اعتماد/متن پيش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

محمدحسين لطف‌الهي/ وزارت دادگستري امريکا که تابستان امسال تلاش حقوقي‌اش براي جلوگيري از انتشار کتاب خاطرات جان بولتون، مشاور امنيت ملي سابق رييس‌جمهور ايالات متحده ناکام مانده بود، تحقيقاتي رسمي را آغاز کرده تا بولتون را به دليل افشاي اطلاعات محرمانه کاخ سفيد مورد پيگيري قرار دهد؛ تحقيقاتي که به نتيجه رسيدن آن مي‌تواند چالشي جدي براي سياستمدار جمهوري‌خواهي باشد که گفته است براي اولين ‌بار در زندگي‌اش به کانديداي جمهوري‌خواهان در انتخابات رياست‌جمهوري راي نخواهد داد. نيويورک‌تايمز به نقل از يک منبع آگاه گزارش داده که اين تحقيقات پيشرفت خوبي داشته و هيات منصفه‌اي که  از سوي تيم حقوقي وزارت دادگستري تشکيل شده با استناد به برخي مدارک به دست آمده دستوري براي جست‌ وجو در سوابق ارتباطي انتشارات «سيمون و شوستر» با مشاور امنيت ملي سابق امريکا صادر کرده است. به گفته اين منبع آگاه احضاريه‌اي نيز به موسسه «خاوارين» که جان بولتون آن را اداره مي‌کند ارسال شده و از نماينده حقوقي اين موسسه خواسته شده تا براي تکميل تحقيقات همکاري لازم را داشته باشد.
جان بولتون مرداد ماه امسال با انتشار کتاب «اتاقي که در آن اتفاق افتاد» برخي اتفاقاتي را  که در دوره حضور 17ماهه او در کاخ سفيد رخ داده، افشا کرد و اين موضوع ضربه‌اي سنگين به کارزار انتخاباتي دونالد ترامپ وارد آورد. پيش از انتشار اين کتاب در ماه ژوئن وزارت دادگستري امريکا با تنظيم شکايتي در دادگاه تلاش کرد، مانع انتشار کتاب جان بولتون شود اما در نهايت رويس لمبرت قاضي دادگاه اعلام کرد، تلاش براي جلوگيري از انتشار کتاب بيهوده است؛ چراکه تا آن زمان حدود ۲۰۰ هزار نسخه از آن منتشر شده و شماري از آنها حتي در اختيار رسانه‌ها قرار گرفته بود. در آن زمان خبرگزاري فرانسه گزارش داد که قاضي در حکم خود به دو نکته ديگر هم اشاره کرده است: نخست  اينکه  دولت نتوانسته است ثابت کند،  انتشار کتاب «خسارت‌هاي جبران‌ناپذيري» به‌ بارخواهد آورد. دوم اينکه بولتون با بي‌اعتنايي به تقاضاي دستگاه‌هاي امنيتي براي بازبيني کتاب، امنيت ملي را به ‌بازي گرفته است. بخش دوم حکم دادگاه، اين اميد را در تيم حقوقي دولت ايجاد کرد که هرچند نتوانسته‌اند از انتشار کتاب جلوگيري کنند، دست‌کم خواهند توانست با محکوم کردن جان بولتون و اعمال جريمه‌اي سنگين عليه او از انتشار ديگر کتاب‌هايي که نوعي افشاگري عليه رييس‌جمهور امريکا به  حساب مي‌آيد، جلوگيري کنند.
تيم حقوقي وزارت دادگستري امريکا مدعي است، جان بولتون ناقض توافقنامه «منع افشاي اطلاعات محرمانه» است که در ابتداي ورود به کاخ سفيد امضا کرده و به همين دليل بايد محکوم شود. به نوشته پوليتيکو، جان بولتون و ناشر کتاب از اظهارنظر در اين باره خودداري کرده‌اند اما وکيل مشاور امنيت ملي سابق امريکا گفته است که او بي‌گناه بوده و نبايد محکوم شود. چارلز کوپر در بيانيه‌اي که خطاب به پوليتيکو نوشته، آورده است:«اخيرا از صدور احضاريه براي آقاي بولتون آگاهي يافته‌ايم. اعتقاد ما بر اين است که آقاي بولتون اقدامي بر خلاف قانون و مقررات انجام نداده؛ چه رسد به جرم غيرقابل جبران. آقاي بولتون گفته است به‌ طور کامل با هر تحقيقي همکاري خواهد کرد». وکيل مشاور امنيت ملي سابق رييس‌جمهور امريکا همچنين کاخ سفيد را متهم کرده است که از طريق «پيگيري لاک‌پشتي» اين تحقيقات تصميم دارد، مانع از آن شود که آقاي بولتون تا پيش از برگزاري انتخابات نوامبر، مطالب ديگري را عليه رييس‌جمهور امريکا مطرح کند.

احتمال بالاي محکوميت بولتون
اصلي‌ترين سوال در دعواي حقوقي دولت امريکا و مشاور سابق امنيت ملي رييس‌جمهور اين است که آيا جان بولتون پيش از اظهارنظر کاخ سفيد روي محرمانه بودن يا نبودن کتاب اقدام به انتشار آن کرده يا طي روند قانوني توافق عدم افشاي موارد محرمانه از کتاب خود رونمايي کرده است. جان بولتون مدعي است پيش از انتشار کتاب خود را در اختيار کاخ سفيد قرار داده اما مسوولان کاخ سفيد اعلام کرده‌اند او پيش از آنکه کاخ سفيد نظر رسمي خود را اعلام کند، نسخه‌هايي از کتاب را منتشر کرده و آن را در اختيار خبرنگاران قرار داده است. نيويورک‌تايمز نوشته است که اين ادعا «قمار بولتون» بود:«او يا راست گفته و مي‌تواند موضع خود را تقويت کند و به درآمدزايي از کتاب بسيار پرفروش خود ادامه دهد يا اينکه دروغ گفته و نه تنها بايد تمام درآمد حاصل از اين کتاب را به خزانه دولت واريز کند بلکه به محکوميت کيفري دچار شده و به عنوان يک تهديد براي امنيت ملي شناخته مي‌شود». اين روزنامه در انتهاي اين مطلب نوشته است:«او دروغ گفت». در راي منتشر شده از دادگاه در خرداد ماه نيز اشاره شده که روند مورد توافق ميان بولتون و کاخ سفيد طي نشده و با توجه به اين موضوع احتمال بسياري وجود دارد که مشاور امنيت ملي سابق دولت ترامپ  با محکوميتي سنگين مواجه شود.

آيينه  عبرت
هرچند که دولت ترامپ نخواهد توانست آب رفته را به جوي بازگرداند و ادعاهاي مطرح شده از سوي بولتون در کتاب «اتاقي که در آن اتفاق افتاد» را بي‌اثر کند، اصرار زيادي از سوي رييس‌جمهور و ويليام بار، دادستان کل امريکا وجود دارد که شکايت حقوقي از بولتون به صورت جدي تا صدور حکم پيگيري شود. ان‌پي‌آر با تاکيد بر اينکه براي ترامپ و دولت امريکا دو ميليون دلاري که بولتون براي اعطاي حق انتشار اين کتاب دريافت کرده اهميتي ندارد، نوشته است:«آنها مي‌خواهند از اين طريق راه را براي افشاگري‌هاي بعدي از درون کاخ سفيد ببندند. در ماه‌هاي اخير انتشار کتاب‌هايي با محوريت افشاگري عليه رييس‌جمهور امريکا بازار خوبي داشته و کتاب‌هايي نظير «خشم» مصاحبه‌هاي باب وودوارد با رييس‌جمهور ضربات سختي به کارزار انتخاباتي جمهوري‌خواهان زده است.» در هفته‌هاي اخير کتاب خاطرات مايکل کوهن، وکيل سابق ترامپ و پيتر استروزوک، افسر سابق اف‌بي‌آي که پيش‌تر در انتشار ايميل‌هاي  شخصي هيلاري کلينتون در سال ۲۰۱۶ همچنين تحقيقات درباره دخالت روسيه در آن انتخابات نقش داشت، منتشر شده و به گزارش بلومبرگ قرار است چند کتاب  ديگر از مسوولان و نزديکان سابق رييس‌جمهور امريکا در روزهاي آتي منتشر شود. ژنرال مک مستر، مشاور اسبق امنيت ملي رييس‌جمهور امريکا که با آمدن بولتون کاخ سفيد را ترک کرد از جمله کساني است که مي‌خواهد به زودي کتاب خاطرات خود از دوران همکاري با ترامپ را منتشر کند و ممکن است محکوميت بولتون او را از اين اقدام- دست‌کم تا پيش از برگزاري انتخابات-  منصرف کند.
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar