوري و تکنولوژي‌هاي جديد هيچ‌گاه مسدود و محدود نمي‌شوند و هر اتفاقي که بيفتد، درنهايت جايگزيني براي آن وجود دارد؛ کسي که بخواهد استفاده کند، استفاده مي‌کند، حتي اگر قانون‌هاي سختگيرانه‌تر از اين هم وجود داشته باشد.


در مقابل اين ديدگاه اين نماينده اصلاح‌طلب مردم قزوين در دوره دهم، نماينده اين ‌روزهاي قزوين در مجلس يازدهم، از آنجا که خود يکي از امضاکنندگان طرح تازه است، در دفاع از اين طرح، معتقد است که اينترنت مي‌تواند به‌ صورت «کنترل ‌شده» دراختيار قشرهاي مختلف قرار گيرد. فاطمه محمدبيگي گفته که اين طرح براي حفظ حقوق شهروندي است. او البته بخش‌هايي از مواد و جزييات اين طرح را «سخت‌گيرانه» مي‌داند اما اين وضع، به باورش «امري طبيعي» است. 
او همچنين با هشدار نسبت به استفاده از «فضاي اندرويد»، با طرح اين موضوع که «مقاصد فردي که از ۱۲ شب تا ۶ صبح از اينترنت استفاده مي‌کند، با مقاصد کاربران ۶ صبح تا ۱۲ شب متفاوت است»، خواستار آن شده تا استفاده از اينترنت توسط مسوولان کشور تقسيم‌بندي شده و دراختيار کاربران قرار داده شود. صحبت‌هاي جنجالي نماينده قزوين در مجلس يازدهم که به ‌باور همتاي مجلس‌ دهمي او، «بي‌اعتمادي عمومي» را در جامعه تشديد مي‌کند، با واکنش بسياري ازسوي کاربران فضاي مجازي همراه شد. با وجود مخالفت‌هاي مسوولان و کارشناسان با اين طرح اما تلاش براي انسداد فضاي مجازي متوقف نشده و حالا اين طرح منتظر حضور در صحن علني مجلس و تصميم‌گيري نمايندگان است. بحث از فضاي مجازي اما فقط به کاربران عمومي اينترنت محدود نيست. مسوولان رده‌هاي مختلف نظام جمهوري اسلامي حالا در فضاي مجازي و در شبکه‌هاي اجتماعي فيلتر شده يا نجات يافته از فيلترينگ حضور دارند و از آن استفاده مي‌کنند؛ مسوولاني که به نظر مي‌رسد با تصويب اين طرح و براي فرار از مجازات حبس و جزاي نقدي که استفاده از فيلترشکن دارد، احتمالا ناچار به ترک اين فضا خواهند شد و بايد عرصه را براي مطرح شدن صداهاي مخالف خالي کنند. هر چند حميد رسايي چندان با اين موضوع موافق نيست و اگرچه بارها ازسوي مقامات مختلفي تاکيد شده از فضاي مجازي براي رساندن صداي‌مان استفاده کنيم اما اين کنشگر سياسي اصولگرا که پيش‌تر در مقام يک نماينده مجلس، سابقه عضويت در جبهه پايداري را داشته، معتقد است اينکه فکر کنيم اين ادعا که اين شبکه‌هاي اجتماعي خارجي و سياست‌هاي حاکم بر آن، فرش قرمزي مقابل ما پهن کرده‌اند تا مطالبات و صداي انقلاب اسلامي را انعکاس بدهيم و منتشر کنيم، نهايت ساده‌لوحي است. رسايي که خود يکي از کاربران فعال و پرکار توييتر است و انتقادهاي تند و تيزي را از همين تريبون حواله مخالفان‌شان کرده و به‌زعم خود حتي گاهي از اين تريبون براي افشاگري هم استفاده کرده، تاکيد مي‌کند که آنچه مخالفان «محدوديت» مي‌دانند، ضوابطي عقلي براي ايجاد مصونيت داخل کشور است، نه محدوديت غيرعاقلانه و برخلاف مصلحت جامعه. او که در انتخابات مجلس دهم به دليل ردصلاحيت و در انتخابات مجلس يازدهم به‌دليل راي پايين‌تر از حد نصاب از حضور در مجلس بازماند، گفته که هدف اين طرح فيلترينگ فضاي مجازي نيست و جالب آنکه معتقد است که «فيلترينگ» هدفي است که رسانه‌هايي مانند «اعتماد» به دنبال «القاي آن به جامعه» هستند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره
اخبار بیشتر درباره