نماد آخرین خبر

خاورمیانه جدید با طراحی پاریس در راه است؟

منبع
ديپلماسي ايراني
بروزرسانی
خاورمیانه جدید با طراحی پاریس در راه است؟

ديپلماسي ايراني/متن پيش رو در ديپلماسي ايراني منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست

فرح مرقه-راي اليوم/  طبق اطلاعات درز کرده به بيرون در لبنان و فرانسه به زودي ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن با امانوئل مکرون، رئيس جمهوري فرانسه در کاخ اليزه ديدار خواهد کرد. پيش از اين مکرون به لبنان و عراق سفر کرده بود و طي اين سفرها گويي درصدد ترويج نقش جديد کشورش در منطقه بود و در اين راه از نبود دو متحد سنتي خود يعني ايالات متحده امريکا و انگليس و سرگرم بودن آنها به امور داخلي خود بهره برداري کرد.

امانوئل مکرون خود را به عنوان يک رهبر اروپايي قدرتمند در مرحله اي نشان مي دهد که انگلستان از اتحاديه اروپا خارج مي شود و به اين ترتيب او رئيس جمهوري تنها کشور اروپايي مي شود که تسليحات اتمي در اختيار دارد و عضو دائم شوراي امنيت است.

مکرون دو بار به فاصله کوتاه به لبنان سفر کرد و در سفر دوم دو نشان را با يک تير زد. او صد سالگي تاسيس لبنان را با لبناني ها جشن گرفت و با اين کار صد سالگي قيمومت فرانسه بر لبنان و صد سالگي فروپاشي قدرت عثماني در منطقه را جشن گرفت. گويي او تاييد کرد که قيموميت معنوي بر لبنان تمام نشده و حل مشکلات اين کشور در دست فرانسه باقي خواهد ماند و به عثماني ها اجازه بازگشت نخواهد داد.

سفر مکرون به عراق بعد نمايشي داشت؛ اما اين بار در کشوري که تحت قيموميت انگليس و سپس اشغال ايالات متحده قرار داشت پرسش هايي را درباره پر کردن جاي خالي آمريکا را در زمان خروج از منطقه و نيز نبود انگليس مطرح مي کند. 

اما مسئله مهم تر اين است که مکرون با حضور در بيروت و بغداد که ايران در آنها نفوذ دارد از سوي غرب  و نيز سطح بين الملل ماموريت يافته است تا اين دو کشور را از وضعيت نامناسب کنوني خارج کند و با وجود اين که به صورت کم رنگي از نفوذ ايران سخن گفت؛ اما چشم او اين بار به دشمن ديگري دوخته شده است. براي فهميدن حضور فرانسه در منطقه بايد دشمن پاريس را پيدا کرد که مطمئنا آنکارا است، از تنش ها در شرق درياي مديترانه گرفته تا ليبي و نيز عراق و بيروت و حتي رياض و قاهره، همگس نشان مي دهند که دشمن بالفعل فرانسه ترکيه است. به نظر مي رسد اردن نيز به زودي به اين فهرست اضافه خواهد شد

به اين ترتيب سفر پادشاه اردن به فرانسه درصورت درست بودن خبرها در تکميل محور عربي موازي اتحاديه اروپا در مقابله با ترکيه است، به ويژه در دو پرونده شرق درياي مديترانه و ليبي. همچنين احتمالا يادآور طرح "شام جديد" مطرح شده از سوي مصطفي الکاظمي نخست وزير عراق خواهد بود.

برخي احتمالا مي گويند فرانسه توانمندي هاي اقتصادي و نظامي لازم را در زمان حاضر ندارد. همچنين حساب کردن روي کشورهاي خاورميانه در حالي که خود اتحاديه اروپا در قبال آنکارا دو دسته است، به نظر نمي رسد درست باشد. احتمالا گفته آنها درست باشد اما واگذاري اختيار به پاريس از سوي دو متحد سنتي اين کشور تا زمان مشخص شدن نتايج انتخابات آمريکا امري واضح است. پس از آن آمريکا به همراه انگليس بازمي گردد تا فعاليت خود را در طرح هاي اردن جديد، سوريه جديد و خاورميانه جديد از سر بگيرند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar